Pierwsze na świecie drzewa zasilane energią słoneczną. Jedno zasila cały dom

1 rok temu
Zdjęcie: Pierwsze na świecie drzewa zasilane energią słoneczną. Jedno zasila cały dom


SolarBotanic tworzy pierwsze na świecie drzewa zasilane energią słoneczną. Niedrogie i masowo produkowane instalacje fotowoltaiczne mają być przełomowym rozwiązaniem z zakresu odnawialnej energii do użytku komercyjnego.

Drzewa fotowoltaiczne

Firma SolarBotanic twierdzi, iż wykorzystuje w swoich drzewach fotowoltaicznych pierwszą na świecie nanotechnologię 3D w kształcie liścia. 7-letnie badania zostały przeprowadzone we współpracy z Brunel University London, Manufacturing Technology Center (MTC) i University of Sheffield Advanced Manufacturing Research Center (AMRC).

Technologia została zaprojektowana dla lokalizacji komercyjnych, w których na znaczeniu zyskują aranżacje zgodne estetycznie z otoczeniem, takim jak lotniska, centra handlowe czy wystawiennicze.

Twórcy twierdzą, iż jedno drzewo może w całości zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnego gospodarstwa domowego.

SolarBotanic Trees prowadzi w tej chwili rundę finansowania, aby wejść na rynek i rozpocząć sprzedaż. Czego mogą oczekiwać klienci, którzy zdecydują się na zakup?

Drzewa solarne dla wszystkich

SolarBotanic przewiduje, iż ich drzewa najlepiej sprawdzą się w okolicach kompleksów biurowych, centrów handlowych oraz stadionów sportowych. Moc wyjściowa pierwszych modeli drzew o wysokości 5 m to 5 kW i ma być stopniowo zwiększana.

Opatentowane drzewo solarne jest wynikiem siedmiu lat badań i projektowania. Fotowoltaika została zaprojektowana w kształcie trójwymiarowego liścia 3D, który dodatkowo przechowuje energię. Nadwyżki energii mogą być zatem magazynowe lub oddawane do sieci. Pierwsze drzewa SolarBotanic będą dostępne na początku 2023 roku.

Wizualizacja drzew solarnych w mieście, źródło: solarbotanictrees.com

Projekt został udoskonalony o wbudowane punkty ładowania samochodów elektrycznych. Drzewa tego typu zlokalizowane na parkingach mają być połączone w ramach jednego systemu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, co ułatwi zarządzanie energią, jej magazynowanie oraz stabilizację sieci. Cena tego urządzenia nie pozostało znana.

Warto zwrócić także na inne podobne technologie tego typu.

Nietypowe zastosowania paneli słonecznych

Gaj Superdrzew to część Ogrodów nad Zatoką (ang. Supertree Grove, Gardens by the Bay), 101-hektarowego parku założonego w 2012 roku w Singapurze. W tym roku mija 10 lat od jego powstania, dlatego warto przypomnieć, dlaczego jeszcze przed pandemią w 2018 roku atrakcje Gardens by the Bay przyciągały ponad 50 milionów turystów rocznie. Drzewa solarne przypominają kształtem zwykłe drzewo, ale ich korony składają się z paneli fotowoltaicznych.

Drzewa solarne, czyli co wiesz o czerpiących energię ze słońca kultowych olbrzymach z Singapuru?

Jednym z kreatywnych pomysłów na uatrakcyjnienie fotowoltaiki jest projekt Smartflower. Samą konstrukcję można byłoby przyrównać do słonecznika, który podczas wzrastania odwraca się w kierunku słońca.

Smartflower – inteligentny, fotowoltaiczny kwiatek

Zapewnia cień, magazynuje wodę i produkuje energię. „Perosol”, czyli pomysł studentów Politechniki Wrocławskiej został nagrodzony w Metropolitalnym Climathonie 2021. Na czym polega ten projekt?

„Perosol” produkuje energię, zbiera wodę i zapewnia cień. Studencki pomysł na miejską wyspę ciepła został nagrodzony

Nietypowe kształty przybierają także turbiny wiatrowe, czego przykładem może być projekt kwiatowych turbin wiatrowych.

Kwiatowe turbiny wiatrowe – nowy pomysł na energię odnawialną

źródło: mat. prasowe Solar Botanic Trees,

Idź do oryginalnego materiału