Pierwsza pomoc dla czworonoga: jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Pierwsza pomoc dla czworonoga: jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?


Kleszcze są groźne nie tylko dla ludzi

Dużo mówi się możliwych skutkach ugryzienia przez kleszcza – należy unikać kontaktu z tym pasożytem naskórnym, jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie można przecież zupełnie zrezygnować z przebywania na łonie natury. O ile ludzie mają świadomość niebezpieczeństwa, które czai się w trawie, zaroślach czy krzakach, to pies nie zdaje sobie z niego sprawy i spuszczony ze smyczy do woli hasa tam, gdzie czyhają kleszcze. Ugryzienie kleszcza może wywołać boreliozę – psy też na nią chorują – lub jeszcze groźniejszą piroplazmozę, czyli chorobę, która nieleczona może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Jak usunąć kleszcza ze skóry psa?

Usuwanie kleszczy zawsze wymaga ostrożności. Trzeba uważać, aby nie ścisnąć, ani nie przerwać pajęczaka podczas wyciągania go ze skóry naszego pupila. najważniejsze jest to, żeby nie dopuścić do groźnego w skutkach zakażenia. Zabieg usuwania kleszcza jest łatwiejszy i bezpieczniejszy dzięki specjalnym akcesoriom.

Zastanawiasz się, jaki przyrząd do usuwania kleszczy dobrze się sprawdzi w przypadku psa? Z pewnością warto zaopatrzyć się w kleszczołapkę, czyli bardzo przydatne akcesorium, które umożliwia usunięcie kleszcza bez ściskania. Ważne jednak jest, aby pewnie chwycić intruza, jednak nie za mocno Następnie trzeba go wyciągać, wykręcając do góry – niektórzy zalecają, aby robić to ruchem w lewą stronę, ponieważ kleszcze najczęściej wkręcają się ruchem w prawo. W taki sam sposób usuwa się główkę, jeżeli pozostała w skórze psa po próbie pozbycia się kleszcza w całości.

Za pomocą kleszczołapki będziesz w stanie przeprowadzić zabieg gwałtownie i skutecznie, jednak nie jest to jedyne akcesorium, które sprawdza się podczas usuwania kleszcza ze skóry psa. jeżeli nie będziesz mieć pod ręką kleszczołapki, przyda Ci się pęseta. Możesz pozbyć się kleszcza, posługując się zwykłą pęsetą z drobnymi końcówkami. Trzeba złapać pajęczaka tuż przy ciele i pewnym ruchem ręki wyciągnąć go lub wykręcić. Nigdy nie rezygnuj z zastosowania wymienionych akcesoriów (ewentualnie możesz wykorzystać szczypce lub płytkę) – kleszcza nie wolno usuwać jedynie przy pomocy „gołych” rąk.

Co zrobić po usunięciu kleszcza?

Pozbycie się kleszcza z ciała zwierzęcia to nie wszystko. Po usunięciu kleszcza ze skóry psa należy koniecznie zdezynfekować miejsce wkłucia. Do tego celu potrzebna będzie Ci wata oraz woda utleniona, można też wykorzystać alkohol. W razie niepokojących objawów trzeba skonsultować się ze specjalistą. jeżeli pies jest szczególnie narażony na atak tego pasożyta, to warto pomyśleć o zabezpieczeniu zwierzęcia przez użycie środków o działaniu odstraszającym kleszcze.

Idź do oryginalnego materiału