W Polsce oczyszczacz powietrza najczęściej kupuje się z myślą o ochronie przed smogiem. Na drugim miejscu znajduje się ograniczenie ryzyka kontaktu z alergenami wziewnymi. Czy oznacza to, iż alergicy potrzebują dwóch oczyszczaczy powietrza? Nie ponieważ wiele urządzeń bardzo dobrze poradzi sobie i ze smogiem i z alergenami.
Na jakie alergie pomaga oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza – jak wskazuje jego nazwa – usuwa zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Może zatem pomóc w przypadku uczuleń wziewnych, do których zaliczane są:
- alergia na kurz i roztocza– tak naprawdę źródłem alergenów są wydzieliny roztoczy, które bytują w kurzu domowym.
- alergia na pyłki roślinne – w Polsce do najsilniejszych alergenów należą leszczyna, olcha, bylica i trawy,
- alergia na zarodniki pleśni,
- alergia na sierść – to określenie potoczne, ponieważ sierść jest tylko popularnym nośnikiem uczulających białek.
Dobra wiadomość jest taka, iż odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza jest w stanie usuwać z powietrza wszystkie alergeny wziewne.
Filtr HEPA podstawą w walce ze smogiem i alergenami
Pierwszą zasadą, którą musi spełniać oczyszczacz powietrza, żeby można było go uznać za dobre na smog i alergię jest obecność filtra HEPA. Wychwytuje om:
- pył zawieszony PM10, PM2,5 i PM1 (podstawowe składniki smogu),
- pyłki roślinne,
- kurz i jego roztocza,
- zarodniki pleśni,
- sierść,
- bakterie i wirusy.
Warto zaznaczyć, iż robi to z tak wysoką skutecznością, iż żaden inny filtr ani technologia stosowana w oczyszczaczach powietrza nie jest w stanie go zastąpić.
Filtr węglowy jako uzupełnienie ochrony przed smogiem
O ile w przypadku oczyszczacza na alergię sam filtr HEPA można uznać za wystarczający, to do usuwania niektórych składników smogu potrzebny pozostało filtr węglowy. Uzupełnia on działanie technologii HEPA poprzez pochłanianie szkodliwych gazów.
Wspólnie te dwa filtry eliminują prawie 100% groźnych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, dlatego są obecne w zdecydowanej większości oczyszczaczy dostępnych teraz na rynku. Wyposażone w nie urządzenie poradzi sobie zarówno ze smogiem, jak i z alergenami wziewnymi.
CADR kluczem do wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza
CADR to parametr prezentujący objętość czystego powietrza, które oczyszczacz dostarcza w ciągu jednej godziny. Informuje zatem o wydajności urządzenia, która decyduje o skuteczności działania przy różnych powierzchniach.
CADR musi być dostosowany do metrażu pomieszczenia, w którym oczyszczacz powietrza będzie pracować. Nie bez powodu używamy tutaj słowa pomieszczenie. Należy pamiętać o tym, że oczyszczacz działa dobrze tylko w jednym pokoju – tym w którym się znajduje. choćby bardzo wydajne urządzenie nie obsłuży na raz całego mieszkania czy domu.
Minimalne zapotrzebowanie na wydajność można poznać poprzez pomnożenie metrażu pokoju przez 8. Zawsze jednak warto wybrać coś wydajniejszego, żeby możliwa była efektywna praca bez częstego używania najwyższych prędkości, które są dość hałaśliwe.
Czujniki zanieczyszczeń i tryb automatyczny dla lepszej ochrony przed smogiem
Wiele oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest w jeden lub więcej czujników zanieczyszczeń. Umożliwiają one monitorowanie stanu powietrza, a często także pracę w trybie automatycznym, w którym urządzenie samo dopasowuje prędkość filtracji do aktualnego stężenia zanieczyszczeń.
W oczyszczaczach na smog najlepiej sprawdza się miernik pyłu zawieszonego PM2,5. Niestety na rynku nie ma w tej chwili urządzeń wyposażonych w skuteczne czujniki alergenów. Najlepiej zatem kupić oczyszczacz z sensorem PM2,5 i mieć na uwadze fakt, iż w celu efektywnego usuwania alergenów czasami konieczne będzie manualne zwiększenie prędkości pracy.
Głośność pracy umożliwiająca pracę nocą
Kolejna ważna cecha oczyszczacza powietrza to głośność pracy. Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na głośność najniższej prędkości, ponieważ to właśnie ona decyduje o tym, czy możliwe będzie korzystanie z urządzenia podczas snu.
Zanieczyszczenia napływają do budynków przez całą dobę, dlatego oczyszczacza powietrza nie powinno się wyłączać na noc.
Koszty użytkowania równie ważne jak cena
Na koniec warto wspomnieć o kosztach użytkowania oczyszczacza powietrza. Czasem zwracamy większą uwagę na ceny samego urządzenia, podczas gdy koszty eksploatacji trzeba ponosić przez cały okres jego użytkowania.
W przypadku oczyszczacza należy uwzględnić cenę i żywotność filtrów wymiennych (zazwyczaj są to filtry HEPA i węglowy) oraz wydatki związane ze zużyciem energii.
Artykuł sponsorowany