W ostatnim czasie piwonie stały się konkurencją dla róż. Występują w różnych kolorach, zaczynając od bieli, przechodząc przez jasny róż, a kończąc na purpurze. Jeśli chcesz, żeby zachowały swoją urodę i zdrowie w przyszłym sezonie, to koniecznie przeprowadź zabieg przycinania.
Kiedy przycinać piwonie?
Terminy przycinania piwonii przypadają na późne lato i jesień. U drzewiastych roślin wykonujemy ten zabieg od połowy sierpnia do połowy września, natomiast u bylinowych - w listopadzie. Wtedy zaczynają przygotowania do zimowego spoczynku - ich liście przybierają żółtą i brązową barwę.
Jeśli przytniemy piwonie w tych terminach, to zapewnimy im spokojnie zimowanie. Będą zatem kwitnąć obficie w przyszłym sezonie.
Okazy przycięte zbyt późno nie zdążą zdrewnieć przed mroźnymi miesiącami. W związku z tym nie będą aż tak uodpornione na mróz i uszkodzenia.
Jak przycinać piwonie?
Na początek musimy uświadomić sobie, dlaczego adekwatne cięcie piwonii jest aż tak ważne. Dzięki poprawnie wykonanemu zabiegowi stymulujemy tworzenie zdrowych i silnych pędów. W związku z tym możemy liczyć na obfite kwitnienie. To nie wszystko...
Po przycinaniu ograniczamy rozprzestrzenianie się patogenów chorobotwórczych, zimujących na roślinach. Piwonie będą zatem w mniejszym stopniu narażone na choroby i atak szkodników.
Piwonie bylinowe przycinamy tuż nad ziemią. Jesienią usuwamy łodygi i liście nad rozwiniętym "pąkiem zastępczym".
Z kolei pędy roślin drzewiastych przycinamy na wysokość 20 cm nad glebą. Musimy zostawić 1-2 gałązki.
Pamiętajmy, aby wykonywać cięcie odpowiednimi narzędziami. Używamy do tego ostrego, zdezynfekowanego sekatora. Możemy zamienić go na nożyce. Nie zapomnijmy również o usunięciu zeschniętych liści wokół krzewów.
Zobacz też:
Jeśli uprawiasz hortensje w doniczce pamiętaj o tym zabiegu. Za rok ci podziękują
Zmieszaj z wodą i podlej jukę. Efekt cię zaskoczy
Chcesz by grudnik zakwitł zimą? Dokarmiaj go tym już teraz