Podpisano umowę na rewitalizacje parku w Tarnobrzegu – Dzikowie

nadwisla24.pl 1 miesiąc temu

Za kwotę ponad pół miliona euro, park okalający zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu – Dzikowie przejdzie rewitalizację. Pieniądze pozyskane przez poprzednie władze miasta, pochodzą z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027”. Wkład własny miasta wynosi ponad 50 tysięcy euro.

O podpisaniu umowy grantowej poinformowano na fanpage miasta Tarnobrzega. –

„Podpisaliśmy umowę grantową!
Miło nam poinformować, iż ruszamy z projektem „Nowe Życie Historycznych Parków w Tarnobrzegu i Wiśniowcu”! Dzięki współpracy Miasta Tarnobrzeg i Rezerwatu Narodowego „Zamki Tarnopolskie” zadbamy o zachowanie wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz podniesiemy atrakcyjność naszych zabytkowych parków.
Kwota dofinansowania: 882 503,71 EUR
Partnerzy: Tarnobrzeg i Rezerwat Narodowy „Zamki Tarnopolskie”
Cel projektu: Ochrona i rewitalizacja historycznych parków, z korzyścią dla mieszkańców i środowiska
„.

Przewidziane działania dot. Parku Dzikowskiego w Tarnobrzegu :

Przeprowadzenie badań stanu parku – Niezbędne jest wykonanie koncepcji rewaloryzacji Parku oraz projektu budowlano-wykonawczego – uzgodnionego z konserwatorem zabytków. W jego zakres wejdą: pielęgnacja drzewostanu istniejącego, wykonanie nasadzeń uzupełniających drzew i krzewów, wykonanie naturalistycznych nawierzchni alejek parkowych, oświetlenie parku stylowymi lampami, regulacja układu hydrologicznego Parku poprzez odbudowę fontanny.

W ramach zadania powstaną opracowania m.in. :

1. Analiza historyczna parku
2. Inwentaryzacja dendrologiczna i analiza dendrochronoligiczna
3. Inwentaryzacja geodezyjna obiektu
4. Plan gospodarki drzewostanem
5. Opracowanie wniosków i zaleceń do rewitalizacji ekosystemu Parku
6. Koncepcja rewitalizacji
7. Projekt budowlano-wykonawczy rewitalizacji wraz z analizą oddziaływania na środowiska
8. Digitalizacja powyższych danych, stworzenie bazy danych GIS
9. Kosztorys inwestorski

Przywrócenie różnorodności biologicznej w parku – odtworzenie różnorodności biologicznej w parku w Tarnobrzegu w tym odtworzenie historycznego składu gatunkowego plantacji parkowych, realizacja działań przywracających historyczny skład gatunkowy plantacji parkowych, przygotowanie projektu prac i pielęgnacji zieleni, a także projektu nasadzeń nowych roślin (zieleń wysoka, niska, wieloletnia i jednoroczna),

Rekonstrukcja zabytkowego parku – opracowanie projektu przebudowy parku (ocena ilościowa i jakościowa obiektów infrastruktury, opracowanie zaleceń dotyczących ich ulepszenia, stworzenie projektów). Projekt prac remontowo konserwatorskich na etapie koncepcji oraz projekt końcowy uzgodniony będzie z konserwatorem zabytków.

Realizację działań zgodnie z projektem odbudowy:

– poprawa stanu nawierzchni alejek parkowych, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne, matki z wózkami z nawiązaniem do istniejącego układu alei historycznych; instalacja nowych ławek, koszy na śmieci i innych elementów małej architektury zapewniając miejsca do odpoczynku i rekreacji,

– wykonanie I etapu oświetlenia stylowymi lampami na terenie parku.

– odbudowa zabytkowej fontanny znajdującej się u stóp wzgórza zamkowego oraz zagospodarowanie przyległego do niej terenu.

Wszystkie zaplanowane prace mają na celu tworzenie warunków do ruchu na świeżym powietrzu, bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu, spacerów, dając możliwości wsłuchania się w naturę. Poprawa stanu
infrastruktury parkowej, otaczająca natura to przepis na zdrowie i dobre samopoczucie lokalnego społeczeństwa.

W parku w tej chwili wyznaczone są tylko ścieżki i trasy do spacerowania. Park nie posiada w znacznej części oświetlenia, alejki są niszczone systematycznie przez warunki atmosferyczne (nawierzchnia żwirowa często się rozmywa ze względu na duże nachylenia terenu), utrudniony jest dostęp dla osób z niepełnosprawnością ruchową, osób starszych.

Park przez zdecydowanie większą część roku, jest miejscem spokojnym, cichym i mało uczęszczanym, służącym najczęściej osobom najbliżej mieszkającym.

Opracowanie interaktywnych tras wycieczek dla zwiedzających parku w Tarnobrzegu. Opracowanie interaktywnych tras wycieczek dla zwiedzających może przynieść wiele korzyści. Interaktywne trasy będą udostępniać różne informacje o parku, jego historii, przyrodzie i znaczeniu kulturowym, zawierać opis roślin, zwierząt, ciekawostki historyczne oraz opowieści związane z historycznymi miejscem.

Łączna wartość projektu: 992 972,84 EURO

Kwota środków przewidziana dla UM Tarnobrzeg: 500 729,16 EURO

Wkład własny 10% wydatków kwalifikowanych: 50 073,88 EURO

Idź do oryginalnego materiału