Nowy cmentarz dla zwierząt na Śląsku. Potrzebna inicjatywa czy zbędny wydatek?

3 godzin temu
Zdjęcie: cmentarz dla zwierząt gliwice


W Gliwicach powstanie cmentarz dla zwierząt. Miejski Zarząd Usług Komunalnych zaakceptował wniosek wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gliwice Kajetana Gorniga o wyznaczenie miejsca, w którym powstanie pochówek. Projekt, choć jeszcze nie powstał, wzbudza pewne kontrowersje.

Gliwicki cmentarz dla zwierząt powstanie już tej wiosny

Cmentarze dla zwierząt cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Dają również możliwość utylizacji zwłok zwierzęcia w krematoriach. W województwie śląskim jedyny taki cmentarz znajduje się w Bytomiu, gdzie w 2024 roku pochowano ponad 120 pupili. niedługo na Śląsku ma powstać drugi tego typu obiekt.

Nowy cmentarz dla zwierząt ma powstać w Gliwicach. Jego całkowity koszt wyniesie około 120 tysięcy złotych, a całość będzie sfinansowana przez miasto. Inicjatywa rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku dzięki gliwickiemu radnemu i wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Gliwice, Kajetanowi Gornigowi.

– Wytyczenie tak zwanego grzebowiska pozwoliłoby wielu mieszkańcom spokojnie i godnie pożegnać się ze swoim „życiowym towarzyszem” i zaakceptować jego odejście. Zwierzęta domowe spełniają wiele pozytywnych funkcji dla człowieka, a związek człowieka ze zwierzęciem często ma charakter bardzo indywidualny i osobisty – argumentuje we wniosku Kajetan Gorning, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gliwice .

Dziś już wiemy, iż Miejski Zakład Usług Komunalnych przychylił się do wniosku radnego. Początek budowy ma rozpocząć się już wiosną tego roku. Teraz Miasto Gliwice będzie szukać odpowiedniego miejsca, które będzie odpowiadać zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przepisy mówią między innymi o tym, iż zwłoki pogrzebanych zwierząt nie będą zagrażać zdrowiu innych zwierząt i ludzi. Oznacza to, iż cmentarz musi być zabezpieczony przed dostępem do niego osób trzecich oraz dzikich i domowych zwierząt. Przepisy uwzględniają również ochronę wód gruntowych. Projekt cmentarza dla zwierząt musi zostać podparty uchwałą Rady Miasta Gliwice, która ustali jego formę organizacyjno-prawną.

Do pracy z psem, kotem, a choćby iguaną. Nowe przepisy we włoskim Senacie

Nastroje wśród mieszkańców Gliwic są niejednoznaczne

Opinie, które można znaleźć w mediach społecznościowych na temat budowy cmentarza dla zwierząt są podzielone, a temat budzi sporo kontrowersji. Przeciwnicy argumentują swoje zdanie kosztem inwestycji, a także kwestiami religijnymi. Obawiają się również wpływu krematoriów dla zwierząt na ich codzienne życie. Zwolennicy podkreślają natomiast możliwość zapewnienia swoim pupilom godnego pochówku, należnego dla ukochanego członka rodziny. Zwolennicy zdecydowanie dominują w internetowych dyskusjach, a znaczna popularność tego typu miejsc jest tego potwierdzeniem.

Pierwszy cmentarz dla zwierząt w Polsce powstał w 1991 roku w Warszawie. Do tej pory pochowanych zostało na nim ponad 30 tysięcy zwierząt. w tej chwili w Polsce takich obiektów jest już kilkanaście. Jednym z miast, w którym mieszkańcy czekają na cmentarz dla zwierząt od kilku lat, ale budzi on wielkie kontrowersje, jest Kraków.

Zobacz więcej: Buldog francuski – ofiara mody. Holenderska hodowla chce go „naprawić”

Źródło: 24Gliwice.pl, Onet.pl, TVP3 Katowice

Fot: Canva

Idź do oryginalnego materiału