Wiosenne miesiące w zamojskim zoo to czas gdy na świat przychodzi wiele młodych osobników. Odpowiednie warunki w jakich utrzymywane są zwierzęta wpływają na ich adekwatny rozwój i procentują narodzinami zdrowego, silnego potomstwa. W kwietniu urodziły się: samiec arui – afrykańskiej górskiej kozicy, kob sing sing – afrykańska antylopa, samica guźca, dwie mary patagońskie oraz samica gazeli mhor.
Narodziny gazeli mhor to szczególny powód do radości. To pierwsze młode tego gatunku urodzone w zamojskim zoo. Warto przypomnieć, iż zamojski ogród zoologiczny jako jedyny w Polsce zajmuje się hodowlą tego krytycznie zagrożonego wyginięciem gatunku. Nasze stado hodowlane liczy 8 osobników. W maju powiększyło się dodatkowo o 3 samice – jedną otrzymaliśmy z zoo w Budapeszcie i dwie kolejne z zoo w Monachium.
W związku z prowadzoną przez ogrody zoologiczne wymianą hodowlaną powiększyliśmy także nasze stado jeleni timorskich. Transportem z 12.04.2024 przywieziono 3 samice z zoo w Pradze.
Z Zoo w Ostrawie przyjechała ara zielonoskrzydła – samica (dołączyła do naszego samca), drzewice białolice (5 szt.), gatunek tropikalnych kaczek, które dołączyły do utrzymywanego u nas stada oraz parę góralków drzewnych. Góralek drzewny to kolejny, po góralku przylądkowym, przedstawiciel rodziny góralkowatych w zamojskim zoo. W odróżnienie od góralka przylądkowego jest to gatunek nadrzewny charakteryzujący się dodatkowo aktywnością nocną.
Ważnym wydarzeniem były także pierwsze w naszym zoo narodziny binturongów, zwanych także „kotoniedźwiedziami”. 3 młode osobniki przyszły na świat w pierwszych dniach maja.
W maju miały także miejsce wyklucia młodych ptaków. Pisklaki pojawiły się w wolierze sów śnieżnych, Patagonek (odpornych na niskie temperatury papug,), bażantów wietnamskich, turkawek, nikobarczyków (gołębi nikobarskich) oraz pawi.