Pies na smyczy od 1 kwietnia do 20 sierpnia: Mandat choćby w wysokości 5000 koron
Zgodnie z ustawą o psach, ich posiadanie i opieka nad nimi muszą być sprawowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo i porządek publiczny. Poniżej znajdują się informacje dotyczące przypadków, w których psy muszą być prowadzane na smyczy oraz obowiązujących zasad dotyczących psów pozostawionych luzem.
Przeczytaj również: Finanstilsynet ostrzega przed korzystaniem ze sztucznej inteligencji w inwestycjach finansowych
Cel ustawy i podstawowe regulacje
Głównym celem ustawy o psach jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Obejmuje ona przepisy dotyczące m.in. obowiązku prowadzenia psów na smyczy i ich zabezpieczenia. Regulacje te są istotne nie tylko dla samych psów i ich właścicieli, ale również dla wszystkich osób, które mogą zostać dotknięte skutkami niewłaściwego nadzoru nad zwierzętami.
Kwestie dotyczące dobrostanu zwierząt regulowane są dodatkowo ustawą o ochronie zwierząt, która określa sposób traktowania psów i ich prawa.
Kogo dotyczy ustawa? Mandat choćby w wysokości 5000 koron
Zgodnie z art. 2 ustawy, “opiekunem psa” jest osoba, która posiada psa lub sprawuje nad nim opiekę, niezależnie od tego, czy jest to na krótki czy długi okres czasu. Interpretacja ta obejmuje również osoby, które opiekują się psem nieodpłatnie.
Osoba naruszająca przepisy dotyczące ostrożności, zabezpieczenia lub obowiązku prowadzenia psa na smyczy może zostać ukarana grzywną lub karą więzienia do sześciu miesięcy (art. 28). Nie wszystkie naruszenia podlegają sankcjom karnym, jednak np. w przypadku nieprzestrzegania przepisów o obowiązku prowadzenia psa na smyczy można nałożyć mandat (art. 24a).
Obowiązek ostrożności
Zgodnie z art. 3 każdy opiekun psa ma ogólny obowiązek zachowania ostrożności. Oznacza to, iż musi on unikać sytuacji, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu innych osób lub zwierząt. Jednocześnie pies powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki życiowe, w tym możliwość zabawy i ruchu, jednak nie może to naruszać przepisów dotyczących zabezpieczenia zwierzęcia (art. 4).
Dodatkowo opiekun psa musi upewnić się, iż osoby tymczasowo zajmujące się zwierzęciem posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby nie narazić psa ani otoczenia na niebezpieczeństwo (art. 3, ust. 2).
Przeczytaj również: Norwegowie wybierają mniejsze i tańsze auta – nowy trend na rynku
Zasady zabezpieczania psa
Opiekun psa zobowiązany jest do odpowiedzialnego postępowania. Zgodnie z art. 4 nie tylko powinien on zapobiegać zagrożeniom, ale również brać pod uwagę potrzeby i obawy innych ludzi.
Pies uznawany jest za “pod kontrolą”, jeżeli znajduje się na ogrodzonym terenie, niedostępnym dla osób postronnych. choćby jeżeli pies jest na smyczy, nie może być pozostawiony bez nadzoru np. przed wejściem do sklepu (art. 5).
W sytuacjach, gdy na danym terenie wypasane są renifery, obowiązkiem opiekuna psa jest zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas okresu godowego, ocielania, znakowania oraz uboju zwierząt (art. 4, ust. 5 i art. 65 ustawy o hodowli reniferów). Dodatkowo właściciele reniferów mogą zażądać zamknięcia psów na czas przeganiania stad (art. 7).
Pies na smyczy od 1 kwietnia do 20 sierpnia
Na terenie całej Norwegii wprowadzony jest ogólny obowiązek prowadzenia psów na smyczy od 1 kwietnia do 20 sierpnia. Ma to na celu ochronę dzikich zwierząt oraz zwierząt gospodarskich (art. 6).
Ponadto gminy mogą ustanawiać dodatkowe lokalne przepisy dotyczące prowadzenia psów na smyczy w określonych miejscach, takich jak szlaki turystyczne, parki, trasy narciarskie, obiekty sportowe oraz pola biwakowe. Zimą może być wprowadzony nadzwyczajny obowiązek prowadzenia psa na smyczy (art. 11).
Art. 9 ustawy przewiduje wyjątki od obowiązku prowadzenia psa na smyczy dla psów wykorzystywanych w akcjach ratowniczych, przy hodowli reniferów oraz podczas polowań. Nowelizacja ustawy objęła również psy przewodników oraz psy przewodniki będące w trakcie szkolenia.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: Lovdata, Zdjęcie: Pixabay
Przeczytaj również: Norwegia wzmacnia system płatniczy na wypadek kryzysu