Nowoczesne oczko wodne w ogrodzie – jak je stworzyć?

3 dni temu

Przejrzysta tafla wody, po której pływają majestatyczne lilie wodne, to marzenie każdej romantycznej duszy. Oczka wodne tradycyjnie były elementem każdej ogrodowej aranżacji, ale równie dobrze nadają się do ogrodu w nowoczesnym stylu. Sprawdź, jak w prosty sposób stworzyć mały staw na własnej działce! Podpowiemy też, jak sprawić, by oczko wodne zyskało efektowny wygląd i w jaki sposób można urządzić znajdującą się wokół niego część ogrodu.

s

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Istnieją zasadniczo dwa sposoby na stworzenie w ogrodzie małego zbiornika wodnego. Pierwszy to wykopaniu dołu i wyłożenie go folią, drugi – skorzystanie z gotowej formy. Poniżej dokładnie opisujemy, jak zbudować oczko wodne, wykorzystując każdą z tych metod. jeżeli mamy działkę na terenie podmokłym, wykładanie oczka folią może choćby nie być konieczne. Możemy tam wykopać choćby duży staw, który samoczynnie wypełni się wodą.

Budowa oczka wodnego wyłożonego folią

Zacznij od zaplanowania, w którym dokładnie miejscu ogrodu ma się znaleźć oczko wodne. Wyznacz też jego kształt – przydadzą się tu patyczki ze sznurkami, możesz też wyżłobić w ziemi krawędzie przyszłego zbiornika.

Kop na wybraną przez siebie głębokość. Jeśli planujesz wykonanie podwodnych stopni, zadbaj o to już na tym etapie. Gdy chcesz mieć kaskady, wykonaj w odpowiednich miejscach spadki podłoża. Pamiętaj, iż efektowny szum wody zapewni tylko woda płynąca, która będzie wymagała zastosowania pompy wodnej, musisz więc przemyśleć położenie całej instalacji oraz jej podłączenie do prądu.

Po wykopaniu dołu wyłóż go dokładnie specjalną folią o wysokiej wytrzymałości. Musi ona być całkowicie szczelna. Niektóre miejsca można uszczelnić specjalnym klejem. Użycie przezroczystej folii zapewni najbardziej naturalny wygląd oczka wodnego, ale popularne są też folie czarne czy kolorowe.

Płachtę docinajmy zawsze ze sporym zapasem, aby wyłożyć nią także brzegi, w przeciwnym razie folia będzie się obsuwać. Na krawędziach oczka wodnego najlepiej ułożyć ciężkie kamienie, aby nie było ryzyka podwijania się folii. Dekoracyjne kamienie zapewnią poza tym wspaniały efekt wizualny.

Niewątpliwą zaletą oczek wodnych wykładanych folią jest fakt, iż mogą one mieć różne kształty. W przypadku gotowych form jesteśmy ograniczeni dostępnością poszczególnych modeli, a gdy sami kopiemy sobie staw, możemy mu nadać praktycznie dowolny kształt.

Może to być klasyczny okrąg lub owal, popularne oczko kwadratowe bądź trójkątne, ale też przykładowo serce, ósemka, koniczynka, pięciokąt, nerka czy dziurka od klucza. Unikajmy tylko przesadnie skomplikowanych form, bo trudno je będzie wykopać, a potem szczelnie wyłożyć folią. Co więcej, oczko wodne wyłożone folią może mieć większą głębokość. Gotowe formy zwykle są dość płytkie.

Oczko wodne wyłożone folią

Oczko wodne z gotowej formy

Oczko wodne z gotowej formy to świetny wybór dla osób ceniących sobie wygodę. Wykonanie takiego zbiornika jest dziecinnie proste. Wystarczy zakupić specjalną nieckę wykonaną z tworzywa sztucznego odpornego na zmienne warunki pogodowe (dostępne w sklepach ogrodniczych oraz marketach budowlanych), umieścić ją w płytkim wykopie i wypełnić wodą.

Zaoszczędzimy w ten sposób czas, bo nie trzeba kopać głęboko ani rozkładać folii. Forma może być choćby tylko częściowo zanurzona w ziemi. Takie oczko wodne da się również łatwo czyścić. Nie ma ryzyka, iż dojdzie do przeciekania wody, chyba iż forma pęknie. jeżeli jednak została wykonana z odpowiednio wytrzymałych materiałów (a zwykle jest to gruby polietylen lub żywice poliestrowe specjalnie wzmacniane włóknem szklanym), jest to mało prawdopodobne.

W sprzedaży dostępne są formy do oczek wodnych o wielu kształtach. Dominują różnego rodzaju obłe formy, a także kwadraty i prostokąty, ale czasami można znaleźć także coś bardziej oryginalnego, jak muszelka czy gwiazdka.

Pewną wadą jest fakt, iż większość gotowych niecek do oczek wodnych ma niewielką głębokość (zwykle od ok. 50 cm do maksymalnie 100 cm). Trzeba na to uważać, bo w zbyt płytkim oczku nie będzie można hodować ryb ani nie włożymy do niego pompy filtrującej, która musi być całkowicie zakryta wodą (większość modeli powinna się znaleźć co najmniej 30 cm poniżej linii wody).

[[kategoria:1656:6]]

Dekoracyjne wykończenie oczka wodnego – inspiracje

Wykorzystanie kamieni

Ułożenie kamieni wokół oczka wodnego ma wymiar praktyczny, gdyż służy zabezpieczeniu brzegów zbiornika i ogranicza nadmierny rozrost roślin przybrzeżnych. Otoczaki i większe głazy to również dekoracje, które pomogą nam stworzyć niepowtarzalny klimat w ogrodzie.

Dobrym pomysłem na aranżację przestrzeni jest wykorzystanie tego samego rodzaju kamieni na krawędziach oczka wodnego oraz do budowy obrzeży alejek czy klombów w ogrodzie. Uzyskamy w ten sposób bardzo spójną kompozycję.

Zobacz: Czym wyłożyć zbiornik na oczko wodne?

Możesz też pomyśleć o wysypaniu kolorowych kamieni lub ozdobnego żwirku na dnie stawu. W ten sposób da się ukryć folię lub dno wykorzystanej gotowej formy. Zwłaszcza w płytkim oczku kamyki będą dobrze widoczne przez taflę wody. Gdzieniegdzie może wystawać z wody większy głaz, który zapewni bardziej naturalny wygląd zbiornika (zwłaszcza gdy z czasem obrośnie go mech) i będzie znakomitą ostoją dla ptaków czy żab żyjących w pobliżu oczka.

Kamienie przy oczku wodnym

Rośliny wodne i przybrzeżne

Nawet małe oczka wodne będą się niesamowicie prezentowały, gdy zostaną umiejętnie obsadzone roślinami. Przykładowe gatunki brzegowe to strzałka wodna, krwawnica pospolita, pałka wąskolistna lub szerokolistna, tatarak zwyczajny, irys żółty, trzcina pospolita. Za ich pomocą można świetnie zamaskować ewentualne niedoskonałości brzegów oczka wodnego, a ponadto znajdą w nich schronienie liczne owady, żaby czy ptaki.

W samym oczku można posadzić np. rogatki sztywne, jaskry wodne, moczarki kanadyjskie czy wywłóczniki. Najlepiej sadzić takie rośliny na podwodnych stopniach. Dzięki temu będą one efektownie wystawać ponad taflę wody.

Rośliny rosnące w wodzie, poza swoimi walorami estetycznymi, pełnią także funkcje praktyczne, gdyż pomagają oczyszczać oczko wodne, stanowią schronienie dla ryb i natleniają wodę. Pięknym dodatkiem do oczka wodnego w ogrodzie będą też rośliny pływające o dużych liściach i pięknych kwiatach, takie jak lilie wodne czy grążele żółte.

Pięknym dodatkiem do oczka wodnego są rośliny pływające

Kaskady wodne, fontanny i wodospady

Szum płynącej wody sprzyja relaksowi w ogrodzie. Aby jednak woda była w ruchu, potrzebne są specjalne instalacje, w których skład wchodzą pompy. Warto to przemyśleć, zanim wykonamy zbiornik, bo musimy przewidzieć miejsce na wszystkie konieczne elementy, a także zapewnić możliwość podłączania pompy wodnej do prądu.

Oczka wodne z wodospadem wyjątkowo dobrze będą pasować do ogrodu w stylu naturalistycznym, parkowym czy angielskim. Szczególne wrażenie zrobi duży wodospad pięknie wykończony naturalnym kamieniem. Fontanna, choćby niewielka, znakomicie urozmaici przestrzeń ogrodu i pomoże się ochłodzić w upalne dni.

Jeśli na działce mamy jakieś naturalne wzniesienie, można wykorzystać ten obszar do budowy oczka wodnego z kaskadą. Kaskady, fontanny i wodospady dodatkowo natleniają wodę, a więc ich obecność w przestrzeni ogrodu ma również walor praktyczny.

[[kategoria:1848:6]]

Podświetlenie oczka wodnego

W nowoczesnym ogrodzie znakomicie sprawdzi się oświetlenie wokół oczka wodnego i pod powierzchnią wody. Pomoże ono wyeksponować samą linię brzegową oraz rośliny wodne. Kolorowe oświetlenie LED szczególnie dobrze podkreśli urok spadającej ze wzniesienia kaskady czy oczka z wodospadem.

Również podświetlona fontanna jest bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem, często spotykanym w zmodernizowanych parkach miejskich. Fantastycznie wyglądają zmieniające się kolory, choć można stworzyć wiele ciekawych aranżacji, w których główną rolę odgrywa klasyczne oczko wodne podświetlone białym światłem.

Warto też oświetlić cały ogród z oczkiem wodnym. Możemy np. umieścić lampki solarne przy obrzeżach alejek lub rozwiesić lampiony w altance. Chodzi tu nie tylko o względy estetyczne, ale także o zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Ktoś, idąc po ciemku, mógłby zapomnieć, gdzie znajduje się zbiornik i po prostu wpaść do wody.

Oczko wodne podświetlone w nocy

Aranżacja kącika wypoczynkowego przy oczku wodnym w ogrodzie

Jeśli postanowimy zrobić oczko wodne, musimy także przemyśleć, jak zaaranżować znajdującą się wokół niego część ogrodu. Najlepiej, gdy w pobliżu znajdzie się strefa relaksu, z grillem, hamakiem czy wygodnymi meblami ogrodowymi. W dużym ogrodzie z pewnością znajdzie się miejsce na zadaszoną altankę lub większy pawilon ogrodowy.

Czy w każdym oczku wodnym można hodować rybki?

Złote rybki czy karpie koi będą dodatkową atrakcją w ogrodzie, jednak zbyt małe oczko wodne może się okazać dla nich nieodpowiednie. Aby ryby miały wystarczającą przestrzeń do pływania i odpowiednie natlenienie wody, zbiornik powinien mieć co najmniej 10 m² powierzchni i minimum 1 m głębokości.

Jak utrzymać oczko wodne we właściwym stanie?

Każde oczko wodne w ogrodzie wymaga regularnej pielęgnacji, aby znajdująca się w nim woda pozostawała czysta i przejrzysta. Najskuteczniej oczyszczane są zbiorniki wyposażone w pompę filtrującą, ale do dyspozycji mamy także różne preparaty likwidujące glony oraz metody mechaniczne. Pomocny, zwłaszcza do doraźnego użytku, może się okazać odkurzacz basenowy. jeżeli oczko wodne porastają rośliny i zamieszkują w nim ryby, one również będą wymagać odpowiedniej opieki.

Zobacz: Jak zabezpieczyć oczko wodne przed dziećmi?

Podsumowanie – oczko wodne w ogrodzie

Jak zrobić oczko wodne? Najpierw wybierz odpowiednie miejsce ogrodu i dokładnie zaplanuj, jak ma wyglądać zbiornik (jest to szczególnie ważne, gdy zamierzasz zbudować oczko wodne z fontanną, kaskadą lub wodospadem). Następnie wykonaj wykop o pożądanych rozmiarach i wyłóż go folią lub skorzystaj z gotowej niecki.

Brzeg oczka wodnego warto wyłożyć kamieniami i zasadzić wokół rośliny przybrzeżne. Także na dnie stawu można posadzić kilka ciekawie wyglądających gatunków (najlepiej takich, które dodatkowo oczyszczają wodę).

Jeśli oczko wodne jest wystarczająco duże, możesz hodować w nim ryby. Praktycznym i funkcjonalnym elementem będzie podświetlenie wody oraz światełka rozświetlające nocą cały ogród. Jeśli w pobliżu oczka wodnego urządzisz w pełni wyposażony kącik relaksu, ogród rodem z marzeń będzie gotowy!

Idź do oryginalnego materiału