Odkryto kanały sprzed 4 tys. lat używane do połowu ryb. Zbudowali je przodkowie Majów

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Odkryto kanały sprzed 4 tys. lat używane do połowu ryb. Zbudowali je przodkowie Majów


Archeolodzy w Belize w Ameryce Środkowej znaleźli ogromną sieć starożytnych łowisk zbudowaną przez przodków Majów około 4000 lat temu. Odkryty system kanałów ziemnych ma ponad 640 kilometrów długości.


Na podmokłych terenach rezerwatu dzikiej przyrody Crooked Tree na północnym obszarze Belize międzynarodowy zespół archeologów dokonał interesującego odkrycia. Badacze natknęli się tam na ogromy system kanałów i stawów do łapania ryb. Według nich, instalacja powstała około 4000 lat temu i jest starsza od podobnych systemów znanych z innych części świata o co najmniej 1000 lat.


Opis oraz rezultaty odkryć ukazał się na łamach pisma „Science Advances” (DOI: 10.1126/sciadv.adq1444).


Kanały sprzed 4000 lat


Długa, zygzakowata sieć kanałów i stawów stworzonych przez kultury poprzedzające Majów przekształciła krajobraz podmokłych terenów Belize w ogromną instalację służącą do łapania ryb. Kanały mają łączną długość ponad 640 kilometrów i zajmują obszar 42 kilometrów kwadratowych. Datowanie radiowęglowe pokazało, iż miejscowa ludność korzystała z kanałów od około 2000 r. p.n.e. do około 200 r. n.e.


Naukowcy odkryli system wykorzystując m.in. drony i zdjęcia z Google Earth. – Kanały umożliwiały połowy ryb i spotkania towarzyskie, co zachęcało ludzi do powrotu w ten obszar rok po roku i gromadzenia się na dłuższe okresy – powiedziała Marieka Brouwer Burg z University of Vermont oraz z projektu Belize River East Archaeology (BREA). – Tak intensywne inwestycje w krajobraz mogły ostatecznie doprowadzić do rozwoju złożonego społeczeństwa charakterystycznego dla prekolumbijskiej cywilizacji Majów – dodała Brouwer Burg.


Sieć kanałów została zaprojektowana w celu odprowadzania corocznych wód powodziowych do stawów retencyjnych z pułapkami na ryby. Każdego roku, w porze deszczowej, cykle powodzi zalewają mokradła i laguny Belize, zapewniając rybom dobre miejsce do tarła. Jednak w porze suchej zbudowane przez człowieka kanały kierują cofającą się wodę wraz z rybami do stawów. Ta sieć kanałów, jak wskazują naukowcy, przypomina prekolumbijskie pułapki na ryby zbudowane w boliwijskiej Amazonii.


Wyżywienie dla 15 tys. osób


Według szacunków głównej autorki publikacji, Eleanor Harrison-Buck z University of New Hampshire, łowisko dawałoby wystarczająco dużo ryb, aby wyżywić choćby 15 tys. osób przez cały rok. – Daty wskazują, iż łowiska zostały pierwotnie zbudowane przez społeczność łowców i zbieraczy i były przez cały czas używane przez ich potomków – Majów. W Mezoameryce ogólnie rzecz biorąc, mamy tendencję do postrzegania produkcji rolnej jako silnika cywilizacji, ale to badanie mówi nam, iż nie było to tylko rolnictwo – powiedziała Harrison-Buck.


– Wczesne daty powstania kanałów początkowo nas zaskoczyły, ponieważ wszyscy zakładaliśmy, iż te masywne konstrukcje zostały zbudowane przez starożytnych Majów zamieszkałych w pobliskich miastach. Jednak po przeprowadzeniu licznych datowań radiowęglowych stało się jasne, iż powstały one znacznie wcześniej – przyznała Harrison-Buck.


Według naukowców, cały ogromny system mógł powstać w reakcji na zaburzenia klimatyczne odnotowane w Mezoameryce między 2200 a 1900 r. p.n.e., prawdopodobnie w odpowiedzi na długotrwałą suszę.


Naukowcy pobrali próbki osadów wzdłuż ścian kanałów. Zsekwencjonowano je pod kątem określonych pierwiastków, takich jak azot i węgiel, aby sprawdzić, czy w tamtym czasie zaszły jakieś zmiany środowiskowe. Osad wykazał silną dominację lasów tropikalnych w tym okresie i brak dowodów na uprawę roślin. Oprócz braku pyłków z upraw nie było też żadnych oznak osuszonych pól uprawnych w bezpośrednim sąsiedztwie datowanych na ten czas. Zebrane dane sugerują, iż charakterystyczne zygzakowate kanały służyły głównie jako duże obiekty do łapania ryb.


Źródło: University of Vermont, Science Alert, fot. Harrison-Buck et al. / Science Advances, 2024/ Google Earth
Idź do oryginalnego materiału