Papryka od lat gości już na polskich stołach. Świeża, gotowana, marynowana jest doskonałym składnikiem wielu potraw. Jest warzywem smacznym, bogatym w składniki odżywcze. Na rynku ogrodniczym dostępne są setki odmian papryki, w tym tych przeznaczonych do uprawy w naszych warunków klimatycznych. Jak wyhodować własne, obficie plonujące papryki? Kiedy zacząć wysiewać i kiedy sadzić do gruntu? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące papryki znajdziesz w tym artykule.
Co warto wiedzieć o papryce
Papryka należy do ciepłolubnych warzyw o długim okresie wegetacji. Jest rośliną o krzaczastym pokroju, ze sztywnymi pędami. Wszystkie gatunki papryki kochają słońce, ciepłe, zaciszne miejsca z żyzną, przepuszczalną glebą, solidnie nawiezioną kompostem. Papryka jest warzywem, które w Polsce uprawia się z wcześniej przygotowanej rozsady. Miejscem sadzenia papryki może być szklarnia, tunel foliowy i otwarty grunt. Owoce papryki występują w wielu kształtach i kolorach. Pod względem smaku paprykę dzieli się na słodką i ostrą, a patrząc na wygląd mamy odmiany użytkowe i ozdobne. Uprawa papryki nie jest zajęciem wymagającym wielkiego doświadczenia. Przy wyborze odpowiednich odmian, bez trudu zbierzemy smaczne i ładne owoce.
Nasiona Papryki – Skorzystaj z atrakcyjnych ofert!
Dobry start
Rozpoczęcie uprawy papryki można zacząć od wysiewu nasion lub zakupu gotowej rozsady. Pierwszy sposób jest ekonomiczny i pozwala na większą różnorodność odmian, drugi wygodniejszy. Nasiona papryki są łatwo dostępne w ogrodniczych sklepach stacjonarnych i internetowych. Wysiew przeprowadza się w połowie marca. Tylko odpowiednio wcześniejsza pora wysiewu, daje roślinie czas, na osiągniecie adekwatnych rozmiarów. Kluczowym czynnikiem wzrostu dla papryki jest temperatura. Początkowo powinna ona wynosić około 25⁰C, a później utrzymywać się w granicach 18⁰C. Do prawidłowego kiełkowania pojemniki z wysiewami muszą mieć nieograniczony dostęp do światła. Nasiona dobrze jest wysiać od razu do niewielkich doniczek – nie trzeba będzie pikować sadzonek. Po kilku tygodniach uprawy sadzonki wymagają zahartowania, czyli wynoszenia na zewnątrz, by przywykły do warunków panujących w ogrodzie. Proces hartowania powinien trwać około tygodnia. Przygotowane w ten sposób sadzonki są gotowe do przeniesienia na zagony lub do dużych donic w połowie maja albo na początku czerwca. Papryka do wzrostu wymaga miejsca. Dobre warunki zapewnia jej rozstawa 40×50 cm dla odmian o standardowej wielkości owoców, a dla mniejszych papryczek wystarczy 30×40 cm. Sadzonki papryki można sadzić nieco głębiej niż rosły w swoich pojemnikach.
Podłoże, stanowisko, pielęgnacja
Papryka nie będzie dla nas warzywem trudnym w utrzymaniu, o ile postaramy się spełnić jej wymagania. Już od pierwszych tygodni warto zapewnić jej dobrą ziemię. Początkowo jest to ziemia do wysiewu, w której kiełkującym nasionom nie zabraknie pożywienia. Później przesadzone sadzonki zadowolą się podłożem piaszczysto- gliniastym, które jesienią było nawiezione obornikiem. Miejscem, gdzie doczekamy się owoców papryki, jest teren dobrze nasłoneczniony, gwałtownie się nagrzewający i osłonięty od wiatru. Wrogiem papryki jest susza. Przy niedoborze wody rośliny zaprzestają wzrostu, a owoce ulegają zniekształceniu. Istotnymi zabiegami przy papryce są spulchnianie podłoża, usuwanie chwastów i zrównoważone nawożenie. Z kolei do zalecanych praktyk należą ściółkowanie i cięcie, pozwalające zwiększyć i polepszyć plony.
Popularne odmiany
Papryka jest gatunkiem, który doczekał się setek odmian, przeznaczonych do upraw pod osłonami i w gruncie. Do powszechnie uprawianych w polskich ogrodach papryk zaliczają się: Roberta (czerwona, słodka), Marta Polka (żółta, słodka), Etiuda (pomarańczowa, słodka), Oda (fioletowa, słodka), Rokita (czerwona, półostra), Cyklon (czerwona, ostra), Koral (czerwona, bardzo ostra). Dużą popularnością cieszą się również efektowne papryczki ozdobne – Poupila, Dzwonek, Yvona.