Nowe regulacje dotyczące obowiązku znakowania psów i kotów: Czy jesteś gotowy na zmiany?

plotkosfera.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Nowe regulacje dotyczące obowiązku znakowania psów i kotów: Czy jesteś gotowy na zmiany?


Wkrótce, właściciele psów i kotów w Polsce zostaną objęci nowym obowiązkiem dotyczącym identyfikacji i rejestracji swoich czworonogów. Celem tej zmiany jest zapewnienie lepszej ochrony zwierząt, ograniczenie problemu bezdomności oraz usprawnienie systemu zarządzania opieką nad zwierzętami. Nowa ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) zakłada, iż każdy pies i kot będzie musiał być oznakowany mikrochipem, a wszystkie dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela trafią do centralnej bazy KROPiK.

Kto będzie objęty nowym obowiązkiem?

Nowy obowiązek obejmie wszystkie psy i koty urodzone po wejściu ustawy w życie, a także zwierzęta znajdujące się w schroniskach lub będące w obrocie przed tym terminem. Właściciele tych zwierząt będą musieli zapewnić ich identyfikację i rejestrację w bazie KROPiK.

Jak będzie funkcjonował system?

Każdy pies będzie musiał być oznakowany mikrochipem najpóźniej podczas pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie, natomiast w przypadku kotów mikrochip powinien zostać wszczepiony przed ukończeniem 12/image.png’>12/ZbigniewZiobro-scaled.jpeg’>12/image.png’>12/Kasia_Cichopek_Maciej_Kurzajewski_4_86d6ef0e39.png’>12/image.png’>12/ZbigniewZiobro-scaled.jpeg’>12/image.png’>12 miesiąca życia. Lekarz weterynarii będzie umieszczał mikrochip, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela trafią do centralnej bazy KROPiK. Rejestr ten będzie powiązany z aplikacją mObywatel, co umożliwi właścicielom łatwy dostęp do informacji o swoim pupilu, a także szybką reakcję w przypadku jego zgubienia.

Co przyniesie korzyści?

Dzięki rejestracji w KROPiK, właściciele zyskają narzędzie do natychmiastowego zgłoszenia zaginięcia lub odnalezienia zwierzęcia. Integracja z aplikacją mObywatel umożliwi także szybką reakcję w przypadku zaginięcia zwierzęcia. Sekretarz generalny POLPROWET, Radosław Knap, wskazuje na dodatkowe korzyści, które może przynieść baza, m.in. możliwość przechowywania danych dotyczących historii leczenia zwierząt.

Co w przypadku nieprzestrzegania przepisów?

Zgodnie z przepisami, sankcje za nieprzestrzeganie nowych wymagań dotyczących rejestracji i oznakowania psów i kotów zostaną wprowadzone dopiero po upływie 12/image.png’>12/ZbigniewZiobro-scaled.jpeg’>12/image.png’>12/Kasia_Cichopek_Maciej_Kurzajewski_4_86d6ef0e39.png’>12/image.png’>12/ZbigniewZiobro-scaled.jpeg’>12/image.png’>12 miesięcy od wdrożenia technologii umożliwiających rejestrację. Właściciele będą mieli 12/image.png’>12/ZbigniewZiobro-scaled.jpeg’>12/image.png’>12/Kasia_Cichopek_Maciej_Kurzajewski_4_86d6ef0e39.png’>12/image.png’>12/ZbigniewZiobro-scaled.jpeg’>12/image.png’>12 miesięcy na rejestracji swoich pupili. W przypadku niewywiązania się z obowiązku identyfikacji i zgłoszenia zwierzęcia, właściciele będą narażeni na kary pieniężne.

Czy jestem gotowy na zmiany?

Wprowadzenie obowiązkowego oznakowania psów i kotów to istotny krok w stronę zwiększenia odpowiedzialności opiekunów zwierząt oraz skuteczniejszej ochrony ich praw. W dłuższej perspektywie zmiany te mają przyczynić się do znaczącego ograniczenia bezdomności czworonogów w Polsce. Czas na przygotowanie się do nowych regulacji!

Idź do oryginalnego materiału