Wraz z grudniowymi anomalią pogodową, wysokie temperatury mogą być idealne warunki dla kleszczy, które wciąż są aktywne. Biolożka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Anna Wierzbicka, ostrzega, iż wraz z zakupioną choinką możemy przynieść do domu niespodziewanego gościa.
Kleszcze, które są zwykle kojarzone z wysokimi trawami i łąkami, mogą być obecne niemal wszędzie, w tym w parkach, lasach, ogrodach działkowych, a choćby na plażach. W Polsce także występują wędrowne kleszcze afrykańskie, które mogą być obecne w różnych miejscach.
Jak uniknąć kleszczy?
Dr Anna Wierzbicka zwraca uwagę, iż choinki kupowane w miastach z ustawionych od kilku tygodni stoisk, mogą być miejscem gdzie kleszcze mogą się ukryć. jeżeli kupimy choinkę zamkniętą w siatkę, to niekoniecznie uchroni nas przed przyniesieniem do domu pajęczaka. Lepszym rozwiązaniem jest zakup choinki, która stała już rozłożona przez dłuższy czas.
Jak pozbyć się kleszczy?
Warto próbować wytrząchnąć choinkę przed wniesieniem jej do domu, aby pozbyć się potencjalnego kleszcza. Jednakże, to może oznaczać pozbycie się części igiełek. Niestety, nie ma skutecznego sposobu, aby zapobiec przeniesieniu kleszczy do domu.
Co począć, jeżeli kleszcz już jest w domu?
Jeśli kleszcz znajdzie się w domu, to bez żywiciela w postaci zwierzęcia czy człowieka będzie w stanie przeżyć w nim około trzech dni. W takim przypadku, ważne jest aby nie panikować, a starać się go złapać. Następnie najlepiej po prostu spuścić go w toalecie i przejrzeć domowe zwierzaki, czy nie złapały tego kleszcza, kręcąc się wokół choinki.
Inne niepożądane goście
Poza kleszczami, z choinką możemy przynieść także pająki, przędziorki, czyli małe roztocza, które atakują szczególnie drzewka ozdobne, ale też biedronki, bardzo wiele różnych owadów, które zimują w formie imago, czyli dorosłej.
Pamiętajmy o ochronie
Warto pamiętać, iż przy obecnych temperaturach obroże przeciw kleszczom, które zakładamy psom czy kotom, warto zostawiać również na zimę. W ten sposób, chronimy nie tylko nasze zwierzęta, ale również siebie przed niepożądanymi gośćmi.
Źródło:
* Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
* Dr inż. Anna Wierzbicka
Dane liczbowe:
* Według danych, kleszcze mogą przynieść choroby takie jak borelioza, anaplazmoza i babeszjoza.
* W Polsce, kleszcze są najczęściej spotykane w lasach iglastych, gdzie żyją zwierzęta takie jak sarny, jelenie.
* W 2020 roku, w Polsce zanotowano 144 przypadki boreliozy, związanej z ukąszeniami kleszczy.