Pies nie chce korzystać z legowiska? Pewnie popełniłeś jeden z tych błędów

1 rok temu
Zdjęcie: Legowisko dla psa powinno być dostosowane m.in. do jego rozmiaru. Fot. Freepik


Legowisko dla psa to jeden z ważnych elementów wyprawki czworonoga. Powinno być dostosowane zarówno do rozmiaru pupila, jak i jego temperamentu czy upodobań. Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, wybierając posłanie.

Psy przesypiają kilkanaście godzin w ciągu doby, dlatego warto zapewnić im komfortowe warunki. choćby jeżeli zamierzasz wpuszczać pupila w nocy do swojego łóżka, powinieneś sprawić mu legowisko. Dzięki niemu będzie mógł położyć się wygodnie i odpocząć również w ciągu dnia. jeżeli nie wiesz, jak się do tego zabrać, mamy dla ciebie kilka porad.

Jak dobrać rozmiar legowiska?

Wybierz taki rozmiar legowiska, który jest dostosowany do wielkości psa. Nie ma sensu sprawiać małemu pieskowi wielkiego posłania, ponieważ nie będzie czuł się na nim bezpiecznie i komfortowo. Z tego samego powodu nie należy kupować szczeniakowi legowiska w docelowym rozmiarze. Może okazać się, iż psiak w ogóle nie będzie chciał z niego korzystać. Z kolei duży pies potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca, by wygodnie się ułożyć. Wybierając legowisko, pamiętaj, iż zwierzak musi zmieścić się na nim w całości i mieć jeszcze trochę miejsca na swobodną zmianę pozycji. Zmierz swojego pupila od czubka głowy do nasady ogona i dodaj do wyniku 30 cm. Otrzymana wartość wskaże ci optymalną wielkość posłania dla twojego psa.

Legowisko dla psa musi być dostosowane m.in. do jego rozmiaru. Fot. Freepik

Z czego powinno być zrobione legowisko dla psa?

Materiał legowiska powinien być miękki i wygodny. Nie może powodować obtarć ani odparzeń. Warto jednak pomyśleć także o komforcie czyszczenia. Popularnym rozwiązaniem są posłania z wodoodpornej tkaniny, która nie wchłania wilgoci i może być czyszczona wilgotną szmatką lub gąbką. Właściciele małych piesków często decydują się na mięciutkie legowiska przypominające poduszki. Ze względu na ich niewielki rozmiar można je po prostu uprać w pralce. W przypadku większych czworonogów lepiej sprawdzają się nieco twardsze materiały, które są odporne na rozdarcia. Zwykle duże legowiska są wyposażone w pokrowce, które można łatwo zdejmować do prania manualnego lub w pralce.

Wybierając legowisko dla psa, warto rozważyć różne opcje. Fot. Freepik

Jakie legowisko wybrać?

Wydawać by się mogło, iż wszystkie legowiska dla psów są takie same. Nic bardziej mylnego! Producenci opracowali mnóstwo różnych kształtów i rodzajów posłań. Dzięki temu możesz wybrać takie, które odpowiada potrzebom i temperamentowi twojego pupila.

  • Jak wspomnieliśmy, dla małych psów (a także średnich) właściciele często kupują legowiska w kształcie poduszek. Pozwalają one czworonogą obserwować, co dzieje się dookoła. W przypadku dużych ras takie same warunki stwarza legowisko materac, które jest całkowicie płaskie.
  • Niektóre legowiska producent wyposażył w obrzeża, które chronią psy przed zsunięciem się na podłogę. W przypadku małych ras dobrze sprawdzają się legowiska wiklinowe, natomiast dla psów średnich oraz dużych wybierz tzw. pontony lub kanapy (pierwsze mają obrzeża z trzech stron, a drugie dookoła).
  • Na rynku dostępne są legowiska „zadaszone”: budki, namioty oraz jaskinie. Łączy je to, iż czworonogi mogą wejść do nich i schować się, ale jednocześnie obserwować otoczenie przez otwór wejściowy.

Legowisko dla psa może mieć formę m.in. budki. Fot. Freepik

Gdzie ustawić legowisko dla psa?

Ustawienie legowiska może zdecydować o tym, czy pies w ogóle będzie chciał z niego korzystać. Pamiętaj, iż wiele czworonogów lubi spędzać czas tam, gdzie ich właściciele. Najlepiej więc ulokować posłanie w pokoju, w którym spędzasz najwięcej czasu. Wybierz takie miejsce, z którego pies będzie mógł swobodnie obserwować otoczenie. Pamiętaj jednocześnie o tym, iż legowisko dla psa nie może znajdować się w przejściu lub tam, gdzie jest głośno. W takich warunkach pies nie będzie mógł wypoczywać. Unikaj też miejsc narażonych na wysokie temperatury (np. przy grzejniku) oraz przeciągi (np. przy drzwiach balkonowych). Obserwuj zachowanie swojego pupila. jeżeli nie chce korzystać z legowiska (nawet spełniającego wszystkie opisane przez nas warunki), być może powinieneś je przestawić.

Idź do oryginalnego materiału