Jaka godzina jest najlepsza na wstanie z łóżka?
Wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczące tego, o której najlepiej wstawać z łóżka. I choć słyszymy wiele rekomendacji dotyczących idealnej pory na pobudkę, to jednak nie jest tak łatwo zmienić swoje przyzwyczajenia. Tym bardziej, jeżeli ktoś woli być bardziej aktywny w nocy i z tego powodu kładzie się spać znacznie później.
Okazuje się, iż naukowcy z American Academy of Sleep Medicine postanowili przyjrzeć się tej kwestii. Według nich najlepszą porą na zerwanie się z łóżka jest godzina pomiędzy 6:00 a 7:00 rano. Szacuje się, iż to właśnie wówczas nasze ciało zwiększa produkcję kortyzolu odpowiedzialnego za pobudzenie. Jednocześnie zmniejsza się ilość melatoniny w organizmie. To sprawia, iż jesteśmy szybciej gotowi do działania, a ponadto poprawia się nasze samopoczucie.
Co więcej, wstawanie pomiędzy 6:00 a 7:00 rano może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby serca. Warto jednak pamiętać, iż kluczowa w tym aspekcie jest regularność oraz odpowiednia higiena snu.
Przeczytaj też: Budzisz się niewyspany? Wyrzuć ten przedmiot z łóżka, a poczujesz się lepiej
Co zrobić, żeby szybciej zasnąć?
Żeby móc wstawać o 6:00, trzeba położyć się do łóżka odpowiednio wcześniej. Jednak co w sytuacji, gdy nie możemy zasnąć? Oto garść porad, które mogą ułatwić ten proces:
- zadbaj o wywietrzenie sypialni przed snem;
- nie korzystaj z telefonu, komputera ani innych urządzeń emitujących niebieskie światło przynajmniej na godzinę przed pójściem spać (zamiast tego lepiej poczytaj książkę);
- wykonaj kilka ćwiczeń relaksacyjnych bazujących na pracy z oddechem;
- posłuchaj spokojnej muzyki, która pozwoli ci się zrelaksować;
- postaraj się chodzić spać zawsze o tej samej porze – z czasem organizm się przyzwyczai, a zasypianie będzie przychodzić coraz łatwiej.
Pamiętaj, iż spokojny sen jest najważniejszy w kontekście regeneracji organizmu. Szacuje się, iż dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu.
Zobacz też:
Myszy wchodzą do domu? Zamiast pułapki, wystarczy kilka listków z ogródka
Grzybów w lasach mało, a stamtąd wynoszą pełne kosze. Podpowiadają, gdzie się wybrać
Kania czy muchomor sromotnikowy? W ten sposób je od siebie odróżnisz