Pergola na balkon – pomysły na wykorzystanie małej przestrzeni

8 godzin temu

Do Twojego mieszkania przynależy niewielki balkon? Jesteś szczęściarzem! To wystarczająca przestrzeń, aby móc delektować się wypoczynkiem na świeżym powietrzu, czytać książkę w promieniach słońca, zapraszać przyjaciół na kolacje pod chmurką. No właśnie, czy na pewno “pod chmurką”? Potraktujmy to jako przenośnię, bo znacznie bardziej praktyczne jest posiadanie zadaszenia nad meblami wypoczynkowymi czy piaskownicą lub basenikiem dla dzieci. To właśnie powód, dla którego warto zamontować pergolę ogrodową. Jak ją zrobić? Wyjaśniamy!

Wybór odpowiedniej pergoli ogrodowej

Zacznijmy od zastanowienia się nad tym, jaka pergola tarasowa będzie odpowiednia na mały balkon. Na rynku dostępne są różne rodzaje pergoli, w tym pergole drewniane i metalowe. Ty, jeżeli planujesz samodzielne wykonanie, prawdopodobnie zainteresujesz się konstrukcją drewnianą. To dobry pomysł – nie tylko ze względów estetycznych. Bo choć drewniana pergola ogrodowa charakteryzuje się naturalnym wyglądem i daje przytulne wrażenie, jest ona zwykle lżejsza niż pergola tarasowa z metalu. Ma to duże znaczenie na małym balkonie w bloku, gdzie na pewno występują ograniczenia względem dopuszczalnego obciążenia maksymalnego.

Pergola drewniana czy pergola metalowa?

To najczęstszy i pierwszy dylemat osób, które chcą zadaszyć swój taras. Podpowiadamy, czy sprawdzi się przy tym drewniana pergola, czy lepiej przystąpić do budowy pergoli ogrodowej z metalu.

Pergola ogrodowa drewniana

Drewniane konstrukcje ogrodowe, takie jak pergola ogrodowa drewniana, są popularne ze względu na ich estetykę i możliwość personalizacji. Można wykonać ją niemal z dowolnego gatunku drewna, co pozwala dostosować pergolę do indywidualnych preferencji, ale też możliwości budżetowych przewidzianych na ten cel.

Co mamy na myśli, pisząc, iż pergolę tarasową można wykonać niemal z każdego rodzaju drewna? Że sprawdzą się tutaj zarówno miękkie, jak i twarde odmiany – sosna, modrzew, dąb i egzotyczne takie jak merbau, teak, iroko.

Drewniane elementy można łatwo malować w wybranym kolorze, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnej konserwacji.

Pergola ogrodowa metalowa

Z kolei pergole metalowe, takie jak pergole metalowe, oferują większą trwałość i mniejsze wymagania konserwacyjne, co jest istotne w przypadku ekspozycji na promieniowanie UV i deszcz.

Niestety, są zwykle cięższe, więc bardziej obciążają konstrukcję balkonu. Są też droższe. Trudno jest też wykonać je samodzielnie od podstaw, bo wymagałoby to dostępu do specjalistycznych maszyn do obróbki profili.

Pergola balkonowa metalowa

Lekka pergola ogrodowa – wybierz na mały metraż

Zgadzamy się, iż pergola ogrodowa mocowana do ziemi może, a choćby powinna być cięższa i solidniejsza. Na małym balkonie nie ma miejsca ani warunków na ciężką, masywną zabudowę tarasu. Metalowa pergola nie jest tu oczywiście wykluczona, ale w kontekście tego, iż chcesz wykonać zadaszenie samodzielnie, lepiej sprawdzi się drewniana pergola.

Jak zrobić pergolę na balkon – krok po kroku

Budowa pergoli na balkon może być wykonana samodzielnie, najpierw zaopatrz się w potrzebne materiały (ich ilość oszacujesz po wykonaniu pomiarów), a także narzędzi.

Opisujemy w etapach, jak zbudować pergolę balkonową, aby było ładnie, praktycznie i wygodnie.

  1. Planowanie i projektowanie – wykonaj pomiary balkonu – szerokość, długość oraz wysokość. Zastanów się, czy chcesz zadaszyć cały balkon, czy tylko jedną część, np. nad stołem.
  2. Wybór materiałów – w markecie budowlanym można znaleźć wszystkie potrzebne materiały, takie jak belki boczne, listwy boczne, metalowe kotwy mocujące oraz metalowe wkręty. Do drewnianych konstrukcji ogrodowych potrzebujesz desek, które zamówisz np. w tartaku. Dobrze jest kupić już gotowe elementy (idealnie wysuszone), a jak nie, w kolejnym kroku dowiesz się, jak je obrobić do pożądanych parametrów.
  3. Przygotowanie drewna – drewniane elementy należy odpowiednio przygotować, korzystając ze szlifierki kątowej lub szlifierki oscylacyjnej oraz papieru ściernego, aby wygładzić powierzchnie i usunąć wszelkie nierówności.
  4. Montaż konstrukcji – rozpocznij od zbudowania ramy pergoli, łącząc belki boczne z listwami bocznymi dzięki metalowych kotew mocujących. Upewnij się, iż wszystkie elementy są dobrze przytwierdzone i stabilne.
  5. Mocowanie pergoli do balkonu – użyj metalowych wkrętów do mocowania pergoli do struktury balkonu – posadzki oraz ściany.
  6. Ochrona drewna – nakładanie środków ochronnych na drewno jest niezbędnym elementem wykończenia pergoli i wpływa na jej wygląd oraz trwałość. Dzięki impregnacji pergola tarasowa z drewna nie będzie płowieć i pękać pod wpływem słońca, ani deformować się, gdy będzie wilgotno.
  7. Wykończenie i dekoracje pergoli – kameralny klimat pergoli wzbogacą rośliny pnące pnących, które ożywią przestrzeń i stworzą przytulne miejsce do wypoczynku. Rośliny takie jak winorośl, bluszcz czy róża pnąca doskonale nadają się do ozdobienia pergoli, tworząc naturalny parasol i zapewniając cień. Zadbaj też o to, aby pod zadaszeniem było odpowiednie oświetlenie i meble wypoczynkowe – stół, sofa, fotele.

Drewniana pergola na balkonie

Pergole ogrodowe – zabudowana (pełna) czy ażurowa konstrukcja?

Ażurowa konstrukcja pergoli ogrodowej stanowi doskonałą podporę dla roślin pnących, które dodają uroku i naturalnego klimatu. Belki boczne oraz listwy boczne stanowią podstawę konstrukcji, która musi być solidnie zbudowana, aby przytrzymać drewniane elementy oraz rośliny. Kiedy tak się stanie, za jakiś czas zyskasz efektowną zieloną ścianę z liści lub kwiatów, która odgrodzi Cię od sąsiadów.

Jak zrobić pergole na balkon? Postaw na gotowe konstrukcje

Kusi Cię, aby własnoręcznie zbudować pergolę ogrodową? Finalnie może to okazać się drogie i czasochłonne, dlatego polecamy zamówienie gotowej konstrukcji i jej samodzielny montaż. Pergola ogrodowa z naszej oferty dotrze do Ciebie zdemontowana, we fragmentach, które trzeba będzie ze sobą połączyć, a następnie przytwierdzić do podłoża i ściany. Nie będziesz martwić się pomiarami ani zamawianiem materiału konstrukcyjnego, zaoszczędzisz czas, który przeznaczysz na wypoczynek na balkonie, gdzie poczujesz się niemal jak we własnym ogrodzie!

Idź do oryginalnego materiału