PAMIĘĆ NIEZATOPINA - BARBARA HUBERT / MALARSTWO (26 września 2024)

muzeum.gorlice.pl 1 tydzień temu
Kasztel w SzymbarkuDroga Krajowa 28, Polska

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy malarstwa Barbary Hubert "Pamięć niezatopiona", która eksponowana będzie w dniach 26 września - 3 listopada 2024 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku

Barbara Hubert urodzona w Rzeszowie, gdzie ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wydział Malarstwa; pierwsze trzy lata w pracowni Profesora Stanisława Rodzińskiego, a następnie w pracowni Profesora Leszka Misiaka, gdzie uzyskała dyplom. Aktualnie mieszka, pracuje twórczo oraz jako nauczyciel przedmiotu Rysunek i malarstwo w rodzinnym Rzeszowie.
Od 2022 roku doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. W swojej pracy doktorskiej zatytułowanej Wektory pamięci, skupia się na etapowym procesie poszukiwania śladów przeszłości - oddalonych od siebie punktów na linii czasu.
Autorka 44 wystaw indywidualnych, wzięła udział w ponad 85 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Inspiracją do powstawania jej prac jest szeroko rozumiana natura.
Malarski projekt PAMIĘĆ NIEZATOPIONA obejmuje serię obrazów inspirowanych wizerunkami miejscowości, które niegdyś istniały, a aktualnie znajdują się pod wodą Jeziora Solińskiego.
Zbiornik powstał w dolinie ujścia rzeki Solinki do Sanu. Budowę zapory ukończono w 1968 roku, a spiętrzająca się woda bezpowrotnie ukryła pod powierzchnią kilka wsi - przede wszystkim Solinę, Horodek, Sokole, Teleśnicę Sannę, Chrewt i dużą część Wołkowyi. Mieszkańców wysiedlono, część budowli rozebrano, a resztę zalała woda. Pamięć o tych miejscach przetrwała na archiwalnych zdjęciach, a także przypomina o sobie w postaci wypływających przedmiotów, czasem choćby czaszek z zalanych cmentarzy. Zdziczałe drzewa owocowe, które niespodziewanie rosną na brzegach lub bezpośrednio wyzierają z wody, nasuwają wspomnienie dawnych osad.
Te dające o sobie znać ślady niegdysiejszej ludzkiej obecności, nasunęły mi myśl o tym, iż pod wodą, na dnie jeziora, tętniło kiedyś życie. Miało swoją formę, kształt i kolor.
Czas wolny spędzany na brzegu Jeziora Solińskiego, jest dla mnie niewyczerpanym źródłem inspiracji twórczych; maluję jego wizerunki - skały, lasy, refleksy świetlne - wszystko, co jest widoczne powyżej tafli wody. Tym razem jednak stworzyłam serię obrazów poświęconą pamięci zalanych miejscowości. Poprzez własną kreację twórczą i w odniesieniu do archiwalnych zdjęć, pragnę niejako zaglądnąć pod powierzchnię wody i w sposób wyobrażeniowy przedstawić zatopione wsie. Domy, kościoły, zabudowania gospodarcze, wszystko to istnieje w szczątkowej formie gdzieś na dnie jeziora.
Projekt PAMIĘĆ NIEZATOPIONA ma przypomnieć o niełatwej historii wysiedlonych mieszkańców. Przywołać i unaocznić fakt istnienia kilku wsi, które na skutek powstania zbiornika zniknęły bezpowrotnie; skłania mnie również do refleksji nad złożonością świata. Corocznie nad jeziorem wypoczywają dziesiątki tysięcy turystów, którzy w większości nie zdają sobie sprawy z historii tego miejsca. Przez spiętrzenie wody na Sanie powstało piękne jezioro - strefa ciszy, schronienie dla ludzi poszukujących spokoju, miejsce dla wędkowania i żeglowania, jednak pod powierzchnią kryje się pamięć o całych miejscowościach, wysiedlonych mieszkańcach, zniszczonych domach i utraconych nadziejach.
Pejzaż bieszczadzki jest dla mnie nie tylko impulsem do artystycznej ekspresji, ale też stanowi źródło refleksji. Czas spędzony nad brzegiem jeziora, a także decyzja o budowie domu w Wołkowyi, stały się bodźcem do rozważań nad czasem obecnym i minionym. Powstanie nowego domu w obliczu dawnej destrukcji - zatopienia, skłoniło mnie do twórczych poszukiwań, które pozwolą oddać zarówno to, co realne - widoczne nad wodą, jak i świat odrealniony - ukryty pod jej powierzchnią. Przyszłość i przeszłość, pamięć i zapomnienie mają najważniejsze znaczenie dla tego procesu twórczego.
Przywiązanie do Jeziora Solińskiego kształtuje moją wypowiedź twórczą. Czuję się niemal “wtopiona” w ten pejzaż, jakbym sama stanowiła jego nieodzowny element. W otoczeniu gór, nad brzegiem jeziora odczuwam jedność z otaczającym nas światem. Fragmenty krajobrazu, drzewa, woda i skały powracają w moich obrazach w różnej formie. Dotychczas oddawałam, to co było mi znane, jednak tym razem intuicja twórcza prowadzi mnie ku temu co zakryte, niemal zapomniane - zatopione.
Wspomnienia osób, które pamiętają czas napełniania zbiornika wodą, a także dawne fotografie ukazujące budynki i widoki z zalanych wsi, stanowią dopełnienie moich twórczych inspiracji. Obrazy te pragnę wydobyć spod wody - sprawić, by oglądający wystawę mieli większą świadomość tego miejsca, przez co mogli traktować je z szacunkiem.
PAMIĘĆ NIEZATOPIONA to projekt przypominający o wioskach zatopionych, by powstało Jezioro Solińskie. Miejscowościach tkwiących na dnie jeziora, gdzie czas i żywioł wpłynęły na ich obecny wygląd. Przywrócenie pamięci o tętniących niegdyś życiem miejscach, przybliżenie świata sprzed 55 lat z architekturą i mieszkańcami - to idea mojego projektu.
Barbara Hubert
Wystawy indywidualne :
2024- Do pary, Radiowa galeria pod zegarem, Polskie Radio Rzeszów
2024- 365 obrazów na 365 dni, Galeria Zamek, Przemyśl
2024- Ginący pejzaż, Galeria B24, Debreczyn, Węgry
2024- Pamięć niezatopiona, Galeria Pasaż, Iwonicz
2023- Pamięć niezatopiona, Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej
2023-Pamięć niezatopiona, Galeria Sztuki Pastuła, Poręby Kupieńskie
2023-Wspólne II, BWA Galeria Sanocka, Sanok
2023-Wspólne ,Galeria FiguratiF w Koszycach ( Słowacja)
2022- Nieziemskie, Rzeszowski Dom Sztuki
2022- Obrazy przepływającego świata, Galeria Sztuki Współczesnej Przemyśl
2021- Światy równoległe, Strefa Kultury, Plaza Rzeszów
2020- Malarstwo, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Gorlice
2018- Full Moon, Biuro Wystaw Artystycznych, Rzeszów
2018 -Od wschodu do zachodu, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa
2018- Mój pejzaż, Radiowa Galeria Sztuki, Polskie Radio Rzeszów
2017- Tła myśli, BWA „Sokół”, Nowy Sącz
2017- Harmonia chaosu, Biblioteka Publiczna, Kraków
2016 - Czysty relaks, Biuro Wystaw Artystycznych Sanok
2016- Święty spokój, Galeria przy Sławkowskiej, Kraków
2016- Interior, (z Mariolą Wawrzusiak), Galeria ZPAP, Rzeszów
2015- wystawa malarstwa (z Markiem Habą), Galeria Zachęta, Rzeszów
2014- wystawa malarstwa, Galeria Miejska ZSP, Rzeszów
2012- wystawa malarstwa, Galeria J, Łódź
2011- wystawa malarstwa, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, Poznań
2011- wystawa malarstwa, Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Rzeszów,
2010- Wschód-zachód, Galeria WSIiZ, Rzeszów
2009- Pod słońce, Galeria J, Łódź
2008- wystawa malarstwa, Galeria Miejska ZSP, Rzeszów
2008- wystawa malarstwa, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa
2008- wystawa malarstwa, Latająca Galeria, Warszawa
2007- wystawa malarstwa, BWA, Rzeszów
2004- wystawa malarstwa, Galeria J, Łódź
2004- wystawa malarstwa, Galeria Sztuki K. Napiórkowskiej „Alter Ego”, Warszawa
2003- wystawa malarstwa, Galeria Schody, Warszawa
2003- wystawa malarstwa, BWA, Rzeszów
2003- wystawa malarstwa, Galeria Kuriera Plus, Nowy Jork
2002- wystawa malarstwa, PII Gallery, Filadelfia
2002- wystawa malarstwa, Ratusz, Rzeszów
2002- wystawa malarstwa, Galeria WSIiZ, Rzeszów
2000- wystawa malarstwa, Amber Gallery, Waszyngton
2000- wystawa malarstwa, PII Gallery, Filadelfia
2000- wystawa malarstwa, Galeria „U Plastyków”, Rzeszów
2000- wystawa malarstwa, Galeria Związku Artystów Rzeźbiarzy, Kraków
1999- wystawa malarstwa, Galeria „Klub Kulturalny”, Kraków
Wystawy zbiorowe – wybrane
2024- Międzynarodowe Biennale Miniatury, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Częstochowa
2024- VI Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego, Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz
2024- III Salon Wiosenny Operis, Artis, Galeria Sztuki w Antoninie
2024- I Biennale Oria Art, międzynarodowa wystawa sztuki, Oria Magic House Gallery, Gdańsk
2024-Srebrny Czworokąt, Galeria ARP Zamek w Krasiczynie
2024- My teraz, tutaj, Galeria Instytutu Sztuk Pięknych UR, Rzeszów
2024- Kolekcja Sztuki Współczesnej Sammlung Pastula, BWA Rzeszów
2024- Salon zimowy, Rzeszowski Dom Sztuki, Adam Rajzer, Rzeszów
2023- Dialogi z/o Jerzym Nowosielskim, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów, kuratorki: Jadwiga Sawicka, Agata Sulikowska-Dejena
2023-DS010803N, 803,8.3-interwencja artystyczno-badawcza, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
  • Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba roku, Rzeszów, BWA Rzeszów
  • Wystawa poplenerowa XVIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego W kręgu pogranicza, Dom Kultury w Łańcucie
2023-Wystawa poplenerowa Międzynarodowego Sympozjum Sztuk Pięknych ROVAS, Debrad, Koszyce
2023-XXI Międzynarodowe Triennale malarstwa Regionu Karpat Srebrny czworokąt, międzynarodowa wystawa zbiorowa, miejsce: Krajska Galeria w Preszowie, Słowacja,
2023-VIII Międzynarodowe Biennale Malarstwa Kiszyniów, międzynarodowa wystawa zbiorowa, Narodowe Muzeum Sztuki w Kiszyniowie (Mołdawia)
2023-Tu i teraz, wystawa zbiorowa, miejsce: Galeria r_z ORz ZPAP Rzeszów, organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski
2023-VIII Międzynarodowe Biennale Obrazu Quadro Art, międzynarodowa wystawa zbiorowa, organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego, partnerzy: Filharmonia Łódzka im Artura Rubinsteina, Fundacja im. Stanisława Pomian Srzednickiego,
2023 - Spekulacje II, wystawa zbiorowa towarzysząca Przeworskim Spotkaniom Artystyczno-Naukowym,ogród przy Domku Ogrodnika w Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy
2023-Spekulacje I, wystawa zbiorowa towarzysząca Przeworskim Spotkaniom Artystyczno-Naukowym, Galeria Magistracka w Przeworsku
2023-Biennale ZPAP, wystawa zbiorowa, miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski
2023- Co teraz? Co dalej?, wystawa w procesie, miejsce: Warszawskie Obserwatorium Kultury, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa
2022 -XIX Warszawskie Targi Sztuki, Hala Expo XXI, Warszawa, organizatorzy: Rzeszowski Dom Sztuki
2022-Wystawa zbiorowa Małe formy plastyczne, Galeria r_z ORz ZPAP, Rzeszów
2022- Wystawa zbiorowa VI Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego, Jesienne Konfrontacje, BWA Rzeszów
2022- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt, BWA, Kielce
2022- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt, Galeria ARP / Zamek w Krasiczynie
2021- Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku , BWA Rzeszów
2021-VII Międzynarodowe Biennale Obrazu Quadro Art, filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Łódź
2020- Made in Rzeszow , BWA Rzeszów
2020- Made in Rzeszow, Plaza, Rzeszów,
2019- Biennale Związku Polskich Artystów Plastyków, Rzeszów
2019- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat, Srebrny Czworokąt, Miskolci Galeria, Węgry
2019- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat, Srebrny Czworokąt BWA The Herman Otto Muzeum, Miskolc, Oradea, Rumunia
2019- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat, Srebrny Czworokąt BWA Przemyśl
2019- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt, BWA Kielce
2018- Leszek Misiak i uczniowie, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków
2018- Leszek Misiak i uczniowie, Galeria Akademii Sztuk Pięknych, Kraków
2018- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat, Srebrny Czworokąt, BWA Rzeszów
2018- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat, Srebrny Czworokąt, BWA Krosno
2018- Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku, BWA Rzeszów
2017- Biennale ZPAP 2016-2017, BWA Rzeszów
2016- wystawa malarstwa, Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
2016- ANEKS B, wystawa członków ORzZPAP, Galeria R_Z Rzeszów
2015- Obraz, rysunek, grafika, rzeźba roku, BWA Rzeszów
2014- Obraz, rysunek, grafika, rzeźba roku, BWA Rzeszów
2014- XII Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, Ostrowiec Świętokrzyski
2013-2014- Artefakty-13, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Przemyśl (wraz z Pawłem Chlebkiem i Grzegorzem Frydrychem)
2013- Wystawa malarstwa pedagogów ZSP, Muzeum Dwory, Szymbark
2013- Poplenerowa wystawa malarstwa W kręgu pogranicza, Manerz – Łańcut
2013- Poplenerowa wystawa malarstwa Znaki pogranicza w ramach Karpackich Warsztatów Artystycznych Hadle Szklarskie 2012-2013- Galeria Miejska ZSP, Rzeszów
2013- Poplenerowa wystawa malarstwa Znaki pogranicza w ramach Karpackich Warsztatów Artystycznych Hadle Szklarskie 2012-2013- BWA Kielce
2013- Poplenerowa wystawa malarstwa Znaki pogranicza w ramach Karpackich Warsztatów Artystycznych Hadle Szklarskie 2012-2013- Regionalne Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie
2012- Wystawa malarstwa, 10-cio lecie Galerii J, Łódź
2012- Poplenerowa wystawa malarstwa Znaki pogranicza , Galeria Miejska ZSP, Rzeszów
2012- Wystawa twórczości artystów z Rzeszowa i Podkarpacia, Termopile, Grecja
2012- Poplenerowa wystawa malarstwa W kręgu pogranicza, Manerz – Łańcut
2012- Międzynarodowy plener malarski W kręgu pogranicza, Jabłonka
2012- Wystawa malarstwa Trzy kobiety (wraz z Haliną Nowicką i Joanną Trzcińską) Galeria J, Łódź
2012- Malarstwo, Grafika, Rzeźba artystów Podkarpacia, Wilno, Ukraina
2011- Obraz, Grafika, Rzeźba roku, Rzeszów
2010- 65 lat Plastyka, wystawa artystów pedagogów, Galeria Miejska ZSA, Rzeszów
2010-II Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego, BWA Rzeszów
2009-Municipal Art Gallery of Lamia, Grecja
2008- Art Connected, Bruksela
2007- 30 lat Plastyka w Rzeszowie, wystawa pedagogów, Galeria Miejska ZSP, Rzeszów
2006, - Obraz, Grafika, Rzeźba Roku, Rzeszów
2006- Triennale z Martwą Naturą, Sieradz 2006
2006- VIII Jesienny Salon Sztuki, Ostrowiec Świętokrzyski
2006- Egeria 2006, XIII Ogólnopolski Salon Plastyki, Ostrów Wielkopolski
2005, wystawa malarstwa, Galeria „J”, Łódź
2005- Spotkania, Kamienica Hippolitów, Kraków
2005- I Ogólnopolskie Biennale Obrazu Artefakt, Tower Building, Łódź
2005- VI Biennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń
2004- VII Jesienny Salon Sztuki, Ostrowiec Świętokrzyski
2004- Contemporary Polish Artist, Karen Taylor Art Gallery, Middlesex, Wlk. Brytania
2004- Egeria 2004, XII Salon Plastyki, Ostrów Wielkopolski
2004- Obraz Roku, Królikarnia, Warszawa
2004- Salon Zimowy, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków
2003- Mały Format, Galeria Sukiennice, Kraków
2003- Z mojej pracowni, wystawa malarstwa, Galeria ZPAP Sukiennice, Kraków
2003- Nowi Członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków, Kraków
2003- Art Miami, Miami
2002- Egeria 2002, XI Salon Plastyki, Ostrów Wielkopolski
1998- wystawa malarstwa, Galeria „Pod Ręką”, Kraków
1997- wystawa studentów z pracowni Prof. Stanisława Rodzińskiego, Szkoła Teatralna Kraków
Nagrody i wyróżnienia:
  • Nagroda Publiczności ,Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku, BWA Rzeszów
2023-Wyróżnienie honorowe ,Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku, BWA Rzeszów
2022-Nagroda dyrektora BWA w Rzeszowie Piotra Rędziniaka, Biennale Związku Polskich Artystów Plastyków, BWA Rzeszów
2021- Wyróżnienie, Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl
2020- Nagroda Publiczności, Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku, BWA Rzeszów
2020 – Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2019- Wyróżnienie, Biennale Związku Polskich Artystów Plastyków, BWA Rzeszów
2017- Wyróżnienie honorowe, Obraz, grafika, rysunek, rzeźba rok, BWA Rzeszów
2017- Nagroda Publiczności, Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku, BWA Rzeszów
2014 - Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa
Plenery artystyczne:
2023-XVIII Międzynarodowy Plener Malarski W Kręgu pogranicza, Łańcut
2023-Międzynarodowe Sympozjum Sztuk Pięknych ROVAS, Debrad, Koszyce
2023-XVIII Międzynarodowy Plener Malarski W Kręgu pogranicza, Łańcut
2019- XV Międzynarodowy Plener Malarski „W kręgu pogranicza”, Brzóza Królewska
2018- XIV Międzynarodowy Plener Malarski „W kręgu pogranicza”, Boska Dolina, Dylągówka
2017- Międzynarodowy Plener Malarski „Trzy korony”, Sromowce Niżne
2017- XIII Międzynarodowy Plener Malarski „W kręgu pogranicza”, Biedaczów
2016- V Integracyjny Międzynarodowy plener malarski im. Ks. Marcina Dubiela, Cieślin
2016- XII Międzynarodowy Plener Malarski „W kręgu pogranicza”, Orelec
2015- Karpackie Warsztaty Artystyczne „Znaki Pogranicza”, Hadle Szklarskie
2015- XI Międzynarodowy plener malarski „W kręgu pogranicza”, Jabłonka, Łańcut
2014- IX Międzynarodowe warsztaty artystyczne „W kręgu pogranicza”, Jabłonka, Łańcut
2013- VII Międzynarodowy plener malarski „W kręgu pogranicza”, Jabłonka
2013- Karpackie Warsztaty Artystyczne „Znaki Pogranicza”, Hadle Szklarskie
2012- V Międzynarodowe warsztaty artystyczne „Znaki pogranicza”, Hadle Szklarskie
2012- VI Międzynarodowy plener malarski „W kręgu pogranicza”, Łańcut -Jabłonka
2011- IV Międzynarodowe warsztaty artystyczne „Znaki pogranicza”, Hadle Szklarskie
Prace w kolekcjach:
Kolekcja Sztuki Współczesnej Sammlung Pastula
Kolekcja Narodowego Muzeum Sztuki w Kiszyniowie (Mołdawia)
Kolekcje prywatne
Publikacje:
  • Sebastian Łańcucki , tekst [ w ] katalogu wystawy „Full Moon”, 2018
ISBN 978-83-61927-57-0
ISBN 978-83-63341-18-3, 2017
  • Dorora Rucka -Marmaj , Barbara Hubert [w] Sztuka podkarpacia, tom III,
ISBN 978-83932100-3-9, 2014
  • Dorora Rucka -Marmaj , [ w ] katalogu wystawy Artefakty-13, „ Osamotniony na szczytach serc”, Podkarpacka Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu ,
ISBN 978-83-60986-50-9, 2014
Dariusz Łukaszewski , Barbara Hubert [ w ] miesięczinku "Morele i grejpfruty", 2003
http://www.moreleigrejpfruty.com/Barbara_Hubert,201.html
Idź do oryginalnego materiału