Ogrodnik zdradził mi sposób na uratowanie zginłego storczyka. Ożywi każdą roślinę

1 rok temu
Zdjęcie: Źródło: Freepik


Jeśli liście Twojej orchidei więdną i stają się miękkie, istnieje prawdopodobieństwo, iż problemem jest gnicie korzeni. Jak ożywić zgniłe storczyki? Jest to możliwe, o ile we adekwatny sposób się nimi zajmiesz.

Dlaczego moje storczyki umierają?

Zgnilizna korzeni jest zwykle spowodowana złym drenażem gleby lub nadmiernym podlewaniem, choć winne może być także stare lub zbite podłoże w doniczce. jeżeli dopiero zaczynasz zauważać więdnięcie i żółknięcie liści, być może uda ci się uratować storczyka, przenosząc go po prostu do innego pojemnika. jeżeli jednak korzenie bardzo zgniły, trzeba będzie przyciąć uszkodzone miejsca i zmienić podłoże w doniczce, aby mieć jak największe szanse na przywrócenie storczyka do zdrowia.

Jak ożywić zgniłe storczyki?

Przesadź storczyka, jeżeli pojemnik nie ma odpowiedniego drenażu. jeżeli storczyk znajduje się w pojemniku, który nie ma otworów drenażowych, nadmiar wody spowoduje gnicie korzeni. Aby to naprawić, przenieś storczyka do pojemnika, który je posiada. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś unikać przesadzania orchidei aż do momentu opadnięcia kwiatów. jeżeli jednak podejrzewasz gnicie korzeni, musisz przesadzić roślinę od razu, aby utrzymać ją przy życiu.

Źródło: Freepik

Czasami storczyki są przesadzane do cienkiego plastikowego pojemnika, który ma otwory drenażowe, a następnie pojemnik ten jest umieszczany w ozdobnej doniczce bez drenażu. W takim przypadku można po prostu usunąć plastikowy pojemnik i pozostawić w nim orchideę do czasu jej przesadzenia.

Jeśli storczyk znajduje się już w doniczce z dobrym drenażem, a mimo to rozwinęła się u niego zgnilizna korzeni, być może podlewasz go zbyt mocno. jeżeli to nie jest problemem, podłoże może być zbyt stare. W takim przypadku należy przesadzić roślinę do nowej doniczki z nową ziemią.

Jak ożywić zgniłe storczyki, fot. freepik

Jaką doniczkę wybrać?

Wybierz glinianą doniczkę, która jest mniej więcej tej samej wielkości co stary pojemnik. Storczyki zwykle kwitną najlepiej, gdy znajdują się w ciasno dopasowanym pojemniku. Ponadto, im więcej użyjesz podłoża do doniczek, tym więcej wody zatrzyma roślina, zwiększając ryzyko gnicia korzeni. Wybór mniejszego pojemnika pozwoli Ci również zachować jak najwięcej istniejącej gleby, co pomoże uniknąć szokowania rośliny. Gliniane donice są idealne dla storczyków, ponieważ są porowate. Dzięki temu gleba szybciej wysycha, co może pomóc w zapobieganiu gniciu korzeni. jeżeli ponownie użyjesz pojemnika, namocz go przez około 2 godziny w mieszaninie 1 części wybielacza na 9 części wody. Zabije to wszelkie bakterie i grzyby, które mogłyby zanieczyścić Twoją roślinę. Pozwól pojemnikowi wyschnąć przez około 2 dni przed użyciem, aby chlor mógł się całkowicie rozproszyć.

Przesadzanie storczyka

Wysuń delikatnie całą roślinę z pojemnika. Obróć pojemnik na bok i chwyć roślinę w pobliżu podstawy łodygi. Następnie ostrożnie wyciągnij roślinę, korzenie i brud z pojemnika. Staraj się nie uszkodzić korzeni bardziej niż już są, więc nie ciągnij ostro i nie próbuj na siłę wyciągać storczyka z pojemnika. jeżeli roślina nie chce łatwo wyjść z pojemnika, spróbuj namoczyć cały pojemnik w wodzie przez około 5 minut, aby zmiękczyć korzenie. jeżeli przez cały czas masz problemy z wyjęciem orchidei, być może trzeba będzie rozbić doniczkę.

Ostrożnie przenieś storczyka do nowej doniczki. Delikatnie opuść korzenie – łącznie z jak największą ilością oryginalnego podłoża – do nowej doniczki. Nie ugniataj mocno ziemi – storczyk potrzebuje dużego przepływu powietrza wokół korzeni, aby mogły one wyschnąć. jeżeli jednak roślina jest zbyt luźna w nowym pojemniku, można dodać więcej ziemi wokół boków doniczki.
Jeśli nowa doniczka jest głębsza niż stara, przed przeniesieniem rośliny dodaj na dno doniczki specjalistyczne podłoże do storczyków.

Jak ożywić zgniłe storczyki, fot. freepik

Odżywiamy naszą roślinkę

Odczekaj kilka dni zanim ponownie podlejesz roślinę. Nie dodawaj żadnej dodatkowej wilgoci do rośliny od razu. Daj roślinie 2-3 dni na dostosowanie się do nowego środowiska, a następnie podlej ją dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby będzie sucha.Istnieje szansa, iż przeniesienie Twojego storczyka spowoduje opadnięcie dotychczasowych kwiatów. Nie oznacza to, iż coś jest nie tak, jeżeli tak się stanie – to prawdopodobnie tylko szok spowodowany przeniesieniem. Storczyki rozwijają się najlepiej, jeżeli ich podłoże jest zmieniane co 2 lata.

Dodatkowo nowy wzrost Twojej roślinki wspomoże cynamon. Jest on świetny do radzenia sobie ze zgniłymi orchideami. Przygotuj roztwór z 2 łyżeczek cynamonu na 1 litr przegotowanej wody i je wymieszaj. Poczekaj aż woda całkowicie wystygnie, a następnie usuń wszelkie pozostałości. Przelej mieszankę do buteleczki, a następnie użyj zawartości do odżywienia swoich kwiatków. Zobaczysz jak dobrze ta mieszanka wpłynie na ich ponowny wzrost. Nie należy je jednak stosować cały czas, bo może ona doprowadzić do wyschnięcia storczyka.

Sekret uprawy kapryśnego fikusa benjamina w domu. Jak dbać, żeby nie zrzucał liści?

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Idź do oryginalnego materiału