Szczegóły dotyczące kogo obejmuje darowizna, pozwalająca na odliczenie jej od podatku zostały uwzględnione w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Darowiznę można przekazać na rozmaite organizacje pozarządowe m.in. fundacje, schroniska dla zwierząt i stowarzyszenia, które przede wszystkim nie funkcjonują w celu uzyskania zysków z prowadzonej działalności.
Kto może odliczyć ulgę od darowizny na cele pożytku publicznego?
Ulga ta przysługuje osobom, które uzyskały dochody podlegające opodatkowaniu w skali 12 lub 36 proc. (np. umowa o pracę lub emerytura) bądź prowadzą działalność, podlegającą pod ryczałt ewidencjonowany. Co istotne do tej ulgi nie można wliczyć darowizn, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały odliczone na podstawie obowiązującej ustawy o ryczałcie lub na podstawie PIT odliczone od dochodu.
Jeśli chcesz odliczyć darowiznę na cele pożytku publicznego, to odliczasz faktyczną wpłaconą kwotę np. 600 złotych. Jednak nie może to być więcej niż 6 proc. twojego dochodu bądź przychodu. Tak więc przykładowo, mając 100 tys. dochodu rocznie, będzie to 6000 zł. Co ważne limit ten jest wspólny z innymi odliczeniami z tytułu darowizn np. na cele honorowego krwiodawstwa.
Sprawdź także: Seniorze, pamiętaj o tej uldze podatkowej. Oszczędzisz ponad 700 złotych
Jak odliczyć ulgę od darowizny na cele pożytku publicznego?
W celu rozliczenia tej ulgi należy udokumentować darowiznę. W przypadku darowizny w formie pieniężnej może to być dowód wpłaty np. na schronisko z konta osoby, która chcę tę darowiznę odliczyć (wpłacający musi być możliwy do zidentyfikowania). jeżeli przekazałeś darowiznę niepieniężną, to potrzebujesz dowodu w formie oświadczeniem od obdarowanego o przyjęciu np. danego przedmiotu.
Ulgę tę możesz złożyć z PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28 wraz załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).
Źródło: podatki.gov.pl
Zobacz też:
Masz dom? Możesz skorzystać z ogromnej ulgi podatkowej. choćby 106 tys. złotych
Dodatkowe 240 zł dla tych pracowników. Pieniądze wpłyną do końca marca
Zwrócą choćby 95 proc. kosztów telefona. Kto może skorzystać?