– Łagodna zima sprawiła, iż już pojawiły się mioty zajęcy, niedługo pewnie zaczną się rodzić sarny. Nigdy nie zabierajmy młodych z ich środowiska, a jeżeli maluch potrzebuje pomocy, zwróćmy się do fachowców! – apeluje Sandra Slawska, prezeska Fundacji Patataj Animals Sanctuary , do której trafił ledwo żywy zajączek. Od wielu lat także Fundacja Mam Pomysł, operator Schroniska dla zwierząt w Świdnicy, apeluje, by pomagać dzikim zwierzętom z głową.
fot. Fundacja Patataj
Fundacja Patataj na dawnym poligonie w Witoszowie Dolnym prowadzi ośrodek, w którym pomaga zwierzętom hodowlanym i dzikim. Do Sandry Slawskiej dzisiaj zgłosiły się osoby, które – jak twierdzą, znalazły zajączka obok swojego domu. – Próbowali sami mu pomóc, ale bez wiedzy, jak karmić takie zwierzę, można wyrządzić więcej szkody. W tym przypadku zajączek jest ledwo żywy. Wieziemy go do wrocławskiej Ekosraży, gdzie jest specjalistka od zajęcy i wiewiórek – dodaje prezeska.
Działania fundacji można wesprzeć wpłatami przez platformę ratujemyzwierzaki.pl.
Fundacja Patataj apeluje:
Jeśli znajdziesz małe dzikie zwierzę, takie jak zając, lis, borsuk czy ptak, niezwłocznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem. Bardzo prosimy, aby nie karmić zwierząt – wymagają one specjalistycznej diety oraz opieki dostosowanej do ich gatunku i stanu zdrowia.
Najważniejsze kroki, które należy podjąć:
• Zapewnij ciszę – ogranicz hałas, aby nie stresować zwierzęcia.
• Zapewnij ciepło – umieść zwierzę w suchym i ciepłym miejscu.
• Zapewnij ciemność – przykryj pojemnik lub klatkę, aby zmniejszyć stres.
Jak najszybciej przekaż zwierzę w ręce specjalistów. Każda chwila jest ważna, by zapewnić mu odpowiednią pomoc.
Nieodpowiednie żywienie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia, dlatego tak ważne w przypadku małych dzikich zwierząt jest szybkie działanie, zapewnienie odpowiedniej diety oraz specjalistycznej opieki.
Jeśli nie jesteś pewny, czy zwierzę potrzebuje pomocy, zrób zdjęcie i wyślij je na numer 536 433 179, a następnie zadzwoń w celu uzyskania wskazówek.
Twoje szybkie i odpowiedzialne działanie może uratować życie dzikiego zwierzęcia!
Poradnik przygotowała już w 2021 roku Fundacja Mam Pomysł, operator schroniska w Świdnicy:
Ptaki wodne, drapieżne i pozostałe
- Zwierzę w pułapce (zaklinowane w siatce, oknie): nie straszyć, nie stresować i nie dotykać, jeżeli nie potrafimy go samodzielnie uwolnić. Zgłaszamy służbom i pozostawiamy ptaka w spokoju, oddalamy się, na czas oczekiwania na przyjazd fachowca. Ptaki ranne, po wypadkach, również potrzebują pomocy specjalisty. Zabezpiecz i zgłoś.
- Pomagaj mądrze! Nie dokarmiaj ptaków chlebem. Wartościowe pożywienie to nasiona: ziarna zbóż, nasiona słonecznika, orzechy, owoce, a jeżeli tłuszcz, to bez soli. Pokarm zepsuty, spleśniały to trucizna dla ptaków.
- Nie wolno niszczyć, wyrzucać gniazd w szczelinach wentylacyjnych. Przed rozpoczęciem termomodernizacji budynku należy wykonać ekspertyzę ornitologiczną. W miejsce utraconych przez ptaki otworów, będących miejscem ich lęgu, zawieszajmy budki lęgowe – szczególnie pomocne pożytecznym jerzykom, które zjadają komary. Ta sama zasada dotyczy wycinki drzew, powinna być prowadzona poza okresami lęgowymi ptaków.
Jeże
- Zwierzę w pułapce (zaklinowane w siatkę, płot itp.): nie straszyć zwierzęcia, nie dotykać. powiadomić odpowiednie służby, które na danym terenie zajmują się takimi zwierzętami. jeżeli są widoczne rany, obrażenia, krew – zabezpieczyć w rękawicach ochronnych i zgłosić służbą.
- Nie zabieraj jeża, którego spotkasz na wieczornym spacerze. To, iż porusza się chodnikami i ludzkimi ścieżkami nie oznacza, iż należy go zabrać z jego środowiska. To zwierzę szuka wody lub pokarmu.
- Pomagaj jeżom! Wyprowadzaj swojego psa na smyczy, a jeżeli widzisz jeża, omiń go, nie pozwól psu atakować tego zwierzęcia. Nie wypalaj traw, a decydując się na koszenie ogródka, sprawdź teren zanim rozpoczniesz.
Sarny i lisy
- Zestawiliśmy te zwierzęta razem, ponieważ zgłoszenia najczęściej są podobne, a interwencje z ich udziałem najczęstsze. jeżeli widzisz takie zwierzę zagubione na terenie posesji, ale nie ma obrażeń, ran, nie uległo wypadkowi, to po prostu otwórz bramę, oddal się i pozostaw je w spokoju. Wabione atrakcyjnym pożywieniem lisy i sarny często odważą się wejść na tereny ogrodów działkowych, czy domowych podwórek.
- Jeśli widzisz chore, ranne, okaleczone zwierzę, albo zaklinowane w pułapce (ogrodzenia, siatki, inne przeszkody), to nie stresuj go dodatkowo i z całą pewnością nie dotykaj. Pozostaw i poinformuj służby, które uwolnią zwierzę. Stres jest dla tych zwierząt zabójczy, a dodatkowo groźny dla człowieka, kiedy zwierzę będzie się bronić.
- Nie każdy lis w mieście to lis chory na wściekliznę. jeżeli wyrzucasz resztki jedzenia lub świadomie dokarmiasz zwierzęta dzikie – robisz im krzywdę. Zjadając takie pożywienie raz, iż mogą się zatruć, dwa zbliżają się do siedzib ludzkich, gdzie często padną ofiarą pogryzień przez psy bądź zginą pod kołami samochodu. Miejsce dzikiego zwierzęcia jest poza naszymi ogrodami, czy śmietnikami.