Pies zjadł surowego kurczaka. Czy to groźne dla czworonoga?

1 rok temu
Zdjęcie: Pies zjadł surowego kurczaka


Warto zapamiętać

  • Psy są przystosowane do spożywania surowego mięsa. Jego konsumpcja może nieść pewne ryzyko dla zdrowia głównie przez niską jakość niesprawdzonego mięsa.
  • Surowe mięso kurczaka może być źródłem ważnych składników odżywczych dla psa. Jego udział w diecie powinien być dobrze zbilansowany i nie przekraczać 15–20% całkowitego spożycia kalorii.
  • Chociaż surowe mięso kurczaka jest generalnie bezpieczne dla psów, mogą pojawić się problemy, jeżeli mięso jest skażone bakteriami lub zawiera ostre kości, które mogą uszkodzić układ pokarmowy.
  • Jeśli pies zjadł surowego kurczaka i wykazuje objawy – biegunka, wymioty, letarg, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka czy krew w stolcu – należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem.

Drapieżniki a surowe mięso

Nie jest tajemnicą, iż psy są fizjologicznie przystosowane do spożywania surowego mięsa. Niektóre rasy mają wyjątkowo silne instynkty łowieckie, ale ich ewentualny brak nie wpływa na pracę układu trawiennego.

Kiedy twój pies zjadł surowego kurczaka, najlepiej go obserwować – jest duża szansa, iż czworonóg nie będzie miał po tym żadnych problemów zdrowotnych. Naturalnie wszystko zależy od jakości mięsa. Spożywanie surowizny może nieść pewne ryzyko dla zdrowia psa. W takich samych sytuacjach, w których ucierpieć mogą ludzie.

Kiedy surowy kurczak może być niebezpieczny?

Kurczak, tak jak wszystkie surowe mięsa, może być nosicielem niebezpiecznych bakterii, np. salmonelli czy kampylobakteriozy. Pamiętaj jednak, iż produkty spożywcze, jakie trafiają do sklepów, są poddawane badaniom sanitarnym (a przynajmniej powinny być) – warto śledzić komunikaty służb sanitarnych i informacje o wycofywaniu niektórych partii.

Jeśli natomiast kupujesz mięso od gospodarza lub właściciela fermy, musisz mieć świadomość ryzyka. Dlatego też, jeżeli zauważysz, iż twój pies zjadł surowego kurczaka z „alternatywnego źródła”, musisz szczególnie pilnie obserwować jego stan zdrowia i zachowanie!

Czy surowe mięso kurczaka jest bezpieczne dla psów?

Pomimo potencjalnych zagrożeń surowizna może być źródłem ważnych składników odżywczych dla twojego pupila. Psy, podobnie jak dzikie drapieżniki, mają krótki układ trawienny, który jest przystosowany do przetwarzania surowego mięsa – rozkładają pokarm bardzo szybko. Mięso kurczaka jest bogate w białko, które jest niezbędne dla zdrowego wzrostu i rozwoju psa. Zawiera także niezbędne tłuszcze, które są ważne dla zdrowia skóry i sierści, ale też mózgu i układu nerwowego.

Ile surowego mięsa mogą jeść psy?

Weterynarze zgodnie podkreślają, iż udział surowego mięsa w diecie psa powinien być dobrze zbilansowany i nie przekraczać 15-20% całkowitego spożycia kalorii. Istotne jest, aby dostarczyć psu również inne niezbędne składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały.

Pies zjadł surowego kurczaka – mity, którymi nie należy się przejmować

Wiele osób wierzy w różne pogłoski dotyczące karmienia psów surowizną. Jeden z najpopularniejszych mitów to przekonanie, iż surowe mięso może wywołać agresję u psa. Jest to nieprawdziwe – agresja u psa zwykle wynika z problemów behawioralnych, a nie diety.

Kolejny mit to przekonanie, iż surowe mięso prowadzi do chorób nerek u psów. To nie surowe mięso jest problemem, tylko jego nadmierna ilość, która prowadzi do nadpodaży białka. Warto dodać, iż obróbka termiczna powoduje utratę sporej części naturalnych składników odżywczych. Dlatego dieta powinna być zróżnicowana i skomponowana tak, by dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji w potrzebnej ilości – ani za dużo, ani za mało.

Kiedy surowy kurczak może zaszkodzić psu? Objawy

O ewentualnym skażeniu mięsa już wiesz. Kolejna kwestia to ogólny stan twojego pupila przed takim niespodziewanym posiłkiem. Psy z osłabionym układem odpornościowym, w zaawansowanym wieku, szczenięta czy osobniki z przewlekłymi chorobami są bardziej narażone na zakażenie bakteriami.

Następny aspekt to ryzyko mechanicznych uszkodzeń. Surowe mięso kurczaka może również zawierać drobne, ostro zakończone kości, które mogą stanowić zagrożenie dla układu pokarmowego zwierzaka. A jak poznać, iż pies zjadł surowego kurczaka i ma po nim dolegliwości zdrowotne? Do najbardziej niepokojących objawów należą:

  • biegunka;
  • wymioty;
  • letarg;
  • utrata apetytu;
  • ból brzucha;
  • gorączka;
  • krew w stolcu.

Nie ma potrzeby zabierania psa do weterynarza od razu

Konsultacje z lekarzem w większości przypadków nie są konieczne. Jeśli jednak zauważysz u swojego psa którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Sporo może zależeć od tego, ile surowego kurczaka zjadł pies i jakie części połknął. o ile wolisz dmuchać na zimne i mieć całkowitą pewność, iż pupilowi nic nie będzie, możesz:

  • zabrać próbkę mięsa do stacji sanitarno-epidemiologicznej;
  • zgłosić lekarzowi weterynarii podejrzenie połknięcia ostrej kości.

Jeżeli pies zjadł surowego kurczaka i nie ma żadnych symptomów, weterynarz może zalecić monitorowanie zwierzaka i oczekiwanie, aż kość przejdzie przez system trawienny naturalnie. Możesz też poprosić o profilaktyczne badania obrazowe. Ewentualne usunięcie kości wymaga zabiegu endoskopowego lub operacyjnego.

Idź do oryginalnego materiału