Łącznie 2,8 hektara zabetonowanego terenu zmieni się w parki i przestrzeń otwartą dla wszystkich mieszkańców.
Miasto przygotowuje się do dużej inwestycji. Łącznie 2,8 hektara terenu pokrytego betonem zazieleni się i stanie się dostępna dla mieszkańców. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły już przetarg na wykonawcę projektu i jego realizatora dla dwóch lokalizacji w Poznaniu. Pierwsza to obszar między ulicami Olimpijską, Dolna Wilda i Spychalskiego oraz stadionem imienia Edmunda Szyca.
– Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Poznania odzyskają tereny z dużym potencjałem, które dziś niszczeją i nie są wykorzystywane. Zamiast spękanego betonu będą tam drzewa i zieleń niska oraz mała architektura. Wobec zmian klimatycznych istotne jest również odpowiednie gospodarowanie wodą deszczową, dlatego zastosowane zostaną rozwiązania z zakresu małej retencji – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie – informują urzędnicy miejscy.
Zielony, zaplanowany teren
Wcześniej było tam targowisko, ale miejsce niszczeje od lat. Pomysł zakłada jednak, iż powstanie tam park miejski pełen drzew, niskiej roślinności i kolorowych, kwitnących kwiatów, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Zadaniem projektantów będzie bowiem dostosowanie terenu dla wszystkich grup wiekowych. Pojawią się tam między innymi place do gier i zabaw oraz wygodne ławki. Przewidziana jest również ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi oraz oświetlenie i monitoring.
Co więcej, park ten połączy istniejący już skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z parkiem Jana Pawła II, dając mieszkańcom wygodne przejście wśród zieleni. Dodatkowo zadaniem projektantów będzie wybranie roślin wieloletnich, spójnych z terenem, lokalizacją, w tym owocowe i miododajne, a także takie, które będą chronić przed hałasem z zewnątrz. Docelowo park przewidziany jest również na terenie stadionu.
Kolejne parki
Drugi, mniejszy teren, około pół hektara, znajduje się nad Wartą, na os. Piastowskim. Chodzi o asfaltowo-betonowy plac przy moście Królowej Jadwigi, który w tej chwili nie pełni żadnych funkcji. Pojawią się tam nowe rośliny oraz atrakcyjna przestrzeń ze ścieżkami z mineralnej i wodoprzepuszczalnej powierzchni, a także ścieżka dydaktyczna z tablicami. Mają być tam również rośliny rodzime, odporne na zmiany klimatu.
W obu tych miejscach projektanci mają zadbać również o przechwytywanie deszczówki. W parkach powstaną oczka wodne, a także niecki retencyjne z układem drenaży rozsączających i przelewowych. Tego typu rozwiązanie ma pozwolić na czasowe zatrzymanie deszczówki i rozprowadzenie jej po parku. Ponadto przewidziany pozostało zbiornik przechwytujący wodę z ulicy Olimpijskiej.
Projekt sfinansowany zostanie ze środków europejskich.