Patyczak (Rhipsalis baccifera), to piękna, oryginalna roślina o dużych walorach dekoracyjnych. Ze względu na swój nietuzinkowy wygląd stała się popularną rośliną domową. Patyczak pochodzi z Brazylii. Jak go prawidłowo pielęgnować w polskim mieszkaniu?
REKLAMA
Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz
Najważniejsze cechy Patyczaka
Patyczaki rosą w charakterystycznych, segmentowych pędach, przypominających małe gałązki. Jasnozielony kolor i interesujący kształt zwracają uwagę i podbijają serca miłośników domowej zieleni. Patyczak nie rośnie zbyt szybko, a jego maksymalna wysokość wynosi ok. pół metra. Zwisające pędy, które roślina wypuszcza, mogą efektownie zwisać z donicy. Kiedy warunki są odpowiednie, patyczak wypuszcza kwiaty - zwykle dzieje się to wiosną. Kwiaty są drobne i subtelne, w kolorach żółci i pomarańczu.
Czytaj także:
Nowy park narodowy w Polsce. Negocjacje dotyczą Warmii i Mazur
Patyczak. Jak o niego dbać?
Patyczak nie wymaga wiele w kwestii pielęgnacji. Najważniejsze jest znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca, gdzie będzie miał dostęp do rozproszonego, jasnego światła. Najlepiej będzie się czuć na oknie od strony wschodniej lub zachodniej. jeżeli stawiamy patyczaka na oknie południowym, musimy postawić go za firanką lub zastosować specjalne osłony, by promienie nie popaliły młodych pędów. jeżeli pędy patyczaka przerzedzają ją i zaczynają się wydłużać, to znak, iż naszej roślinie brakuje dostępu do światła.
Czytaj także:
Pranko pomaga przy grzybobraniu. Przynosi z lasów ogromne zbiory
Patyczak najlepiej rośnie w umiarkowanych temperaturach - od 18 do 25 stopni. W okresie letnim może rosnąć na balkonie, o ile nie będzie padać na niego ostre światło słoneczne. Zimą roślina wkracza w okres spoczynku - jeżeli wówczas temperatura, w której rośnie patyczak, spadnie do 10-15 stopni, to mamy większą szansę na piękne kwiaty wiosną.
jeżeli chodzi o podlewanie, najważniejsze, to nie przesadzać. Latem najlepiej odczekać, aż ziemia nieco przeschnie, zanim wlejemy do doniczki kolejną porcję wody. Zimą podlewanie należy jeszcze bardziej ograniczyć. W przeciwnym przypadku korzenie patyczaka mogą zacząć gnić. Czym podlewać patyczaka? Najlepiej sprawdzi się woda przegotowana, albo deszczówka.
Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza. w okresie grzewczym warto postawić w pobliżu nawilżacz powietrza. Możemy też zraszać liście rośliny miękką wodą.
Roślinę możemy nawozić środkami przeznaczonymi do kaktusów i sukulentów. Bardzo ważne jest, żeby donica miała otwory drenażowe. Podłoże do patyczaka powinno dobrze przepuszczać wodę - najlepiej zastosować ziemię do kaktusów. Wtedy roślina będzie najlepiej rosnąć.