Owce pomagają przyrodzie

extra.info.pl 3 godzin temu

Po zimowej przerwie na jaworznickie łąki powracają owce, które dbać będą o cenne przyrodniczo murawy. Można je będzie spotkać m.in. na Górze Bielana i Sadowej Górze.

W Jaworznie cennych przyrodniczo terenów nie brakuje, a niektóre z nich wymagają specjalnego traktowania. Tak właśnie jest w przypadku muraw kserotermicznych oraz ciepłolubnych muraw napiaskowych. Odgrywają one istotną rolę w ekosystemie i pozwalają na zachowanie lokalnej różnorodności biologicznej. Charakteryzują się one warunkami suchymi i nasłonecznionymi, sprzyjającymi rozwojowi rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objętych często ochroną prawną.

W przeszłości te tereny zwykle były użytkowane rolniczo, a w tej chwili są praktycznie niezagospodarowane. Z tego względu stały się łatwym celem dla gatunków inwazyjnych, takich jak np. nawłoć amerykańska, które znacznie zmniejszają bioróżnorodność. Tymczasem sposób na ochronę muraw jest bardzo prosty i nie wymaga zaawansowanej techniki. Tą odpowiedzią są owce, które w naturalny sposób zgryzają młode pędy nawłoci i innych gatunków ekspansywnych, przeciwdziałają tym samym sukcesji krzewów oraz nadmiernemu zarastaniu przez wysokie trawy. Owce wspomagają rozsiewanie nasion roślin chronionych i rzadkich, a na dodatek je nawożą.

Wypas zwierząt na murawach kserotermicznych dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jaworzno na realizację projektu pn. „Czynna ochrona i odtwarzanie muraw kserotermicznych oraz ciepłolubnych muraw napiaskowych w Jaworznie – 2025 r.” otrzymała w tym roku blisko 132 000 zł, co pozwoli na odpowiednie zadbanie o zwierzęta, które w spokoju będą mogły wykonywać swoją cenną pracę.

Idź do oryginalnego materiału