Owczarek francuski briard to jedna z najstarszych francuskich ras. Psy te od dawna służyły ludziom pomocną łapą. Podczas I i II wojny światowej dzielnie pomagały francuskiej armii odszukiwać rannych i przekazywać cenne informacje. Zwierzęta te zachwycają pięknym umaszczeniem, są prawdziwą dumą narodową Francji. Oficjalnie uznawane są za psy pasterskie – ich pocieszne usposobienie i żywiołowy temperament sprawił, iż znalazły swoje miejsce w wielu domach. Wykazują się dużą niezależnością i potrafią narozrabiać. Jednak konsekwentnie wychowywany briard może być wspaniałym psem, osiągającym sukcesy w sporcie. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tej wyjątkowej rasy psów pasterskich.
Owczarek francuski briard – opis ogólny
Briard to pies, który posiada swoją historię. Przedstawiamy kilka ciekawych faktów wprowadzających w psi świat tych uroczych czworonogów.
Briard a organizacje kynologiczne
Owczarek francuski briard jest oficjalnie uznany za rasę przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Jego klasyfikacja wygląda tak:
- Grupa I Psy pasterskie i zaganiające.
- Sekcja 1 Psy pasterskie.
- Obowiązują próby pracy.
- Numer wzorca: 113.
Inne organizacje kynologiczne również pokusiły się o nadanie mu własnego wzorca, który określa specyfikę wyglądu i charakteru tej rasy. Klasyfikacja według innych organizacji prezentuje się następująco:
- American Kennel Club (AKC) – psy pasterskie;
- Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 5 psy pracujące;
- World Kennel Union (WKU) – grupa 1.10 psy pasterskie;
- Kennel Club in The United Kingdom (KC-UK) – psy pasterskie;
- Canadian Kennel Club (CKC) – VII-10 psy pasterskie;
- United Kennel Club (UKC) – psy pasterskie.
Skąd pochodzi francuski briard?
Pierwsze informacje na temat tych psów możemy spotkać w książce o rolnictwie autorstwa księdza Abbotta Rosiera, która została wydana już w 1809 roku. Jednak już wcześniej pojawiały się wzmianki na temat tej rasy. Owczarek francuski briard pochodzi z Francji, prawdopodobnie powstał w wyniku skrzyżowania starych psów owczarskich z mastifami i szorstkowłosymi psami myśliwskimi.
Użytkowość francuskiej rasy pasterskiej
Briardy pierwotnie hodowano do obrony przed wilkami. Z biegiem czasu dostrzeżono ich inne atuty – były silne, odważne, a także obdarzone niezwykłym abstynentem opiekuńczym, dlatego zaczęto wykorzystywać je do pilnowania stad wypasających się owiec. Dziś również można spotkać je w tej roli; poza tym to świetne psy stróżujące, które dzielnie stoją na straży wyznaczonego terenu. Mogą sprawdzić się także psich sportach i wystawach psów rasowych.
Jak wygląda francuski pies pasterski?
Owczarek francuski briard zachwyca pięknym, długim futrem. Psiak ten wygląda, jak duża chodząca kulka sierści. Mimo to nie można odmówić mu klasy, to piękny zwierzak, którego wygląd zasługuje na szerszy opis.
Wygląd ogólny i opis sylwetki briarda
Owczarek francuski briard jest dość krzepkim i dobrze umięśnionym psem. Ma dużą głowę, którą porasta spora ilość gęstego, długiego futra, zachodzącego aż na oczy. Jego uszy są wysoko osadzone, powinny sięgać mniej więcej do połowy długości głowy. W krajach, gdzie dozwolone jest kopiowanie (przycinanie uszu), są znacznie krótsze i sztywniejsze. Dużych, owalnych oczu briarda prawie nie widać spod bujnej sierści. zwykle mają one ciemny kolor, jednak u osobników z jasnym umaszczeniem może pojawiać się jasny kolor tęczówki. Ogon tych psów układa się w kształt litery J (jest zawinięty na końcu). Ich kończyny są proste i dość dobrze umięśnione. U owczarków francuskich briard obowiązkowo powinien występować podwójny wilczy pazur (ostrogi). Musi sięgać do ziemi, w ten sposób zapewnia zwierzęciu odpowiednie podparcie. Według wzorca pazury psa muszą być wyłącznie czarne, inne kolory (szare lub białe) są niedopuszczalne.
Waga i wzrost owczarka francuskiego briard
Briard to pies zaliczany do ras dużych, samce są wyższe i cięższe od samic. Wzorzec FCI nie podaje konkretnego przedziału wagowego dla tych zwierząt. Według nieoficjalnych źródeł, pies może ważyć od ok. 30 do 40 kg, natomiast suka od ok. 20 do 30 kg. Wiadomo natomiast, ile powinny mierzyć te czworonogi – samce od 62 do 68 cm, a samice od 56 do 64 cm. Wzrost może się wahać w górę lub w dół o 2 cm.
Umaszczenie briarda (kolory i rodzaje)
Całe ciało briarda porasta długa, gęsta sierść, która występuje także na uszach i ogonie, zakrywa praktycznie całe oczy. Zwisająca sierść tworzy coś na kształt brody. Włosy tego psa są długie i lekko falowane. Mogą występować w różnych kolorach z wyjątkiem barwy zbliżonej do białej, mahoniowej, kasztanowej lub dwubarwnej. Jaśniejsze umaszczenie może występować na kończynach i brzuchu, pod warunkiem iż jest spójny z kolorem występującym na całym ciele.
Jak przygotować do wystawy pięknego briarda?
Owczarek francuski briard to urodziwy pies, który ma piękne włosy. Często możemy spotkać go na wystawach, wcześniej jednak potrzebne mu jest odpowiednie przygotowanie. Oto, co możemy zrobić:
- przede wszystkim sierść psa należy dokładnie rozczesać, by nie pojawiały się na niej kołtuny i supły;
- aby włosy były lśniące i dobrze prezentowały się na ringu wystawowym, trzeba je umyć szamponem dla psów długowłosych. Włosy muszą prezentować się, jak najbardziej naturalnie, dlatego nie powinno się spryskiwać ich odżywkami, które mogłyby obciążyć włos;
- należy wyrównać wszystkie odstające włosy, m.in. między palcami, na brzuchu i klatce piersiowej, pod ogonem, a także u dołu łap. Drobne włoski, które zasłaniają oczy, powinny być delikatnie usunięte;
- wilczy pazur u owczarków francuskich briard musi występować obowiązkowo, rośnie tak samo, jak inne pazury i dodatkowo nie ściera się. Kiedy urośnie za długi, wbija się bezlitośnie w nogę psa, tym samym powoduje ból i utrudnia chodzenie. Dlatego trzeba je przyciąć dużymi obcinaczkami dla psa;
- oczywiście oprócz doskonałego wyglądu liczy się także umiejętność jego prezentowania. Nienaganne maniery i dobra prezencja podczas wystaw jest zawsze mile widziana – powinniśmy wpoić psu zasady panujące na ringu wystawowym.
Owczarek francuski briard – pielęgnacja długiej sierści psa
By piękna sierść birarda była lśniąca i pozbawiona kołtunów, trzeba poddawać ją regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Jego pielęgnacja nie wymaga znajomości szczególnej wiedzy, ale powinna być systematyczna. Podpowiemy, co należy zrobić, by utrzymać nienaganny wygląd briarda.
Ochrona przed kleszczami
Nie tylko sierść tej rasy wymaga pielęgnacji. Długie gęste futro sprawia, iż ciężko dostrzec kleszcze, które mogą wbić się w skórę zwierzęcia. Właśnie dlatego warto zainwestować w specjalne obroże przeciwpchelne dla psów. Te od producenta Bayer są znane i lubiane przez wielu miłośników czworonogów. Obroże Foresto zapewniają kompleksową ochronę przed nieprzyjemnymi pajęczakami, które przenoszą groźne choroby.
Jak dbać o sierść owczarka francuskiego briard?
Owczarka francuskiego briard należy czesać często, najlepiej dwa trzy razy w tygodniu. Nie da się ukryć, iż jest to dość czasochłonny proces, ponieważ długa sierść psa wymaga dokładnego rozczesania. Największym problemem tej rasy, jeżeli chodzi o pielęgnację, jest plączący się włos. Lepiej regularnie go szczotkować niż później zmagać się z rozczesywaniem ogromnych kołtunów. Tu przyda się szczotka dla psów długowłosych, a jest to:
- uniwersalna szczotka włosiana, niezawodna w każdej sytuacji;
- szczotka druciana, która dobrze rozczesuje choćby bardzo gęste futro.
Drugim istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpiel, jej częstotliwość jest dowolna. Przedtem trzeba dokładnie sprawdzić sierść briarda – po spacerze mogły się zaplątać w nią źdźbła trawy lub drobne listki. Do mycia należy używać szamponów dla psów. Jego rodzaj zależny jest od aktualnego stanu sierści pupila. Można użyć:
- szamponów regenerujących dla odżywienia włosów;
- szamponów intensyfikujących barwę, jeżeli np. chcemy podbić odcień czerni;
- trymera do rozczesywania podszerstka.
Po kąpieli trzeba odcisnąć maksymalną ilość wody i dokładnie osuszyć sierść psa. Następnie można wyszczotkować włosy zwierzęcia (łatwiej to zrobić “na sucho”), warto spryskać je przeznaczoną do tego odżywką.
Czy strzyżenie tej rasy ma sens?
Owczarek francuski briard nie linieje, więc można powiedzieć, iż problem wypadającej sierści go nie dotyczy. Mało tego, włosy rosną bardzo powoli, zatem ich obcinanie nie jest konieczne, a wręcz niewskazane. Mogą bowiem nie odzyskać dawnej struktury. Sierść tej rasy wyciera się naturalnie – dlatego lepiej zaopatrzyć psa w obrożę zamiast szelek.
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Oprócz kąpieli i szczotkowania warto raz na jakiś czas sprawdzać stan uszu i oczu zwierzęcia, by w razie potrzeby móc podjąć odpowiednie kroki, przeciwdziałające rozwojowi infekcji. W razie konieczności należy użyć specjalnych kropli do czyszczenia uszu lub oczu dla psów. Skuteczne i szczególnie polecane są produkty marki VETOQUINOL.
Jaki charakter ma ten francuski pies?
Owczarek francuski briard to pies pełen wigoru, zaraża pozytywną energią wszystkich mieszkańców domu. To silny pies pracujący – dla domowników to jednak przyjacielski pieszczoch, który czasem (umyślnie lub nie) potrafi napsocić. Mówimy o tym, jaki jest pies briard.
Briard – owczarek francuski dla rodzin z dziećmi
Owczarek francuski briard to bardzo oddany pies, dla swojego opiekuna byłby w stanie zrobić dosłownie wszystko. Każdego członka rodziny obdarzają dozgonną miłością i przywiązaniem. Zwierzęta te mają silnie rozwinięty instynkt opiekuńczy. W końcu przystosowane zostały do pilnowania stad. Uwielbiają zabawy z dziećmi, jednak ich żywiołowy temperament sprawia, iż nieumyślnie mogą szturchnąć pociechę. Właśnie dlatego nie powinno się zostawiać malucha i psa sam na sam – podczas wspólnych harców warto mieć je na oku.
Biardy traktują swoją rodzinę, jak stado i nie mają skłonności do ucieczek, zatem nie musimy obawiać się, iż pod naszą nieobecność pies zechce udać się na samotną wycieczkę. Mimo dużego przywiązania briard może zostać sam w domu, pod warunkiem iż nieobecność opiekuna nie będzie trwała zbyt długo.
Owczarek francuski w stosunku do obcych
Owczarek francuski briard to pies stróżujący, jest przywiązany do terenu, którego pilnuje i nie pozwoli wkroczyć na niego intruzowi. O wszelkich niepożądanych próbach wkroczenia na posesję zaalarmuje głośnym szczekaniem. Obcemu nie zrobi krzywdy – będzie traktował go raczej z ponurą obojętnością. Briardy, które są wychowywane z kotami i innymi psami bez problemu są w stanie się z nimi zaprzyjaźnić.
Jak briard lubi spędzać wolny czas? – ulubione formy aktywności fizycznej owczarka francuskiego
Owczarek francuski briard to bardzo żywiołowy zwierzak. Lubi spędzać wolny czas na aktywnościach, duża dawka ruchu w ciągu dnia to coś, co sprawia mu największą radość. Właśnie dlatego warto zabierać go na regularne długie spacery. jeżeli jego potrzeby nie zostaną spełnione, będzie wyładowywał niespożytą energię w inny sposób. Może z nudów zniszczyć przedmioty znajdujące się w zasięgu jego wzroku.
Wychowanie psotnego briarda
Owczarek francuski briard to dość niezależny pies – jest uparty i lubi stawiać na swoim. jeżeli jego oczekiwania nie zostaną spełnione lub coś pójdzie nie po jego myśli, może się choćby obrazić. Odpowiednie podejście to klucz do satysfakcjonującego wychowania psa; by w domu był spokojny i szczęśliwy, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Podpowiemy, czego potrzebują psy tej rasy.
Dom czy blok – gdzie najszczęśliwszy będzie briard?
Owczarek francuski briard najlepiej będzie się czuł, mieszkając w domu z dużym ogrodem, którego mógłby pilnować. Ze względu na jego gabaryty umiejscowienie go w kawalerce lub ciasnym mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem – pies może (nawet nieumyślnie) strącać rzeczy z szafek i wywracać przedmioty znajdujące się w domu.
Własny kąt dla dużego briarda
Owczarek francuski briard to pies pokaźnych rozmiarów. jeżeli chcemy zapewnić swojemu pupilowi komfortowy odpoczynek, powinniśmy zaopatrzyć go w odpowiednio duże legowisko. Przed zakupem tego idealnego, warto zmierzyć psa, by dostosować rozmiar posłania do jego gabarytów. o ile nasz briard lubi obserwować otoczenie, możemy zdecydować się na nabycie posłania w typie sofy. Zwierzę może wygodnie podeprzeć głowę i ma dobrą widoczność wszystkiego, co dzieje się wokół. Należy także zwracać uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest posłanie – dobrze, by było łatwe do czyszczenia.
Właściwa komunikacja to klucz do udanej współpracy
Nie da się ukryć, iż briard to charakterny pies, dlatego już od szczeniaka powinniśmy wpajać mu zasady prawidłowego współżycia. Na co dzień rozpiera go energia i niełatwo utrzymać go na smyczy, dlatego warto nauczyć go chodzenia przy nodze – im szybciej, tym lepiej. W tym celu warto zaopatrzyć się w ulubiony przysmak lub zabawkę dla psa. Kiedy pies zaczyna ciągnąć, nie powinniśmy iść za nim tylko zatrzymać się, delikatnie przyciągnąć smycz do siebie i poczekać aż briard do nas wróci. By nauczyć psa chodzić przy nodze, warto zaopatrzyć się w ulubiony przysmak i pokazać mu go, po przejściu kilku kroków nagrodzić zwierzaka smakołykiem.
Owczarek francuski briard – szkolenie łobuzerskiego briarda
Owczarek francuski briard to pies, który całkowitą dojrzałość osiąga mniej więcej w wieku dwóch lat. Do tego czasu zachowuje się, jak szczeniak – psotny, żywiołowy i nieco niezdarny. Poza tym, jak większość ras pasterskich, charakteryzuje go duża niezależność w podejmowanych działaniach. Potrzebuje opiekuna, który jest w stanie zapanować nad jego ognistym temperamentem. Podpowiadamy, co jest ważne przy szkoleniu tych zwierząt.
Posłuszeństwo owczarka francuskiego briard
Owczarek francuski briard potrafi być niepokorny, dlatego od szczeniaka warto wpajać mu adekwatne nawyki. Nauka posłuszeństwa to proces, który wymaga od nas dużo zaangażowania i cierpliwości. Liczy się także konsekwencja i jasne określanie panujących zasad. Wcześniej jednak warto stworzyć fundament zaufania – nić porozumienia łącząca opiekuna z jego psem ma zbawienny wpływ na efekty szkolenia. Więź oparta na wzajemnym szacunku to klucz do sukcesu. Ćwiczenia należy dawkować z umiarem, treningi nie powinny być długie. Warto je także urozmaicać, by energiczny pies chętnie wykonywał dane komendy. Należy obserwować, jak podczas ćwiczeń zachowuje się briard. Owczarek francuski, który jest zmęczony lub głodny nie będzie skory do wykonywania poleceń.
Pozytywne metody w szkoleniu briarda
Owczarek francuski briard to wrażliwy pies, wymuszanie na nim jakichkolwiek zachowań może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Najlepsze efekty daje nagradzanie pupila za wykonanie danego polecenia. Możemy skorzystać ze smaczków treningowych, które skutecznie zachęcą zwierzę. Ten duży łakomczuch skuszony pachnącym przysmakiem, z pewnością będzie skory do zrobienia tego, czego chcemy. Pamiętajmy, by psie przysmaki były przede wszystkim smaczne i pozbawione konserwantów. Nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego – musimy kontrolować ilość ich spożycia przez psa, by nie doprowadzić do jego otyłości. Z czasem możemy zastąpić je innymi formami pochwał, np. głaskaniem lub dobrym słowem.
Sporty, które może uprawiać pies briard
Owczarek francuski briard to zdecydowanie pies dla aktywnych. Z natury bywa niesforny, ale kiedy odpowiednio go zmotywujemy, będzie nam posłuszny. Może choćby startować w psich zawodach sportowych. Świetnie sprawdza się w dyscyplinach takich jak:
- tropienie – to sport polegający na znalezieniu pozoranta po zapachu, który po sobie zostawił. Ta dyscyplina sportowa wymaga dużo zaangażowania, którym musi wykazać się pies i cierpliwości ze strony opiekuna;
- obedience – dobrze wyszkolony owczarek francuski briard może brać udział choćby w obedience (posłuszeństwo sportowe), gdzie oceniane jest poprawne wykonywanie komend przez psa. Tu liczy się kooperacja między człowiekiem a zwierzęciem.
Dla owczarków francuskich briard raczej nie poleca się sportów, w których trzeba dużo skakać (np. agility). Wszystko dlatego, iż rasy duże mają tendencję do występowania dysplazji stawów biodrowych.
Owczarek francuski briard – hodowla idealna
Owczarek francuski briard nie jest zbytnio popularny w naszym rodzimym kraju. Szukając adekwatnej hodowli, często można natknąć się na ogłoszenia pochodzące z niepewnych źródeł. Podpowiemy, jak znaleźć dobrą hodowlę psów tej rasy.
Metryka i rodowód, jako ważne dokumenty w hodowli psów rasowych
Mamy pewność, iż nasz francuski pies został oficjalnie uznany za rasowego wtedy, gdy otrzymamy dokument potwierdzający te informacje – metryka to podstawa. Jednak oprócz niej możemy spotkać się z rodowodem. Tych dwóch dokumentów nie należy ich ze sobą mylić. Różnice między nimi prezentują się następująco:
- Hodowla psów rasowych o miejsce, które szczeniaki powinny opuszczać ze stosowną dokumentacją. Metrykę otrzymujemy wraz z zakupem briarda. To dokument odpowiadający ludzkiemu aktowi urodzenia, obecne w nim informacje to dane odnośnie urodzenia malucha.
- Jeśli chcemy mieć pewność, iż pies jest w stu procentach rasowy, powinniśmy poprosić o okazanie rodowodów jego rodziców. To dokument potwierdzający przynależność psa do konkretnej rasy. Zawiera dane o poprzednich pokoleniach. Bez niego rodzice malucha nie mogłyby być zakwalifikowani do hodowli psów.
Hodowla psów briard – co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup psa tej rasy?
Owczarki francuskie briard to zwierzęta, które w wychowaniu potrzebują konsekwentnego opiekuna. To doskonałe psy stróżujące – silnie, odważne i czujne. Są przy tym bardzo czułe i przyjaźnie nastawione do swoich bliskich. Wymagają jednak adekwatnej socjalizacji, która powinna zacząć się już w hodowli psów tej rasy i być przez nas konsekwentnie kontynuowana. Opieka nad czworonogiem tego typu to bardzo odpowiedzialne zadanie. Pies briard jest bardzo aktywny i nie lubi długo zostawać sam – powinniśmy wziąć to pod uwagę przed zakupem tej rasy i zastanowić się, czy faktycznie jest ona dla nas.
Owczarek francuski briard – hodowla vs pseudohodowla
Odpowiedzialni hodowcy znają specyfikę tej rasy i wiedzą dla kogo będzie najodpowiedniejsza. Służą pomocą dobrą radą w kwestii wychowania owczarków francuskich briard. Niekiedy zaopatrują szczeniaka opuszczającego hodowlę w skromną wyprawkę, która ułatwi mu adaptację w nowym miejscu, a składa się ona z:
- małego worka karmy;
- dwóch miseczek;
- smyczy z obrożą;
- ulubionej zabawki i kocyka.
Briard – owczarek francuski to okaz zdrowia!
Briardy to psy, które nie miewają większych problemów ze zdrowiem. Żyją dość długo (ok.12 lat) i są odporne na zimno – przed chłodem chroni je gęste futro. Latem powinny mieć dostęp do cienia i oczywiście zawsze świeżą wodę w misce. Zwierzęta te mimo dobrego zdrowia, mogą zmagać się niekiedy z różnymi chorobami i urazami, a może być to m.in.:
- postępujący zanik siatkówki – należy mieć na uwadze fakt, iż PRA jest chorobą nieuleczalną i prowadzi do całkowitej utraty wzroku, dlatego zalecane jest ostrożne wybieranie hodowli. W przypadku wystąpienia tej choroby u pupila jedyne, co można zrobić to zapewnić mu spokój i komfortowe warunki życia;
- dysplazja stawów biodrowych – to choroba genetyczna, związana jest z układem ruchu. Pies, który cierpi na dysplazję stawów biodrowych, ma problemy ze swobodnym poruszaniem się. W Polsce istnieje obowiązek badań rodziców szczeniaków w hodowli pod kątem występowania tejże właśnie choroby. Szczeniaki powinny unikać nadmiernego nadwyrężania stawów – nie mogą np. codziennie wchodzić po schodach i brać udziału w aktywnościach, w których wymagane jest dużo skakania;
- skręt żołądka – to uraz, który może wystąpić u niektórych przedstawicieli rasy briard, owczarek francuski to zwierzę o szerokiej klatce piersiowej, pies z taką budową jest podatny na urazy tego typu. Postępujący skręt żołądka może być choćby przyczyną zgonu. Dlatego należy wdrażać działania profilaktyczne, które minimalizują ryzyko jego występowania. Psu należy zapewniać odpoczynek przed i po jedzeniu, a także dzielić mu otrzymywane posiłki na kilka mniejszych porcji.
Briard – owczarek francuski bez specjalnych wymagań żywieniowych
Owczarek francuski briard jest wszystkożerny, jednak nie powinniśmy podawać mu byle czego. Nadmiar lub niedobór poszczególnych składników odżywczych może powodować poważne problemy ze zdrowiem tych zwierząt. Mówimy o tym, co liczy się w diecie briardów.
Dostępne sposoby żywienia
Wybór odpowiedniej metody żywienia psa zależy od właściciela oraz preferencji czworonoga. Jedną z popularniejszych jest podawanie pupilowi gotowej karmy suchej lub mokrej. To szybki i wygodny sposób na zapełnienie brzuchów swojego psiaka. Musimy jednak wystrzegać się kupowania mu karm kiepskiej jakości. Ta odpowiednia musi być w pełni zbilansowana i pozbawiona konserwantów.
Drugą metodą żywienia jest stosowanie diety BARF. Polega ona na serwowaniu zwierzęciu (głównie) surowego mięsa z kośćmi, chrząstkami i podrobami, z dodatkiem owoców i warzyw. Ta filozofia żywienia opiera się na tezie, iż psy powinny odżywiać się w taki sposób, jak ich przodkowie. Surowe mięso zawiera mnóstwo minerałów i mikroelementów, jednak dietę tą trzeba uzupełniać o dodatkowe suplementy.
Szczeniak vs dorosły briard – różnice w żywieniu
Młody briard ma większe zapotrzebowanie na energię, ponieważ małe ciałko gwałtownie spala niezbędne kalorie. Właśnie dlatego maluchom warto podawać karmy dla szczeniąt, które zawierają odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin, odpowiadających za prawidłowy wzrost psów. W miarę upływu czasu, kiedy nasz pupil urośnie, należy przestawiać go na karmy dla dorosłych psów. Warto patrzeć na skład karmy – owczarek francuski briard ma gęstą, długą sierść. Kwasy omega-3 i omega-6 obecne w karmie sprawią, iż włosy będą lśniące i zachowają zdrowy wygląd. Aktywnym briardom można podawać karmy wysokoenergetyczne przeznaczone dla psów pracujących. Dzięki temu nasz aktywny pupil będzie miał więcej sił do pracy.
Co jest ważne w żywieniu ras dużych?
Owczarek francuski briard zaliczany jest do ras dużych. Psy pokaźnych rozmiarów często borykają się z dysplazją stawów biodrowych. Warto wybierać te karmy, które w składzie mają glukozaminę i chondroitynę na wzmocnienie stawów i kości. Należy pilnować, by briard nie jadł za szybko, ponieważ może spowodować to u niego skręt żołądka. W tym celu można zakupić specjalne miski spowalniające jedzenie.
Owczarek francuski briard – cena za psa w hodowli i inne wydatki
Za owczarka francuskiego briard musimy słono zapłacić. Osobniki z hodowli FCI kosztują ok. od 5000 do 6000 tysięcy złotych. Ta pokaźna suma to tylko wierzchołek wydatków, chętnie przedstawimy resztę z nich.
Owczarek francuski briard – cena za miesiąc utrzymania
Owczarkowi francuskiemu briard przyda się duży worek karmy. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ większe opakowanie starczy na dłużej. Dodatkowo w koszty miesięczne musimy wliczyć psie przysmaki i worki na nieczystości, które gwałtownie się zużywają. Za wszystko zapłacimy ok. 300-400 zł.
Owczarek francuski briard – cena w ujęciu dwuletnim
W ciągu dwóch lat na owczarka francuskiego briard wydamy ok. od 5000 do 6000 tysięcy złotych. W koszt wlicza się takie artykuły, jak: szampony, odżywki, szczotki, smycz, obroża, legowisko, zabawki, miski. Produkty te zużywają się, co jakiś czas, więc trzeba je wymieniać. Za akcesoria dobrej jakości będziemy musieli zapłacić więcej, ale zdecydowanie starczą na dłużej.
Podsumowanie – czy owczarek francuski briard jest dla mnie?
Owczarek francuski briard to świetny pies pasterski. Opowiedzieliśmy co nieco na temat charakteru i wyglądu tych zwierząt, abyś mógł lepiej zapoznać się z tą rasą. Briard ma piękną, długą sierść, podpowiedzieliśmy, jak należy o nią dbać. Nie da się ukryć, iż pies ten jest wymagający, jeżeli chodzi o kwestie wychowania i szkolenia. Powiedzieliśmy, co jest ważne w codziennym treningu tego czworonoga oraz jakich warunków potrzebuje, by był szczęśliwy. Przyszli opiekunowie muszą liczyć się z niemałymi wydatkami związanymi z nabyciem tej rasy – krótko je podsumowaliśmy. Przybliżyliśmy także tajniki żywienia tych uroczych psiaków.