Pelargonie i dzwonki nie mają szans. "Dywanowa" roślina ozdobi skalniak kwiatowymi łanami

1 dzień temu
To popularna roślina ogrodowa, która często sadzona jest na skalniakach lub skarpach, ale poradzi sobie również w donicy na balkonie. Tworzy efektowne i przyciągające wzrok kobierce i jest łatwa w uprawie. Jak pielęgnować gęsiówkę, by pięknie rosła? Wyjaśniamy.
Gęsiówka to rodzaj rośliny z rodziny kapustowatych. Osiąga wysokość do 20 cm, ma małe szarozielone liście zebrane w rozety i drobne czteropłatkowe kwiaty, najczęściej białe, ale mogą być także w kolorze różu lub fioletu. Kwitnie wczesną wiosną, chociaż istnieją także późniejsze odmiany.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Jak uprawiać gęsiówkę? Roślina nie przepada za mocno zacienionymi stanowiskami
Gęsiówka najlepiej będzie rosła na stanowisku słonecznym. Poradzi sobie również w półcieniu, ale na całkowicie zacienionym miejscu może kiepsko się rozwijać i nie wykształcić kwiatów. Idealnym podłożem będzie gleba przepuszczalna, średniowilgotna o obojętnym pH. Jest rośliną miododajną, więc przyciąga pszczoły i inne owady zapylające.


Gęsiówka istock/@Katsiaryna Yeudakimava


Do najpopularniejszych odmian gęsiówki w Polsce należą:


gęsiówka kaukaska Snowcap o śnieżnobiałych kwiatach i dywanowym pokroju,
gęsiówka kaukaska Compinkie ma różowe kwiaty i rośnie rozłożyście,
gęsiówka alpejska Schneehaube cechuje się białymi kwiatami i późniejszym kwitnieniem (w okolicach maja),
gęsiówka alpejska Rosea to odmiana o luźniejszym pokroju i różowych kwiatach.


Jak pielęgnować gęsiówkę? Poradzi z nią sobie choćby początkujący ogrodnik
Ta roślina jest odporna na suszę i nie przepada za nadmierną wilgotnością, dlatego najlepiej podlewać ją, dopiero kiedy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Nie wymaga również intensywnego nawożenia, ponieważ może ono sprawić, iż gęsiówka kosztem kwiatów zacznie rozwijać części zielone. Nawóz najlepiej zastosować jednorazowo wiosną, aby przygotować roślinę na okres kwitnienia.


Najlepiej sprawdzi się odżywka wieloskładnikowa lub gnojówka z pokrzywy. Wystarczy, iż kilogram świeżych pokrzyw zalejesz pięcioma litrami wody i odstawisz na 1-2 tygodnie. Kiedy mieszanka przestanie się pienić, będzie gotowa do użycia. Pamiętaj, by przed podlaniem rozcieńczyć ją z wodą w proporcji 1:10. Uprawiasz rośliny w ogrodzie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału