Park Tysiąclecia. Średniowieczna Warownia zaprezentowana w pierwszy dzień wiosny

1 rok temu

Nowy plac zabaw w parku Tysiąclecia – Średniowieczna Warownia – został oddany do użytku. Inaugurację przeprowadziły księżniczki i rycerze z okolicznej szkoły podstawowej. Inwestycja została zrealizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. To początek zielonych inwestycji w tym roku!

Dziękujemy liderom projektu WBO za świetny pomysł. Jest ogromną atrakcją dla dzieci. Budowa tej nietypowej konstrukcji była wyzwaniem, ale ZZM sobie doskonale z nim poradziło. Staramy się, by tereny zieleni we Wrocławiu odpowiadały na potrzeby mieszkańców – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Budowa udostępnionej do użytku konstrukcji rozpoczęła się w ubiegłym roku i kosztowała ok. 3 mln zł. Inwestycja została sfinansowana z dwóch projektów WBO – z 2019 i 2021 roku. Powstały tam m.in. drabinki, liny, zjeżdżalnie oraz trampoliny. Teraz korzystają z nich najmłodsi – dziś na placu zabaw bawiły się dzieci z SP 113, przebrane za rycerzy i księżniczki.

Naszym celem było ożywienie tego miejsca, wiec bardzo się cieszymy z tego zainteresowania. Zgłaszamy kolejne projekty z WBO i mamy nadzieję na pozytywną ich weryfikacje oraz podobny oddźwiękmówi Michał Garstka, lider projektu WBO.

Jak zmienią się w tym roku tereny zielone?

Nowy plac zabaw w parku Tysiąclecia to dopiero początek tegorocznych zielonych zmian:

Tylko w tym roku zagospodarujemy między innymi teren zieleni przy ul. Kunickiego, gdzie wykonane zostaną nowe ścieżki, oświetlenie oraz obiekty małej architektury. Zazielenimy również skwer przy Śrubowej i Robotniczej – zapowiada Jacek Mól, dyrektor ZZM.Już teraz zaczynamy z kolei prace związane z rewitalizacją i urządzeniem zielonego skweru Niemiena w pobliżu Dworca Głównego. Podobne prace już realizowane są na skwerze przy ul. Gazowej.

Przykładem walki z efektem miejskiej wyspy ciepła będzie m.in. rozszczelniony bruk przy ul. Kolejowej, wzdłuż nasypu kolejowego. w tej chwili to miejsce do nielegalnego parkowania samochodów. Posadzonych zostanie tam tysiąc krzewów i trawy ozdobne. ZZM ogłosił przetarg na realizację tej zielonej inwestycji. W tym roku zrealizowany zostanie także plac zabaw „Muchoborski Zakątek Przygody” (z projektu WBO) czy psi wybieg przy ul. Pałuckiej/Kozanowskiej.

Tylko wiosną ZZM nasadzi ponad 1000 drzew, blisko 23 tys. krzewów oraz wiele drobniejszych roślin, które przyozdobią wrocławskie ulice i skwery. Nowe drzewa pojawią się m.in. przy ul. Granicznej, Świeradowskiej, Na Ostatnim Groszu, Hallera, Osobowickiej, Lotniczej, Ołtaszyńskiej, Wapiennej czy Alei Śląskiej. Drzew przybędzie także w parkach: Południowym, Szczytnickim, Marii Dąbrowskiej czy Tarnogajskim.

Warto dodać, iż już niebawem ruszą również zapisy do kolejnej, dziewiątej już edycji WROśnij we WRO:

Tereny zieleni bardzo zyskują na takich projektach, już teraz zapraszamy do parku Tysiąclecia. Okazją będzie również najbliższa edycja akcji WROśnij we WROcław, która będzie realizowana niedaleko warowniDominik Kłosowski, radny miejski, pomysłodawca akcji WROśnij we WRO.

Tylko w ramach akcji od 2017 roku nasadzono łącznie ponad 2,3 tys. drzew. Każde z nich ma swojego dziecięcego patrona. Rodzina otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w projekcie, a także lokalizację drzewka, które może później odwiedzać.

Coraz więcej zieleni we Wrocławiu

Od początku kadencji we Wrocławiu powstały 52 nowe tereny zieleni, w tym parki i zieleńce. W tym samym okresie posadzono już również ok. 21 tys. drzew. ZZM wybudował 33 place zabaw i 23 plenerowe siłownie – w tym 4 siłownie z zestawem kalisteniki.
Łącznie, ZZM utrzymuje 240 zieleńców i 60 parków oraz zajmuje się zielenią przyuliczną, lasami komunalnymi i innymi terenami o charakterze zieleni ogólnodostepnej. To tereny o łącznej powierzchni ok. 2900 ha.

Idź do oryginalnego materiału