O tych zabiegach koniecznie pamiętaj w lipcu. Ogród ci podziękuje

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /Pixel


W ogrodzie każdego miesiąca czekają do przeprowadzenia zabiegi, które warto wykonywać, aby ten mógł się zdrowo rozwijać i pięknie prezentować. Nie inaczej jest w lipcu, kiedy to niektóre rośliny ze względu na panujące upały, warto otoczyć szczególną opieką. Co zrobić w ogrodzie w lipcu? Podpowiadamy czynności, o których koniecznie trzeba pamiętać.

Lipiec w ogrodzie to czas, w którym trzeba pamiętać o przeprowadzeniu wybranych zabiegów pielęgnacyjnych i nie tylko. Pomimo iż to okres wakacyjny, w ogrodzie czeka sporo czynności do wykonania. Wobec tego, jakie prace ogrodowe przeprowadzić w lipcu?

Co się robi w ogrodzie w lipcu? Rośliny ozdobne czekają na te czynności

Wakacje to czas, w którym wiele roślin kwitnie i jest w najpiękniejszej fazie swojego rozwoju. Owszem jest to najlepszy moment na podziwianie ich, jednak wiele z nich czeka również na przeprowadzenie odpowiednich zabiegów, dzięki którym będą mogły się jeszcze lepiej rozwijać. Tak jest w przypadku mnóstwa roślin ozdobnych.

Między innymi lipiec to najlepszy czas na palikowanie bylin, aby te nie połamały się pod wpływem ciężaru kwiatów. Bujnie kwitnące dalie czy mieczyki czekają na otoczenie opieką i zapewnienie bezpieczeństwa w okresie kwitnienia. Natomiast w przypadku bylin, które już przekwitły, należy je przyciąć. Dzięki temu wiele z nich będzie mogło ponownie zakwitnąć.

Oczywiście lipiec to również czas na odchwaszczanie i uzupełnianie w razie potrzeby warstwy ściółki. Ponadto do połowy lipca dobrze rośliny ozdobne nawozić nawozami zawierającymi azot. Tak jak w pozostałe miesiące, warto przeprowadzić przegląd roślin pod kątem chorób bądź działań nieproszonych szkodników.

Zobacz również: Ten nawóz pobudzi hortensje. Sąsiedzi pozazdroszczą ci pięknych kwiatów

Warzywniak i sad — koniecznie wykonaj te zabiegi

Ogród to jednak nie tylko pięknie kwitnące rośliny. To również warzywniak i drzewa owocowe, które swoje plony wydają właśnie latem. Lipiec to miesiąc, w którym można cieszyć się z efektów swojej hodowli, nie zapominając jednak o dalszym odchwaszczaniu, podlewaniu oraz spulchnianiu gleby na grządkach.

Kiedy plony są już gotowe do zbiorów, należy zbierać je regularnie. Dotyczy to między innymi fasolki szparagowej, cukinii, ogórków czy pomidorów. Lipiec to również dobry czas na zajęcie się ziołami, które można przyciąć i następnie zasuszyć. Warto również kontrolować rośliny pod względem poparzeń słonecznych i w razie dużych upałów chronić je na przykład agrowłókniną.

Lipiec to adekwatny moment na wysianie wielu warzyw, takich jak koper, rzodkiewka czy sałata. To również teraz należy zasadzić letnią rozsadę wielu warzyw, a także zająć się robieniem porządku na niektórych grządkach. Między innymi na tych z truskawkami.

Na odrobinę uwagi czekają również drzewka owocowe. W wielu przypadkach konieczne będzie podpieranie gałęzi, aby te się nie połamały pod ciężarem owoców. Po zakończeniu owocowania należy pamiętać o odpowiednim cięciu. Mowa tu między innymi o wiśniach i czereśniach.

Może cię zainteresować: Po ulewach rośliny potrzebują wsparcia. Zadbaj o nie, jak najlepsi ogrodnicy

Co jeszcze warto zrobić w ogrodzie w lipcu?

Ogród to prace nie tylko na rabatach czy grządkach. Na przeprowadzenie odpowiednich czynności czekają również inne przestrzenie. Między innymi trawnik, który należy regularnie kosić oraz podlewać, aby bujnie rósł.

Dla posiadaczy oczka wodnego lipiec to także czas zajęcia się roślinami wodnymi oraz całym systemem wodnym. Warto wyczyścić wtedy zbiornik wodny i zwrócić szczególną uwagę na dokładnie oczyszczenie filtrów. W oczku wodnym można zasadzić nowe rośliny wodne. Rozwijające się w wodzie glony należy natomiast regularnie usuwać, wyławiając je.

Jako że lipiec charakteryzuje się wysokimi temperaturami, a także burzami dobrze ogród otoczyć szczególną opieką. Z pewnością będzie potrzebna podczas upałów, a także ulew czy silnych wiatrów. Warto więc zająć się odpowiednim zabezpieczeniem ogrodu na wypadek wystąpienia nagłych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Zobacz też:

Chcesz, żeby ogórki obrodziły? Nie zapomnij o tym zabiegu

Tak pozbędziesz się turkucia podjadka. Zamiast drogich specyfików wystarczy słoik

Pomidory kwitną, ale nie mają owoców? Ogrodnik zdradza przyczyny

Idź do oryginalnego materiału