Nowe zwierzęta zamieszkały w zoo w Lisowie

6 miesięcy temu
Zdjęcie: 08.05.2024. Lisów. Zoo Leśne Zacisze. Na zdjęciu: flamingi / Fot. Zoo Leśne Zacisze


Lekko różowe upierzenie flamingi zawdzięczają diecie, która składa się głównie z alg i drobnych organizmów wodnych, np. larw owadów i małych ryb. Zawierają one karotenoidy, czyli naturalne przeciwutleniacze, które flamingi przyswajają i przetwarzają w swoim organizmie i to właśnie te substancje tworzą piękny różowy kolor.

Flamingi żyją w dużych stadach i, co ciekawe, łączą się w pary na całe życie. Na wolności żyją ponad 30 lat, a w niewoli choćby ponad 40 lat.

08.05.2024. Lisów. Zoo „Leśne Zacisze”. Na zdjęciu: wiewiórka trójbarwna / Fot. Zoo „Leśne Zacisze”

Nowymi mieszkańcami zoo w Lisowie są także wiewiórki trójbarwne. Paweł Zawadzki zwraca uwagę, iż gatunek ten ubarwieniem i wielkością zupełnie nie przypomina dobrze znanych wiewiórek pospolitych.

– Wiewiórka trójbarwna zachowuje się bardzo podobnie do zamieszkałych w Polsce wiewiórek. Różni się od nich przede wszystkim ubarwieniem, bo dominującym kolorem jej futerka jest czarny, natomiast pod brzuchem znajdują się rude i białe pasy. Gatunek ten jest również większy od rodzimych wiewiórek, dorosły osobnik może ważyć choćby do 1 kg. Podstawą ich diety są nasiona i orzechy – mówi.

Wiewiórki trójbarwne w naturze występują w Azji Południowo-Wschodniej. Na obszarze tym zamieszkują dość zróżnicowane środowiska – od niskich lasów na północy Borneo, do wysokich, starych lasów na zachodzie Malezji. Zwierzęta te są aktywne w ciągu dnia, głównie po świcie i przed zmierzchem.

W ogrodzie zoologicznym w Lisowie można zobaczyć ponad 120 gatunków zwierząt pochodzących z sześciu kontynentów. W placówce organizowane są cyklicznie pokazowe karmienia niektórych zwierząt. Szczegóły można znaleźć na profilu zoo na Facebooku.

Idź do oryginalnego materiału