Zwierzęta domowe, takie jak koty, czasami ofiarowują upolowaną zdobycz swoim opiekunom. Takie zachowanie odbierane jest jako wyraz uczuć lub jako dzielenie się pożywieniem z „rodziną”. Ale takie zachowania nie zostały zaobserwowane wśród zwierząt żyjących na wolności. Aż do teraz.
Naukowcy z Kanady, Nowej Zelandii i Meksyku opisali 34 przypadki zaobserwowane na przestrzeni dwóch dekad, w których orki obdarowywały ludzi pożywieniem. Naukowcy i nurkowie otrzymywali od orek płaszczki, foki, ryby, ptaki i wodorosty, a incydenty te miały miejsce w oceanach na całym świecie.
Wyniki oraz opis badań ukazał się na łamach pisma „Journal of Comparative Psychology” (DOI: 10.1037/com0000422).
Interakcje z orkami
Nowe badanie dokumentujące żyjące na wolności orki dzielące się z ludźmi pożywieniem pozwala lepiej poznać społeczne zachowania zwierząt, pokazując słabo poznane interakcje między ssakami morskimi a ludźmi.
– Orki często dzielą się jedzeniem ze sobą. To aktywność prospołeczna i sposób, w jaki budują relacje między sobą — powiedział główny autor badania Jared Towers z Bay Cetology w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. – To, iż dzielą się pożywieniem również z ludźmi, może wskazywać na ich zainteresowanie nawiązaniem z nami relacji – dodał.
Towers wraz z Ingrid Visser z Orca Research Trust w Nowej Zelandii i Vanessą Prigollini z Marine Education Association w La Paz w Meksyku zebrali i przeanalizowali informacje o 34 przypadkach dzielenie się pożywieniem z ludźmi. W 11 przypadkach ludzie byli w wodzie, gdy orki do nich podpłynęły z kawałkiem pożywienia. W 21 przypadkach byli na łodziach, a w dwóch przypadkach na brzegu. Niektóre z nich zostały uchwycone na zdjęciach, inne zarejestrowane na wideo, a jeszcze inne opisane w rozmowach ze świadkami.
Aby zostać uwzględnione w analizie, incydenty te musiały spełniać ścisłe kryteria. Przede wszystkim orka musiała sama podpłynąć do człowieka z podarkiem. We wszystkich przypadkach, z wyjątkiem jednego, orki czekały, aby zobaczyć, co się stanie, a w siedmiu przypadkach próbowały zaoferować przekąskę więcej niż jeden raz, po tym jak ludzie początkowo odmówili.
Prospołeczne zachowania
Udomowione zwierzęta, takie jak psy i koty, czasami oferują ludziom pożywienie, ale te badania stanowią jedne z pierwszych dotyczących podobnego zachowania u zwierząt nieudomowionych. Altruistyczne zachowania, takie jak dzielenie się zdobyczą, są aktami prospołecznymi, które mogą inicjować i utrwalać relacje. Późniejsza ich dynamika stanowi podstawę ewolucji norm społecznych.
Orki to inteligentne i społeczne zwierzęta. Badacze wskazują, iż wykorzystują one dzielenie się jedzeniem jako sposób na budowanie relacji z krewnymi i niespokrewnionymi osobnikami. Często polują też na ofiary znacznie większe od siebie, a zatem bywa, iż mają spore zapasy jedzenia.
„Oferowanie ludziom przedmiotów może jednocześnie dawać orkom okazję do ćwiczenia wyuczonych zachowań kulturowych, eksploracji lub zabawy, a tym samym do uczenia się, manipulowania lub rozwijania relacji z nami. Biorąc pod uwagę zaawansowane zdolności poznawcze i społeczną, kooperacyjną naturę tego gatunku, zakładamy, iż wszystkie lub niektóre z tych wyjaśnień i skutków takiego zachowania są możliwe” — napisali naukowcy w publikacji.
Źródło: American Psychological Association, fot. Raw Pixel/ CC0