Ogród dla zmysłów na szkolnym podwórku

1 rok temu
Zdjęcie: Ogród dla zmysłów na szkolnym podwórku


Ogród sensoryczny, czyli ogród zmysłów powstał w Młodzawach Dużych w gminie Pińczów. Składa się z pięciu stref tematycznych rozlokowanych na placu przy szkole podstawowej na powierzchni ok. 900 mkw. Mają one za zadanie pobudzić ludzkie zmysły.

Pierwszym elementem ogrodu jest strefa dotyku. Tworzy ją zestaw trzech donic gabionowych, czyli duże kosze z drutu, każdy o wysokości 80 cm. Wypełnione są kamykami i ściółkami o różnych strukturach.

– W donicach posadzono także rośliny: kostrzewę siną, zawciąg nadmorski, czyściec wełnisty i świerk kłujący. Następnym przystankiem jest strefa wzroku – opowiada dyrektor szkoły Ilona Modrzewiecka. – Mamy rabaty o geometrycznych kształtach. W centralnym punkcie strefy stoi stół o średnicy dwóch metrów z ławkami. To miejsce, gdzie można przeprowadzić np. zajęcia dydaktyczne w plenerze. Są tu także kolorowe rośliny takie jak żywotnik wschodni, jałowiec płożący – wymienia.

Kolejnym punktem ogrodu jest strefa smaku. Wejście stanowi drewniana pergola z pnączem kiwi. Umieszczono tam cztery skrzynie, w których posadzone są zioła m.in. szałwia, tymianek, mięta, melisa. Są także truskawki, poziomki, szczypiorek czy rabarbar oraz drzewa i krzewy owocowe: borówki, porzeczki, agrest. Kolejna strefa to ogród zapachu. Znajdują się w niej krzewy i byliny o przyjemnym, ale intensywnym zapachu.

– Przykładem jest kocimiętka, róże pnące, jaśmin, rumianek czy lawenda. Natomiast w strefie dźwięków można się wsłuchać w śpiew ptaków, dlatego, iż zamontowano tu pięć budek lęgowych. Są także trawy szumiące na wietrze oraz dźwięki pięciu dzwonków ogrodowych: dwa są bambusowe, jeden muszlowy i dwa metalowe – dodaje Ilona Modrzewiecka.

Całość dopełnia ścieżka sensoryczna. Składa się z pięciu odcinków o różnych podłożach. Ma pobudzać receptory dotykowe. Kawałek jest wysypany piaskiem, kolejny kamieniem. Są też odcinki z nawierzchnią ze słojów z drewna. Po ścieżkach należy chodzić boso, żeby poczuć podłoże.

Koszt ogrodu to ponad 130 tys. zł. Jest miejscem odpoczynku dla wszystkich mieszkańców i osób odwiedzających Młodzawy. Ogród powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość, które prowadzi szkołę. Organizacja pozyskała na ten cel dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Z kolei projekt ogrodu sensorycznego wykonała Joanna Niewiadomska-Majewicz.



Idź do oryginalnego materiału