Tuje bez dwóch zdań nadają się na żywopłot. Odpowiednio pielęgnowane wspaniale zdobią posesję i zapewniają prywatność przez cały rok. Chcesz wyhodować zdrowe i piękne drzewka? Nie tylko termin sadzenia ma znaczenie. Musisz zachować odpowiednią odległość.
W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada?
Tuje należy posadzić w odpowiedniej odległości od płotu sąsiada, ponieważ rosną bardzo gwałtownie i mogą wychodzić poza ogrodzenie, co bywa źródłem konfliktów. Jaki odstęp należy zachować?
Najlepiej zachować 50 cm odstępu od sąsiedniego płotu. Dzięki temu drzewka będą rosnąć prawidłowo bez deformacji. Unikniemy też problemów z sąsiadem, który nie życzy sobie naruszania jego przestrzeni.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak podlewać ogród w październiku? Zupełnie inaczej niż latem
Jakie odległości zachować między tujami?
Musimy również zachować prawidłową odległość między tujami. Drzewka posadzone zbyt blisko siebie konkurują o wodę, światło i składniki odżywcze. W efekcie rosną wolniej, mają chude pędy, a choćby usychające gałęzie. Jaki odstęp będzie najlepszy?
Przyjęło się, iż te rośliny sadzimy w odległości 50-80 cm od siebie. jeżeli chcemy uzyskać gęsty żywopłot, to wtedy stawiamy na 50 cm. Z kolei 80 cm odstępu pozwala na uzyskanie równych rzędów z dość dużą przestrzenią.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tui "Szmaragd". Idealną odległością od siebie dla tych drzewek jest 60-70 cm.
Kiedy najlepiej sadzić tuje i jak o nie dbać?
Tuje najlepiej sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pamiętajmy jednak, aby zrobić to na kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Jak zadbać o rośliny po posadzeniu?
Po posadzeniu bardzo ważne jest nawadnianie roślin. Drzewka podlewamy raz w tygodniu. Ich gleba powinna być stale wilgotna.
Kolejnym, istotnym zabiegiem jest regularne przycinanie wierzchołków, pozwalające kontrolować wysokość i gęstość żywopłotu.
Pamiętajmy, iż tuje rosną w błyskawicznym tempie. Przykładowo odmiana "Brabant" może osiągnąć choćby 5 m wysokości. Polecamy zatem przycinanie drzewek raz w roku, wiosną albo na początku lata.
Zobacz też:
Grudnik może kwitnąć nie tylko zimą. Wystarczy, iż podlejesz go tym
Czas zająć się oczkiem wodnym. Tak przygotujesz je na zimę
Liście zamiokulkasa gniją? Ta jedna rzecz pomoże go uratować