Jeśli chcesz, aby Twoje sadzonki lepiej się przyjęły, wykonaj hartowanie rozsady. To bardzo istotny zabieg, którego nie powinieneś pomijać. Wykonasz go na konkretnych ziołach, warzywach i kwiatach. Wyjaśniamy, jak zahartować rozsady prawidłowo i do jakich roślin to zastosować.
Pielęgnacja roślin wymaga od Ciebie wykonywania konkretnych czynności. To nie tylko prawidłowe zasadzenie, nawożenie i podlewanie. To również hartowanie. Podpowiadamy, czym dokładnie jest i kiedy należy je wykonać.
Na czym polega hartowanie rozsady
Początkowo może wydawać Ci się to skomplikowane. Hartowanie roślin nie jest tak trudne, jak się wydaje. Pozwala ono przyzwyczaić się roślinie do warunków atmosferycznych w ogrodzie. Robi się to stopniowo i powoli, aby jej nie uszkodzić. Hartowanie rozsady stosuje się jeszcze przed ostatecznym zasadzeniem sadzonek w ziemi. Jest to ważne, ponieważ pomijając ten etap – rośliny nie przyjmą się i gwałtownie zwiędną, przemarzną, zostaną poparzone słońcem i w efekcie obumrą na dobre.
Kiedy hartować rozsady?
Najlepszy czas na hartowanie sadzonek to kwiecień i maj. Rośliny, które wysiałeś w lutym i marcu, wtedy osiągną odpowiednią fazę wzrostu. Będziesz mógł zacząć przesadzać je do gruntu. Pamiętaj, aby hartowanie rozpocząć na 7-10 dni przed przesadzeniem. I tu ważna wskazówka – temperatura na zewnątrz musi wynosić nie mniej niż 15 stopni Celsjusza! Inaczej nie tyle przemarzną, co bardzo osłabną. Liście pomidorów zaczynają wtedy ciemnieć na końcach. Wyjaśnimy Ci krok po kroku, jak poprawnie hartować sadzonki.
Instrukcja: Jak zahartować rozsady?
W pierwszych dniach sadzonki, które uprawiasz na parapecie, wynieś na zewnątrz na godzinę. Umieść je w zacisznym, osłoniętym od słońca i wiatru miejscu, np. w cieniu drzewa. Możesz okryć je też białą agrowłókniną. W następnych dniach stopniowo wydłużaj czas wystawiania ich na zewnątrz. Chowaj je jednak na noc, aby nie doszło do ich uszkodzenia. Z upływem kolejnych dni – powoli możesz wystawiać je na słońce. jeżeli masz sadzonki w tunelach lub szklarni – najpierw hartuj je, uchylając drzwi i okna. Po tygodniu możesz pozostawić je otwarte również na noc.
Jeśli nie jesteś pewny, jakie rośliny muszą być hartowane, oto lista:
- pomidory,
- ogórki,
- papryka,
- sałata,
- kalarepa,
- bazylia,
- kwiaty balkonowe,
- byliny rabatowe,
- rośliny ozdobne zimujące w domu.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Kiedy hartujesz swoje sadzonki, nie zapominaj o nawadnianiu i nawożeniu. Jest to im potrzebne do prawidłowego wzrostu. Pamiętaj, iż pod wpływem wiatru i słońca szybciej przesycha ziemia, dlatego regularnie sprawdzaj stan podłoża. Podlewaj sadzonki tak, aby nie zamaczać ich liści. Swoje sadzonki wysadzaj dopiero w połowie maja, kiedy będą już odpowiednio zahartowane. W tym czasie nie będzie też ryzyka wiosennych przymrozków, które w Polsce kończą się najczęściej z „zimną Zośką”, czyli z dniem 15 maja.