Podróże małe i duże - Liberec z dziećmi

klub-tworczych-mam.blogspot.com 3 tygodni temu
Witajcie! Na początek małe wyznanie - muszę się przyznać, iż mam w sobie coś z czechofila :) Przynajmniej kilka razy w roku muszę odwiedzić jakieś interesujące czeskie zakątki. Jednym z takich miejsc jest Liberec - miasto położone blisko granicy z Polską, a więc idealne na krótkie wycieczki. Odwiedziłam je już kilkukrotnie wraz z rodzinką i za każdym razem odkrywamy tu coś nowego. Zapraszam Was na przegląd libereckich atrakcji, które ucieszą dużego i małego człowieka.




1. ZOO w Libercu

Pięknie położone na pogórkowatym terenie libereckie zoo, mimo niewielkich rozmiarów jest uroczym miejscem na rodzinną przechadzkę. Znajdziemy tu ok. 160 gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów. Możemy je wszystkie obejrzeć, poruszając się po proponowanej, wytyczonej trasie zwiedzania o długości 1,8km, w całości dostępnej dla wózków.
Najbardziej spodobały nam się rajskie ptaki z pawilonu egzotycznego oraz pawilon z małpami, warto też zwrócić uwagę na wystawę związaną z opieką weterynaryjną czy też edukacyjne ZooKino.
Pod względem infrastruktury można być zadowolonym. W libereckim zoo nie brakuje toalet, są one wyposażone w przewijaki. Są liczne punkty gastronomiczne oraz plac zabaw dla młodszych dzieci. Zoo ma też dedykowany parking przy samym wejściu (w weekendy płatny 50CZK). Wstęp, w zależności od pory roku, to koszt w granicach 20-30zł/os. Na spokojne zwiedzanie najlepiej zarezerwować sobie 2-3 godziny.

Libereckie ZOO wita odwiedzających również po polsku
Egzotyczny ptak z wysp Pacyfiku



2. Dinopark

Dinopark w Libercu to przestrzeń rozrywki i edukacji dla dzieci w każdym wieku. Ten okazały obiekt mieści się na trzech poziomach centrum handlowego Plaza. Głównym elementem wystawy są sporej wielkości modele dinozaurów, które poruszają się i wydają dźwięki gdy się do nich zbliżyć. Znajdziemy tu też mnóstwo innych atrakcji, jak choćby kino 4D, park linowy, tory przeszkód o różnym stopniu trudności, tor do ścigania autkami i wiele innych. Dla młodszych dzieci nada się "paleontologiczna" piaskownica, gdzie można dokopać się do szkieletu dinozaura. Na najwyższym poziomie - dachu centrum znajduje się też plac zabaw. Mamy też oczywiście walor edukacyjny, a zwiedzanie wystawy przenosi nas daleko w przeszłość, gdzie poznajemy historię naszej planety i tego, jak ewoluowało życie na niej aż do obecnych czasów.
Wstęp kosztuje ok.50zł/os. (dzieci do 3 r.ż. za darmo). To dość rozsądna cena, zważywszy na to, iż w dinoparku spokojnie można spędzić choćby pół dnia.

Nauka sterowania mechatronicznym T-Rexem


Ruszamy na wyprawę :)


3. Ogród botaniczny

Nasza rodzinna wizyta w libereckim ogrodzie botanicznym przypadła na październik, kiedy wiele z roślin już przekwitła - jednak mimo wszystko był to mile spędzony czas. Ogród jest raczej niewielkich rozmiarów, ale znajdująca się w nim roślinność zachwyca różnorodnością. Na szczególną uwagę zasługuje położony w centrum pawilon - szklarnia z egzotycznymi gatunkami. Składa się z dziewięciu stref, z których każda jest osobnym ekosystemem, m. in. tropikalną dżunglą, afrykańską pustynią, pralasem pełnym paproci i widłaków, czy też torfowiskiem z roślinami mięsożernymi. W centrum pawilonu znajdziemy akwaria, z widowiskowym akwarium - tunelem, gdzie nad głowami zwiedzających przepływają najróżniejsze gatunki ryb.
Moim osobistym faworytem był pawilon z tropikalnymi gatunkami lilii wodnych, w tym ogromnych rozmiarów wiktorią królewską pochodzącą z Amazonii.
Ogród jest niemal w całości dostępny dla wózków, a w centralnym pawilonie znajdują się toalety z przewijakami. Bilety kosztują 15-25zł/os. Zwiedzanie zajmie około dwóch godzin. istotną informacją może być to, iż wszelkie opisy roślin dostępne są również po polsku.


Olbrzymy z Amazonii
Bujna roślinność pralasu

Bonus:
Zwiedzając ogród botaniczny trafiliśmy na wydarzenie czasowe przeznaczone dla dzieci. Była to interaktywna ścieżka edukacyjna "Dary lasu". Podążając jej śladem, odkrywaliśmy kolejne zadania do rozwiązania, m.in. rozpoznanie różnych surowców po zapachu, czy też zdecydowanie, które z grzybów można wrzucić do garnka, a które są trujące. Część trasy wychodziła poza ogród do pobliskiego lasu, gdzie tym bardziej można było zanurzyć się w przyrodzie i świetnie się bawić.



4. IQ park

IQ Park to kolejne miejsce na mapie Liberca łączące rozrywkę z walorem edukacyjnym. Jest to część ogromnego kompleksu o nazwie Centrum Babylon. Samo centrum ma przebogatą ofertę dla dzieci i dorosłych, a znajduje się tam chociażby aquapark, wellnes spa, kręgielnia, planetarium, wesołe miasteczko i kino.
Nasz wybór padł na IQ Park ze względu na dobre opinie oraz przeznaczenie dla dzieci w wieku do 8 lat, co idealnie wpasowało się w nasze potrzeby. Dla dzieci co najmniej 8-letnich polecana jest znajdująca się tu również IQLandia.
Obiekt znajduje się na czterech poziomach i naprawdę jest tu co zwiedzać. Mamy mnóstwo ciekawostek ze świata przyrody, nauki i techniki, wiele doświadczeń i eksperymentów do samodzielnego przeprowadzenia, interaktywne eksponaty i gry. Można poznać tajemnice ludzkiego ciała, zbadać zakres słuchu czy też obejrzeć się w kamerze termowizyjnej. Jest też całe piętro poświęcone różnym zawodom, gdzie można wcielić się w sprzedawcę, lekarza, budowlańca, muzyka czy też dziennikarza telewizyjnego. To tu spędziliśmy najwięcej czasu, a dzieciom ciężko było oderwać się od zabawy.
Przy planowaniu odwiedzin w IQ Parku warto wziąć pod uwagę, iż obiekt jest czynny tylko do 16 i przyjechać odpowiednio wcześnie. Na zwiedzanie najlepiej zarezerwować 4-5 godzin. Wstęp to koszt ok. 35-45zł/os, przy czym warto zakupić bilety przez internet w nieco niższej cenie.


Dzielni ratownicy ruszają z pomocą


5. Góra Jeszted

Będąc w Libercu nie sposób przeoczyć na horyzoncie mocno wybijającej się góry Jeszted. Na jej szczycie znajduje się wieża o interesującej konstrukcji przypominającej iglicę. Pełni ona funkcję nadajnika telewizyjnego, natomiast w środku znajduje się hotel i restauracja. Budowla z pewnością warta jest odwiedzenia. Zbudowana jest w stylu brutalistycznym, z wykorzystaniem betonu i kolorowego szkła.
Na Jeszted prowadzi asfaltowa droga, a zaparkować można choćby na samym szczycie (w miarę dostępności miejsc). Z parkingów położonych niżej trzeba podejść kilkaset metrów na szczyt, podziwiając po drodze panoramę Liberca rozciągającą się w dole. To dobra propozycja na spacer z mniejszymi dziećmi, gdyż droga nie jest zbyt wymagająca. Ze starszymi można podejść na szczyt szlakiem turystycznym o wyższym stopniu trudności.


Charakterystyczną budowlę na szczycie Jeszted widać już z daleka



Przeszklone z każdej strony wnętrze iglicy


Życzymy miłego zwiedzania!



Idź do oryginalnego materiału