Owczarka francuskiego beauceron we Francji określa się „czerwoną pończochą” (fr. bas rouge). Tę nazwę zawdzięcza wyjątkowemu umaszczeniu. Jest ceniony nie tylko ze względu na wygląd. Często wykorzystuje się go, jako psa pomagającego służbom mundurowym. Jest czujny, odważny i zawsze gotowy do działania. Mówi się, iż to bliski kuzyn briarda. Choć psy różnią się od siebie wyglądem, to mają wspólną historię. Z naszego wpisu dowiesz się m.in. co je ze sobą łączy. Chcesz poznać wygląd, charakter i historię powstania rasy? Zapraszamy!
Owczarek francuski beauceron – według różnych organizacji kynologicznych. Standard rasy
Owczarki francuskie beauceron i briard, ze względu na wspólne pochodzenie, długo były traktowane jako jedna rasa. Zmieniło się to w 1896 roku. Została powołana specjalna komisja pod przewodnictwem Emanuela Bouleta, która dokonała istotnego rozróżnienia. Długowłosemu owczarkowi nadano nazwę berger de Brie (Briard), a krótkowłosemu berger de Beauce. Dla każdej z odmian powstał osobny wzorzec. Przez lata był zmieniany kilkukrotnie.
Obecnie owczarek francuski beauceron jest uznany przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), zaklasyfikowany został do grupy I psów pasterskich i zaganiających, należy do sekcji I psów pasterskich. Jego numer wzorca to 44.
Inne organizacje kynologiczne zaklasyfikowały beaucerona w następujący sposób:
- American Kennel Club (AKC) – psy pasterskie,
- Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 5 psy pracujące,
- World Kennel Union (WKU) – 1.11 psy pasterskie,
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pasterskie,
- Canadian Kennel Club (CKC) – VIIL-1 psy pasterskie,
- United Kennel Club (UKC) – psy pasterskie.
Owczarek francuski beauceron – historia rasy
Owczarek francuski beauceron to pies, który francuzom znany jest od bardzo dawna. Chcesz wiedzieć, skąd pochodzi i skąd wzięła się nazwa rasy? Krótko postaramy się przybliżyć jego długą historię.
Pochodzenie beaucerona
Owczarek francuski beauceron to stara francuska rasa. Jej nazwa pochodzi od krainy Le Beauce, gdzie z resztą powstała. Pierwsze wzmianki na jej temat można zauważyć w manuskryptach pochodzących z XV w. Dokładniejszy opis tego psa został zawarty w „Księdze rolniczej” z 1890 roku, którego autorem jest ksiądz Rozier. Wyodrębnił on dwie odmiany owczarka francuskiego:
- krótkowłosy owczarek z gór – nieustraszony, pracował w lasach i na górskich pastwiskach, jego zadaniem było chronienie stad przed zwierzętami drapieżnymi,
- długowłosy owczarek z nizin – szybki i zwinny, przeznaczony był do pilnowania i zaganiania owiec.
Rozwój rasy nastąpił dopiero w XX w. Wtedy został utworzony klub o nazwie Club Francais du Chien de Berger, gdzie opracowano oddzielny wzorzec rasy dla briarda i beaucerona. Pierwszym beauceronem wpisanym do księgi rodowodowej była suka Bergere de la Chapelle.
Użytkowość – do czego był i jest wykorzystywany
Owczarka francuskiego beauceron pierwotnie używano do pomocy przy polowaniach na dziki. Później był wykorzystywany jako pies pasterski. Uczestniczył również w walkach prowadzonych podczas obu wojen światowych, dostarczając żołnierzom meldunki. Jego wszechstronność została doceniona również w obecnych czasach. Dziś jest wykorzystywany w służbach mundurowych (głównie w wojsku i policji). Poza tym to wspaniały pies rodzinny.
Popularność rasy beauceron
Pierwszy owczarek francuski beauceron został sprowadzony do Polski przez Antoniego Bojanowskiego w 1990 roku, co zapoczątkowało hodowlę tej rasy psa w naszym kraju. Niestety beauceron nie jest u nas zbyt popularny. Największą popularnością cieszy się oczywiście we Francji i w Belgii. Jest rzadko spotykany w innych krajach Europy.
Jak wygląda owczarek francuski beauceron?
Owczarek francuski beauceron został stworzony do pracy. Jest silny i dobrze umięśniony. Jakie inne cechy wyglądu możemy wyodrębnić w przypadku psa tej rasy? Opowiemy trochę więcej na temat jej wyglądu.
Wygląd ogólny beaucerona
Owczarek francuski beauceron jest dość masywny, ale nie powinien być ociężały. Cechuje go duża odporność i wytrzymałość – musi być zatem krzepki i muskularny. Lekko owalne oczy mogą mieć kolor od ciemnobrązowych do orzechowych. Uszy są osadzone stosunkowo wysoko. W niektórych krajach (nie w Polsce) dozwolone jest kopiowanie, tzn. przycinanie uszu. Wtedy są proste, a ich czubki powinny być skierowane do przodu, w innym przypadku mogą wisieć lub być częściowo załamane – nie powinny jednak przylegać do policzków.
Ogon beaucerona jest noszony nisko – generalnie prosty, delikatnie wygina się na końcu, tworząc kształt litery J. Kończyny zakończone są okrągłymi łapami, których zwieńczenie stanowią pazury (zawsze powinny być w kolorze czarnym). Charakterystyczną cechą dla tej rasy psa jest podwójny wilczy pazur umiejscowiony po wewnętrznej stronie tylnych łap.
Wzrost i waga owczarka francuskiego z Beauce
Owczarek francuski beauceron zaliczany jest do psów dużych ras. Samce mogą mieć od 65 do 70 cm wysokości w kłębie, a samice od 61 do 68 cm. Widełki wagowe dla tej rasy wynoszą od 30 do 50 kg.
Jakiej maści jest Berger de Beauce?
Sierść beaucerona jest krótka, gładka i błyszcząca. Ma ok. 3-4 cm długości, chociaż na niektórych partiach ciała jest nieco dłuższa. Tworzy portki i szczotkę na ogonie. Składa się z dwóch warstw – włosa okrywowego i delikatnego, ale gęstego podszerstka. Umaszczenie tego psa może być:
- czarne z podpalanymi znaczeniami – czerń musi być wyraźna. Znaczenia mogą znajdować się nad oczami, po bokach kufy, pod szyją i ogonem, na klatce piersiowej oraz nogach. Podpalania w kolorze wiewiórczym, zajmujące 1/3 długości kończyny, przypominają czerwoną pończochę, co jest cechą charakterystyczną psa tej rasy,
- typu arlekin – to szara maść, w której występują czarne plamy i podpalenia. Kolor szary i czarny powinien być równomiernie rozłożony na całym ciele, z możliwą delikatną przewaga czerni. Na piersi jest dopuszczalna niewielka, biała plamka.
Pielęgnacja owczarka z Beauce
Owczarek francuski beauceron jest przede wszystkim ceniony za swoje walory użytkowe. Krótka sierść beaucerona nie jest skomplikowana w pielęgnacji. Co zrobić, by pozostała lśniąca i piękna na dłużej? Podpowiadamy.
Pielęgnacja sierści baucerona
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych krótkowłosego owczarka francuskiego jest szczotkowanie. Jego sierść można czesać mniej więcej raz w tygodniu lub choćby rzadziej, w zależności od potrzeb. Może do tego celu posłużyć np. szczotka włosiana. Sierść w okresie linienia można wyczesywać dzięki furminatora, który dokładnie usuwa martwe, wypadające włosy.
Kąpiel owczarka z Beauce
Częsta kąpiel beaucerona nie jest konieczna. Czasem jednak zdarza się, iż pies podczas intensywnego treningu może się ubrudzić. Wtedy umycie go jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Tu przyda się szampon dla psów, dodatkowo można użyć także odżywki, która nada sierści blasku. Pamiętajmy, by po dokładnym namydleniu i spłukaniu wysuszyć psa przy pomocy ręcznika lub suszarki.
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Owczarkowi francuskiemu beauceron przydadzą się regularne kontrole uszu. jeżeli zajdzie taka potrzeba, należy je wyczyścić płynem do mycia uszu dla psów. Wystarczy zapuścić kilka kropel do jednego i drugiego ucha, a następnie lekko je masować, by dobrze rozprowadzić preparat – wyciekający nadmiar można usunąć przy pomocy wacika kosmetycznego.
Warto pamiętać także o sprawdzeniu długości pazurów psa i przycinać je wtedy, kiedy są zbyt długie. Tu potrzebne będą specjalne obcinaczki. jeżeli sami nie potrafimy tego robić, najlepiej poprosić o radę lekarza weterynarii lub osoby doświadczonej w tym zakresie.
W dbaniu o higienę jamy ustnej psa pomoże nam specjalna pasta i szczoteczka, która skutecznie usunie pojawiający się kamień nazębny. Można równie dobrze podawać beauceronowi smaczki dentystyczne.
Owczarek beauceron – charakterystyka rasy
Owczarek francuski beauceron posiada wszystkie cechy charakteru, które są pożądane u psów pracujących. Jest odważny, bezpośredni i pewny siebie. Dlaczego uważany jest również za dobrego towarzysza? Odpowiemy na to pytanie.
Owczarek beauceron wobec członków rodziny
Owczarek francuski beauceron jest psem bardzo lojalnym wobec swoich opiekunów i najbliższych członków rodziny. Najbardziej oddany będzie jednak jednej osobie, którą uzna za „swojego przewodnika”. Jest bardzo opiekuńczy w stosunku do dzieci, ale wspólne kontakty maluchów z beauceronem powinien kontrolować dorosły opiekun. Pies nieumyślnie, podczas zabawy może popchnąć i przewrócić pociechę. Poza tym dzieci powinny być nauczone odpowiedniego traktowania zwierząt.
Beauceron wobec obcych ludzi
Jak na psa pasterskiego przystało, beauceron jest obdarzony silnym instynktem stróżującym. Nie szczeka bez przyczyny, bacznie obserwuje teren, a gdy tylko na horyzoncie pojawi się niebezpieczeństwo, będzie gotów dzielnie stawić mu czoło. Do obcych podchodzi nieufnie – pierwsze zapoznanie z gośćmi domu powinno odbywać się powoli i stopniowo, bez zbędnego narzucania się.
Jak zachowuje się beauceron w stosunku do innych zwierząt?
Owczarek beauceron może wykazywać dominację w stosunku do innych psów, zwłaszcza tych dużych. Musimy zatem pieczołowicie kontynuować naukę socjalizacji, która powinna być rozpoczęta już w hodowli. jeżeli socjalizacja zostanie przeprowadzona pomyślnie, może żyć pod jednym dachem choćby z kotami.
Wychowanie owczarka francuskiego beauceron
Owczarek francuski beauceron jest silnym psem obdarzonym stabilnym charakterem pod warunkiem, iż będzie wychowany pod okiem doświadczonego opiekuna, który zna specyfikę psów pasterskich. W przeciwnym razie może stać się nieposłuszny, a choćby agresywny. Ważne jest zaspokajanie jego najważniejszych potrzeb, konsekwencja w wychowaniu i co jeszcze? Podpowiadamy.
Pies beauceron – jakich warunków potrzebuje?
Owczarek francuski beauceron potrzebuje dużo przestrzeni – najlepiej domu z ogrodem. Jest stworzony do pilnowania i ochrony wyznaczonego terenu. Musimy zapewnić mu miejsce do swobodnego wybiegania się. Poza tym beauceron to duży pies, w ciasnym mieszkaniu byłoby mu niewygodnie.
Legowisko czy kolec? – miejsce do odpoczynku dla beaucerona
Beauceron to pies, który może zostawać sam w domu, ale potrzebuje towarzystwa opiekuna. W żadnym wypadku nie powinien mieszkać sam w kojcu, odseparowany od rodziny. jeżeli zostawimy go na kilka godzin, bacznie będzie strzegł swojej przestrzeni. Musimy pamiętać, by do nieobecności członków rodziny przyzwyczajać go stopniowo (już od szczeniaka), zapewnić mu wcześniej dużą dawkę ruchu oraz przygotować mu zabawki dla zabicia czasu.
Beauceronowi warto kupić wygodne legowisko, które można umieścić np. w salonie lub w innym miejscu, gdzie często można spotkać innych domowników. Odpoczynek w towarzystwie ukochanych opiekunów na pewno sprawi beauceronowi dużą przyjemność. Dzięki temu poczuje się integralną częścią rodziny. Budowanie bliskich relacji może okazać się bardzo przydatne podczas szkolenia.
O czym warto pamiętać przy wychowaniu beaucerona?
Beauceron lubi ruch i aktywność fizyczną. W domu z pewnością będzie posłuszniejszy i bardziej chętny do współpracy, o ile w ciągu dnia zaspokoimy jego potrzebę ruchu. Potrzebuje nie tylko wysiłku fizycznego, ale również umysłowego. jeżeli będziemy się z nim bawić, spacerować i poświęcać swój czas na rozwijanie i doskonalenie jego psich umiejętności, z pewnością stanie się świetnym psem stróżującym i towarzyszem rodziny.
Owczarek francuski beauceron – szkolenie
Beauceron wywodzi się od psów pasterskich, które charakteryzuje duża niezależność. Pies ten chętnie i gwałtownie się uczy, ale obdarzony jest również silnym temperamentem. Potrzebuje opiekuna, który rozumie jego niezależną naturę i w odpowiedni sposób poprowadzi jego szkolenie. Poniżej opowiedzieliśmy trochę więcej na temat szkolenia.
Nauka posłuszeństwa owczarka z Beauce
Szkolenie owczarka francuskiego beauceron powinniśmy zacząć już od jego wczesnych lat szczenięcych. Im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym większe mamy szanse na powodzenie. Na początku powinniśmy jasno określić panujące zasady i konsekwentnie je egzekwować. Niespójność w nauczaniu, agresja słowna lub werbalna są źle odbierane przez psa i tylko zniechęcają go do dalszej nauki. Pies przede wszystkim musi zaufać swojemu opiekunowi i dostrzec w nim autorytet. Kluczem do powodzenia w szkoleniu jest konsekwencja i sprawiedliwe traktowanie zwierzęcia.
Smaczki w szkoleniu
Owczarek francuski beaucearon nie pogardzi kawałkiem ulubionego przysmaku, dlatego dobrą metodą na zachęcenie psa do wykonania komendy jest podanie mu w nagrodę przysmaków treningowych. Na początkowym etapie szkolenia wykorzystywanie smakołyków może okazać się bardzo pomocne. Oczywiście w miarę postępów w treningu smaczki możemy zastępować innymi nagrodami, np. pochwałą słowną lub pieszczotami. Pamiętajmy, by treserki były dostosowane rozmiarem do wieku psa. Nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Sporty kynologiczne dla psa beauceron
Owczarek francuski beauceron lubi aktywność fizyczną. jeżeli go dobrze wyszkolimy, chętnie będzie brał udział w psich sportach, dobrze sprawdzi się w praktycznie każdej dyscyplinie, np.:
- agility (bieg z przeszkodami) – psa przez tor przeszkód prowadzi przewodnik poprzez wydawanie adekwatnych komend,
- canicross – (bieg z psem) – pies biegnie przed przewodnikiem na specjalnej smyczy, przymocowanej do uprzęży na biodrach opiekuna,
- flyball (psia sztafeta) – polega na pokonaniu prostego toru przeszkód, aż do wyrzutni piłek, która uruchamiana jest łapą; po złapaniu piłki pies musi udać się z nią we wskazane miejsce, w jak najkrótszym czasie.
Beauceron może brać również udział w zawodach psów pracujących, np. w wypasaniu owiec lub zawodach dla psów służbowych.
Hodowla beaucerona
Hodowle beaucerona są rzadko spotykane w Polsce. Możemy jednak znaleźć w naszym kraju kilka dobrych lub ewentualnie sprowadzić psa zagranicy. Postaramy się wymienić wszystkie cechy dobrego hodowcy i nie tylko. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat hodowli beaucerona.
Dokumenty ważne w hodowli psa rasowego
Pies opuszczający hodowle, powinien mieć wydaną metrykę, czyli dokument, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat urodzenia szczeniaka. Na podstawie metryki wyrabia się rodowód, mówiący o osiągnięciach przodków danego psa. Upoważnia on do założenia własnej hodowli lub brania udziału w pokazach. Rodowód to swoiste świadectwo tego, iż pies przynależy do konkretnej rasy. Możemy więc spodziewać się, iż będzie posiadał cechy wyglądu i charakteru, zgodne ze standardem rasy. Czasem zdarza się tak, iż rodowodu nie trzeba wyrabiać – wydaje się go od razu zamiast metryki. Wszystko zależy od organizacji kynologicznej, w której zrzeszona jest dana hodowla.
Pies opuszczający hodowlę powinien być zaczipowany, a także posiadać książeczkę zdrowia, zawierającą wpisy z dotychczasowych szczepień. Dodatkowo przed zakupem psa hodowca zobowiązany jest do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży.
O czym warto pamiętać przed zakupem psa?
Owczarek francuski beauceron jest wymagający w wychowaniu i szkoleniu. Potrzebuje doświadczonego opiekuna, na pewno nie nadaje się na pierwszego psa. By był w naszym domu szczęśliwy, musimy pamiętać o jego dużym zapotrzebowaniu na ruch i zapewnić mu dobre warunki do życia. Na pewno nie nadaje się dla seniorów i mało aktywnych ludzi. jeżeli naprawdę chcemy, by stał się członkiem naszej rodziny, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie; czy jesteśmy w stanie zapewnić beauceronowi wszystko, co potrzebne do jego adekwatnego wychowania? jeżeli odpowiedź brzmi tak, to najlepszy czas, by zabrać się za szukanie dobrej hodowli.
Po czym poznać dobrego hodowcę?
Dobry, odpowiedzialny hodowca dba o psy, które ma pod opieką. Przede wszystkim osobniki obciążone wadami genetycznymi nie są dopuszczane do rozmnażania. Poza tym szczenięta znajdujące się w hodowli są odpowiednio socjalizowane i wypielęgnowane. Hodowca troszczy się o ich los, dlatego będzie chciał wiedzieć, w jakie ręce trafią młode psy. Zapyta pewnie o nasze doświadczenie związane z opieką nad psami, w razie wątpliwości odpowie na nurtujące nas pytania (powinien być to człowiek z wiedzą i pasją). Chętnie pozostanie z nami kontakcie, choćby wtedy, gdy pies już opuści hodowlę. Miłym gestem ze strony hodowcy jest podarowanie szczeniakowi skromnej wyprawki na start. W jej skład może wchodzić:
- małe opakowanie karmy,
- miska na wodę i jedzenie,
- mała obroża i smycz,
- ulubiona zabawka szczeniaka.
Owczarek francuski beauceron – zdrowie
Owczarek francuski beauceron jest psem dość odpornym i wytrzymałym. Nie zdarza mu się chorować częściej niż innym psom. Rasa ta żyje ok. 10-13 lat, nie można więc powiedzieć, iż jest długowieczna. Dolegliwości, z jakimi może zmagać się beauceron to:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to schorzenie jest typowe dla ras dużych i olbrzymich, związane jest z problemami układu ruchu. Dysplazja może mieć podłoże genetyczne, więc zawsze warto poprosić w hodowli o wyniki badań rodziców szczeniaka. Nie powinniśmy także nadwyrężać stawów młodego beaucerona, narażając go, np. na częste wchodzenie po dużej ilości schodów,
- postępujący zanik siatkówki – to dziedziczne zwyrodnienie siatkówki, niestety choroba ta jest nieuleczalna, postępuje stopniowo i prowadzi do ślepoty. Może pojawić się u psów w różnym wieku, zdiagnozować ją można dzięki badania okulistycznego, przeprowadzanego w gabinecie weterynaryjnym. Dlatego tak istotny jest rozsądny wybór hodowli,
- rozszerzenie i skręt żołądka – to dolegliwość, która jest niebezpieczna dla zdrowia, a choćby życia psa. Może objawiać się nadmiernym ślinieniem, odruchem wymiotnym (jednak bez wymiotów), ciężkim dyszeniem, napęczniałym, twardym brzuchem, apatią, przyspieszonym biciem serca. o ile zauważymy podobne objawy u swojego psa, nie powinniśmy ich ignorować, tylko od razu udać się do lekarza weterynarii. Czasem konieczne może okazać się jedynie leczenie farmakologiczne, a innym razem operacja.
Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii i obowiązkowych szczepieniach psa.
Beauceron – żywienie od podstaw
Odpowiednie żywienie beaucerona to bardzo istotna kwestia, dobrze wpływa na jego zdrowie i ogólne samopoczucie. Ważna jest tu zbilansowana dieta, bogata w niezbędne witaminy i minerały. Podpowiemy, jak należy żywić owczarka z Beauce.
Popularne metody żywienia
Owczarek francuski beauceron może być karmiony na różne sposoby. Ważne jest wybranie takiej metody żywienia, która odpowiadałaby preferencjom psa. Podawanie zarówno karm komercyjnych, jak i diety BARF może okazać się dobre dla beaucerona. Gotowe karmy dzielą się na mokre i suche, dlatego mokre dobrze nawadniają organizm psa, a suche są wydajniejsze. Najważniejszy jest dobór pełnowartościowej karmy, która zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne beaucerona i dostarcza mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Należy unikać produktów z długim, nieczytelnym składem oraz takich, które zawierają dużo zbóż, a także sztucznych konserwantów i barwników.
Dieta BARF to zdrowy i dobry sposób żywienia. Jej głównym założeniem jest karmienie psa w sposób naturalny. Podstawowym składnikiem w diecie tego rodzaju jest surowe mięso, mogą występować również podroby i kości z niewielką ilością niektórych owoców i warzyw. Przy komponowaniu posiłków musimy dokładnie określić proporcje poszczególnych składników, by nie doprowadzić do nadmiaru lub niedoboru cennych substancji odżywczych. Możemy posiłkować się książkami o tej tematyce lub skorzystać z konsultacji u profesjonalnego dietetyka zwierzęcego.
Żywienie dorosłego psa i szczeniaka
Nie ma jednej idealnej metody na prawidłowe żywienie psa. Dużo zależy od takich czynników, jak wiek, waga, poziom aktywności fizycznej i zdrowie. W diecie każdego psa musi znaleźć się mięso – dostarcza cennych składników odżywczych, czyli białka i tłuszczy, które są dobrym źródłem energii. Poza tym ważne są również witaminy i składniki mineralne, które korzystnie wpływają na zdrowie i prawidłowy rozwój psa, należy do nich m.in. witamina A, D, E oraz wapń, fosfor, jod, cynk i żelazo. W karmach warto zwracać uwagę na dodatki, np. olej z łososia, który zawiera cenne kwasy omega-3 i omega-6 pozytywnie wpływają na stan skóry i sierści.
Beauceron lubi ruch, więc warto podawać mu karmy przeznaczone dla psów aktywnych. Znajdziemy w nich wszelkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Pamiętajmy, iż każdy szczeniak ma większe zapotrzebowanie na energię. Młody beauceron również potrzebuje białka, tłuszczy, witamin i minerałów, tylko w zmienionych proporcjach. Dlatego warto wybierać karmy dla szczeniąt. Najważniejsze jest dostarczenie psiakowi zbilansowanych, pełnowartościowych posiłków dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. W razie wątpliwości można skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym, który pomoże ułożyć plan żywieniowy dopasowany do konkretnego psa.
Jak żywić duże rasy?
Owczarek francuski beauceron należy do ras dużych, które mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Przede wszystkim musimy pilnować, by posiłki były podawane o stałych porach. Najlepiej podzielić je na kilka mniejszych. Warto zainwestować w miskę spowalniającą jedzenie, by pies nie jadł za szybko. Warto także zapewnić mu odpoczynek po jedzeniu. Dzięki takim działaniom możemy zminimalizować ryzyko skrętu żołądka. Dla beaucerona można wybierać karmy z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, które chronią stawy i kości przed urazami.
Owczarek francuski beauceron – cena i koszty utrzymania
Owczarek francuski beaueron może kosztować od ok. 3000 do 6000 tysięcy złotych. Cena może się różnić w zależności od umaszczenia psa, czy prestiżu hodowli. Beauceron arlekin może kosztować więcej. Pamiętajmy, iż oprócz wydatków związanych z nabyciem psa, musimy ponieść koszty związane z wyprawką. Trochę o nich opowiedzieliśmy.
Wydatki w ujęciu miesięcznym
Miesięczne wydatki mogą obejmować zakup karmy, przysmaków treningowych i worków na nieczystości, ponieważ zużywają się na bieżąco i trzeba wymieniać je dość często. Zapłacimy za te wszystkie artykuły ok. 250-300 zł.
Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim
Owczarek francuski beauceron na co dzień potrzebuje: miski na wodę i jedzenie, smyczy, obroży, szelek, legowiska, zabawek oraz artykułów pielęgnacyjnych, w których skład wchodzi: szczotka, szampon dla psów, obcinaczki do pazurów, preparaty do czyszczenia oczu i uszu. Niektóre z tych produktów skończą lub zużyją się szybciej niż inne, dlatego można je wliczyć w roczne i miesięczne wydatki. Cena za te artykuły może wynieść nas ok. 400-500 zł.
Owczarek francuski beauceron – podsumowanie
Owczarek francuski beauceron kiedyś pełnił wiele różnych funkcji, w tej chwili też doskonale sprawdza się w roli psa użytkowego. Opowiedzieliśmy o jego historii i przeznaczeniu. Opisaliśmy także jego silny charakter i omówiliśmy, jak go okiełznać – w naszym wpisie nie mogło zabraknąć informacji odnośnie szkolenia i wychowania beaucerona. Powiedzieliśmy także o żywieniu oraz typowych chorobach dla tej rasy psa. Jesteście zainteresowani nabyciem owczarka z Beauce? We wpisie zawarliśmy najważniejsze fakty na temat jego hodowli, a na koniec opowiedzieliśmy o kosztach. Tu znajdziecie wszystko, co chcecie wiedzieć na temat beaucerona. Jesteście gotowi zaprosić go do swojego domu? Mamy nadzieję, iż ułatwiliśmy podjęcie tej trudnej decyzji.