Pomnik Adama Mickiewicza w Paryżu przypomina o historycznych więzach Polski i Francji oraz o niepodległościowych dążeniach Polaków. Dziś stanowi ważne miejsce pamięci nad Sekwaną.
Pomnik Adama Mickiewicza w Paryżu upamiętnia wspólne dziedzictwo Polski i Francji oraz walkę Polaków o niepodległość. Został odsłonięty 28 kwietnia 1929 roku na placu de l’Alma. Autorem dzieła był francuski rzeźbiarz Émile-Antoine Bourdelle, uczeń Augusta Rodina i twórca licznych monumentalnych kompozycji.
Monument był darem Rzeczypospolitej dla miasta Paryża. Inicjatywa jego budowy pojawiła się w 1908 roku z ramienia komitetu francusko-polskiego. Pierwszy model powstał rok później, a sam artysta doczekał jego inauguracji – zaledwie kilka miesięcy przed swoją śmiercią.
W uroczystości odsłonięcia wzięli udział przedstawiciele władz Polski i Francji oraz liczna Polonia.
W 1956 roku, ze względu na nasilający się ruch samochodowy wokół placu de l’Alma, pomnik przeniesiono do ogrodu d’Erevan nad Sekwaną na cours Albert 1er.
Pomnik składa się z granitowej kolumny z postacią Mickiewicza jako pielgrzyma oraz sześciu brązowych reliefów inspirowanych jego twórczością m.in. „Dziadami” i „Konradem Wallenrodem”. Oficjalna nazwa monumentu to „Pomnik epopei obrony polskiej”.
Dziś pomnik Adama Mickiewicza pozostaje miejscem pamięci i symbolem obecności Polaków we Francji, odwiedzanym przy okazji rocznic i uroczystości narodowych.