Piwonia obsypie się kwiatami. Musisz jednak pamiętać o tym zabiegu

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Piwonie słyną z okazałych, kolorowych kwiatostanów o oszałamiającym zapachu. Ich uprawa nie jest skomplikowana, jednak należy przestrzegać najważniejszych zasad, aby obsypały się kwiatami. Duże znaczenie ma przycinanie roślin. Jak zrobić to prawidłowo? Kiedy wypada termin tego zabiegu? Odpowiadamy.

W ostatnim czasie piwonie stały się konkurencją dla róż. Występują w różnych kolorach, zaczynając od bieli, przechodząc przez jasny róż, a kończąc na purpurze. Jeśli chcesz, żeby zachowały swoją urodę i zdrowie w przyszłym sezonie, to koniecznie przeprowadź zabieg przycinania.

Kiedy przycinać piwonie?

Terminy przycinania piwonii przypadają na późne lato i jesień. U drzewiastych roślin wykonujemy ten zabieg od połowy sierpnia do połowy września, natomiast u bylinowych - w listopadzie. Wtedy zaczynają przygotowania do zimowego spoczynku - ich liście przybierają żółtą i brązową barwę.

Jeśli przytniemy piwonie w tych terminach, to zapewnimy im spokojnie zimowanie. Będą zatem kwitnąć obficie w przyszłym sezonie.

Okazy przycięte zbyt późno nie zdążą zdrewnieć przed mroźnymi miesiącami. W związku z tym nie będą aż tak uodpornione na mróz i uszkodzenia.

Jak przycinać piwonie?

Na początek musimy uświadomić sobie, dlaczego adekwatne cięcie piwonii jest aż tak ważne. Dzięki poprawnie wykonanemu zabiegowi stymulujemy tworzenie zdrowych i silnych pędów. W związku z tym możemy liczyć na obfite kwitnienie. To nie wszystko...

Po przycinaniu ograniczamy rozprzestrzenianie się patogenów chorobotwórczych, zimujących na roślinach. Piwonie będą zatem w mniejszym stopniu narażone na choroby i atak szkodników.

Piwonie bylinowe przycinamy tuż nad ziemią. Jesienią usuwamy łodygi i liście nad rozwiniętym "pąkiem zastępczym".

Z kolei pędy roślin drzewiastych przycinamy na wysokość 20 cm nad glebą. Musimy zostawić 1-2 gałązki.

Pamiętajmy, aby wykonywać cięcie odpowiednimi narzędziami. Używamy do tego ostrego, zdezynfekowanego sekatora. Możemy zamienić go na nożyce. Nie zapomnijmy również o usunięciu zeschniętych liści wokół krzewów.

Zobacz też:

Jeśli uprawiasz hortensje w doniczce pamiętaj o tym zabiegu. Za rok ci podziękują

Zmieszaj z wodą i podlej jukę. Efekt cię zaskoczy

Chcesz by grudnik zakwitł zimą? Dokarmiaj go tym już teraz

Idź do oryginalnego materiału