

Z Maciejowa pod Kluczborkiem w kosmos mają polecieć nasiona warzyw. Firma TORAF przygotowuje pierwszą w Polsce misję badawczą, która sprawdzi, jak warunki suborbitalnego lotu – mikrograwitacja, promieniowanie i wahania temperatur – wpłyną na zdolność kiełkowania roślin. Start rakiety PERUN zaplanowano na wrzesień.
– Między innymi będzie wysłana rzodkiewka, nasza autorska mieszanka kiełków i mieszanka sałat. W skład mieszanki wchodzi brokuł, lucerna, koniczyna, inkarnatka i rzodkiewka – mówi Rafał Węgrzynowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Nasiennego Toraf.
– Posiadają one wyjątkowo krótki okres wegetacji. Dodatkowo posiadają też dużą wartość energetyczną, odżywczą i pod tym kątem również wybieraliśmy rośliny, aby też ich zastosowania w późniejszym czasie było takie uniwersalne – podkreśla Katarzyna Fajerman, kierownik laboratorium oceny nasion.
– Na początku rozmawialiśmy tylko o jednym locie na wysokość 50 km i chcieliśmy wysłać tylko trzy naprawdę małe torebki nasion. W tym momencie mówimy już o czterech lotach rakiety, 50, 80, 100 i 150 km. I o prawdziwej misji badawczej, o prawdziwej misji – dodaje Marek Wieroński, koordynator projektu Toraf Seed Mission.
Misja TORAF Seed ma pomóc w tworzeniu bardziej odpornych odmian roślin i rozwijać badania nad żywnością dla przyszłych misji kosmicznych. To pierwszy etap większego projektu, który rozpoczął się w niewielkim Maciejowie na Opolszczyźnie. Rakieta z nasionami poleci w kosmos we wrześniu z poligonu w Ustce.
Rafał Węgrzynowski, Katarzyna Fajerman, Marek Wieroński:
Autor: Maria Honka/Andrzej Szarometa




