Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce – potwierdzone w powiecie wołowskim

3 dni temu
19 listopada 2024 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie poinformował o stwierdzeniu pierwszego w Polsce ogniska choroby niebieskiego języka (Bluetongue). Ognisko zostało potwierdzone na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach. Choroba wystąpiła w miejscowości Rajczyn, gmina Wińsko, w stadzie bydła mięsnego, które liczy 31 sztuk.


Czym jest choroba niebieskiego języka? Choroba niebieskiego języka to zakaźna choroba wirusowa dotykająca przeżuwaczy, zarówno hodowlanych, jak i dzikich. Chorują na nią m.in. bydło, owce, kozy, a także sarny, jelenie, łosie czy wielbłądy. Wywołuje ją wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae).

Co istotne, zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie. Wirus przenoszony jest przez owady kłująco-ssące z rodzaju kuczmany ( Culicoides ), a także przez kontakt z zakażoną krwią lub nasieniem.

W Polsce choroba niebieskiego języka znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowemu zwalczaniu.


Objawy u zwierząt

Bydło

Choć bydło zakaża się częściej niż owce, rzadko przechodzi chorobę w ostrej formie. Zdarza się jednak, iż po przechorowaniu zwierzęta stają się nosicielami wirusa, co umożliwia jego dalsze rozprzestrzenianie. Okres wylęgania wynosi choćby 60–80 dni. Gdy objawy występuj
Idź do oryginalnego materiału