Odkrywamy duszę Willi Sixta. Niespełnione życie bogacza i nieszczęśliwe żony | WIDEO

1 rok temu

To jedna z najpiękniejszych, ale i najbardziej tajemniczych budowli w Bielsku-Białej. Zaprojektowana przez Karola Korna dla Teodora Sixta willa miała tętnić życiem i rodzinnym szczęściem. Stała się jednak grobowcem marzeń przemysłowca i złotą klatką jego żon. Wraz z Agatą Smalcerz odkrywamy sekrety willi, która dziś jest jednym z najważniejszych miejsc dla bielskiej kultury. Zapraszamy do oglądania!

– Teodor Sixt, budując tak piękną i dużą willę, żeniąc się z Johanne, prawdopodobnie zamierzał mieć dużo dzieci. Mówi się, iż podobno twierdził, iż za sto lat w Bielsku będzie stu Sixtów, co się niestety nie stało. Z Johanne, która zmarła cztery lata po wprowadzeniu się do willi, nie miał dzieci. Ożenił się ponownie z młodszą od siebie niemal o trzydzieści lat Anną, ale i z nią nie miał dzieci. Historia pokazuje, iż problem był po stronie małżonka, a nie jego żon – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

– Możemy się domyślać, iż obie żony były nieszczęśliwe, bo domagano się od nich urodzenia dziecka, czego nie dokonały. Otwierając wystawę prezentującą kolekcję sztuki Galerii Bielskiej BWA, postanowiliśmy przywołać wspomnienie o tych obu nieszczęśliwych żonach Teodora Sixta i wystawa została nazwana „Dla Johanne i Anny”. Prezentuje prace wybrane pod kątem roli kobiety, tożsamości kobiety i mówiące o sile kobiety. Ta wystawa próbuje „powiedzieć”, iż kobieta to nie tylko inkubator, ale osoba – równie ważna jak mężczyzna – mająca swoje marzenia, potrzeby i ambicje. Nie wiemy, jakie miały ambicje obie żony Teodora Sixta, ale możemy się domyślać, iż chciały czegoś więcej, niż tylko być żonami bogatego człowieka – uważa dyrektor.

– Oprócz wystawy prezentowanej na parterze willi, jest niezwykła wystawa w piwnicy, przygotowana przez Sławomira Rumiaka i jego żonę, Japonkę, Kanon Myokoin pt. „Nasienie”. Ta wystawa też w bezpośredni sposób nawiązuje do Teodora Sixta – zachęca do zapoznania się ze zgromadzonymi w willi dziełami prowadząca galerię. Obie te ekspozycje można zwiedzać zupełnie bezpłatnie!

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

* * * * *

Willa Sixta, zaprojektowana w stylu neorenesansowym, wybudowana została w 1883 roku przez słynnego architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej. Okazała willa zajmuje przestrzeń pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza a 3 Maja, okolona jest niewielkim ogrodem ze starymi drzewami, także pomnikowymi (miłorząb japoński). Właściciel willi Teodor Sixt – za życia jeden z najbogatszych mieszkańców Bielska, przedsiębiorca, działacz społeczny i filantrop – zmarły bezpotomnie w 1897 roku, pozostawił testament, zgodnie z którym żonie Annie przypadło prawo dożywotniego mieszkania w willi, a po jej śmierci willa i ogród miały stać się własnością miasta. Warunkiem było, iż willa nie zostanie sprzedana i pozostanie jej nazwa: Willa Sixta.

Willa Sixta została udostępniona miłośnikom kultury i sztuki, zarówno widzom, jak i uczestnikom różnorodnych zajęć, 6 listopada 2020 roku.

Gospodarzem obiektu jest Galeria Bielska BWA, która dzięki poddanej kilkuletniemu remontowi willi zyskała wyjątkową przestrzeń do realizacji poszerzonego programu prezentacji sztuk wizualnych i edukacji kulturalno-artystycznej.

Bielszczanie i odwiedzający miasto goście, już od dnia inauguracji mogą zwiedzać stałą ekspozycję wybranych dzieł z bogatej kolekcji Galerii Bielskiej BWA, która dotychczas prezentowana była tylko okazyjnie na wystawach czasowych.

W budynku organizowane są również wystawy czasowe, festiwale, koncerty, projekcje filmowe i działania performatywne, realizowane są projekty edukacyjne: warsztaty, wykłady, spotkania, oprowadzania.

W salach ekspozycyjnych Willi Sixta od dnia inauguracji działalności willi, tj. 6 listopada 2020 roku, prezentowana jest wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA według koncepcji Agaty Smalcerz pt. „Dla Johanne i Anny”. W piwnicach willi prezentowana jest z kolei wystawa Sławomira Rumiaka i Kanon Myokoin pt. „Nasienie”.

Wystawy w Willi Sixta są dostępne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. Wstęp na wystawy i wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ogród Willi Sixta od maja do końca września jest otwarty do godz. 22.00.

Więcej o Willi Sixta na stronie internetowej Galerii Bielskiej BWA.

Autorzy reportażu:
Bartosz Augustyniak
Marcin Kałuski

Idź do oryginalnego materiału