Niezwykłe odkrycie w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Odnaleziono przedmioty, których używali żołnierze stacjonujący podczas II wojny światowej w tamtejszych koszarach. Znalezisko można już oglądać na muzealnej ekspozycji.
Przedmioty odkryte zostały po 60 latach w koszarach Grupy Warownej Ludendorff, na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Udało się zrekonstruować i zabezpieczyć dokumenty niemieckich jednostek stacjonujących na Lisiej Górze. Muzeum udostępniło pierwszą część pamiątek.
– Zakończyliśmy niedawno pierwszy etap prac prowadzonych w koszarach Grupy Warownej Ludendorff przez nasze muzeum wspólnie z zaprzyjaźnionymi grupami i wspierającymi na wolontariuszami – mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. – Dla nas najciekawszymi artefaktami są oczywiście dokumenty. Udało nam się odzyskać dane żołnierzy, którzy w tamtym okresie stacjonowali w tym właśnie obiekcie
– przyznaje Lisiecki.
W gablotach wyeksponowano nie tylko dokumenty osobiste, ale także instrukcje i niezwykle ciekawą rzecz – pieczęć pocztową. Tego typu stemple są unikatowe z racji tego, iż każdy odział pocztowy posiadał swój własny, ułatwiający znakowanie korespondencji.
Odnalezione dokumenty dotyczą końcówki wojny. Najstarszy z nich pochodzi z 20 stycznia 1945.
Podejrzewa się, iż część unikatowego znaleziska mogła zostać wcześniej rozkradziona przez szabrowników.
Jeszcze nie opracowano całej zawartości znaleziska, ale z pewnością warto wybrać się do Pniewa, by zobaczyć cenne, od strony historycznej, eksponaty.
Park Narodowy „Ujście Warty” wyda ponad 7 mln zł na realizację projektu związanego z odtwarzaniem siedlisk ichtiofauny i jej ochronę....Polecamy
Ponad 7 mln zł na rewitalizację siedlisk i ochronę ichtiofauny w PN „Ujście Warty”
Rekord w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Naukowcy naliczyli 39 131 nietoperzy
Niezwykłe odkrycie w Wawrowie. Zachwycające gotyckie freski na ścianach kościoła parafialnego
Odnowiono zabytkową macewę
Rewitalizacja byłego kościoła ewangelickiego