Pelargonia, najwyższy czas zwijać żagle. "Milion dzwonków" widać na balkonie z daleka

4 godzin temu
Zdjęcie: Calibrachoa Sanghwan Kim/iStock


Zastanawiasz się, co w tym roku posadzić na balkonie albo tarasie? Aksamitki i pelargonie muszą poczekać. Mam dla ciebie propozycję, która zrobi wrażenie zarówno na gościach, jak i sąsiadach. Ta roślina jest powszechnie znana pod nazwą "milion dzwonków".
Calibrachoa to delikatna roślina, która wytwarza drobne, lejkowate kwiaty. Kształtem przypominają dzwonki, stąd nazwa "milion dzwonków". W Polsce jest uprawiana głównie na tarasach i balkonach. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Najpopularniejsza jest odmiana żółta, pomarańczowa, różowa, czerwona oraz niebieska. Nie brakuje też dwubarwnych okazów.


REKLAMA


Zobacz wideo Wypróbuj jeden z czterech prostych sposobów i ciesz się pięknymi kwiatami dłużej!


Czy calibrachoa lubi słońce? W tym miejscu będzie rosła najlepiej
Roślina kwitnie od maja do listopada. Jest łatwiejsza w uprawie niż petunia, więc poradzi sobie z nią choćby początkujący ogrodnik. Preferuje osłonięte od wiatru, słoneczne stanowiska, ewentualnie półcieniste. Trzeba jednak unikać jej bezpośredniego nasłonecznienia w najgorętsze dni.


Najlepsze podłoże dla kwiatka to kwaśna, przepuszczalna, zasobna oraz lekko wilgotna gleba. Calibrachoa wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne podstawki.


Calibrachoa Mark R Coons/iStock


Jaki nawóz do calibrachoa? Bardzo potrzebuje jednego składnika
Kwiat idealnie nadaje się do dekoracji donic, wiszących koszy oraz pojemników balkonowych. Łatwo komponuje się z innymi roślinami i przyciąga zapylacze, takie jak pszczoły i motyle. Calibrachoa potrzebuje nawozu wieloskładnikowego, który wzbogaci ją w żelazo. Trzeba go stosować przez cały sezon, aż do późnej jesieni. Dobrym wyborem będzie też odżywka zakwaszająca. W ten sposób zapobiegniesz żółknięciu wierzchołków pędów. Profilaktycznie można stosować specjalne nawozy dla petunii, które raz w tygodniu dodaje się do wody do podlewania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału