W przeciwieństwie do zwierząt żyjących na wolności, zwierzęta w ogrodach zoologicznych nie są ograniczone niedoborami żywności ani drapieżnikami, dzięki czemu osobniki mogą żyć znacznie dłużej niż na wolności. Stanowi to wyzwanie dla ogrodów zoologicznych, ponieważ wywiera presję na ich ograniczone możliwości utrzymywania zwierząt.
W rezultacie wiele ogrodów zoologicznych ogranicza hodowlę zwierząt zarówno ze względów logistycznych, jak i finansowych. Inne ogrody zoologiczne zaryzykowały publiczną reakcję, odstrzał nadwyżek zwierząt: Dziesięć lat temu odstrzał Mariusa, zdrowej dwuletniej żyrafy, wywołał międzynarodową debatę na temat tego, co ogrody zoologiczne powinny zrobić z nadwyżkami zwierząt, co wywołało oburzenie wielu osób. pomysł eutanazji zdrowych zwierząt.
Starzenie się populacji ogrodów zoologicznych
W niedawnym oświadczeniu politycznym pod przewodnictwem Uniwersytetu w Zurychu naukowcy argumentują, iż powszechne stosowanie antykoncepcji zmienia profil wiekowy i dobrostan populacji ogrodów zoologicznych – i to nie na lepsze. „Bez narodzin dorosłe zwierzęta są pozbawione jednego z najbardziej podstawowych popędów ewolucyjnych” – mówi Marcus Clauss, główny autor raportu. „Z biegiem czasu populacje ogrodów zoologicznych również się starzeją, co zagraża jednej z podstawowych zasad ogrodów zoologicznych: utrzymywaniu samowystarczalnych populacji”.
Często nadwyżek zwierząt nie można przenieść gdzie indziej, ponieważ ogrody zoologiczne są przepełnione, a ponowne wprowadzenie zwierząt na wolność wymaga specjalnych programów wypuszczania i dostępności odpowiednich siedlisk. Zamiast ograniczać zdolność reprodukcyjną zwierząt w ogrodach zoologicznych, autorzy opowiadają się za planowym i pełnym szacunku odstrzałem nadwyżek zwierząt. „Jest to racjonalne i odpowiedzialne podejście do zarządzania populacją ogrodów zoologicznych. Co więcej, takie podejście może pomóc ogrodom zoologicznym w wypełnianiu ich misji edukacyjnej, oprócz misji ochronnej” – dodaje Clauss.
Edukacja społeczeństwa na temat naturalnego cyklu życia
„Każdego roku ponad 700 milionów ludzi odwiedza ogrody zoologiczne na całym świecie” – mówi współautor Andrew Abraham z Uniwersytetu w Aarhus. „Ogrody zoologiczne mają niesamowitą szansę kształtowania świadomości społecznej na temat śmiertelności zwierząt i naturalnych procesów. Jednak spychając śmierć na margines, ogrody zoologiczne utrwalają nierealistyczne oczekiwania dotyczące życia na wolności”.
Jednakże ogrody zoologiczne odgrywają również kluczową rolę w ochronie przyrody. „Już dziś licznym gatunkom zwierząt grozi wyginięcie, a w nadchodzących dziesięcioleciach ich liczba prawdopodobnie wyginie o wiele więcej. Istotne jest, aby ogrody zoologiczne utrzymywały populacje aktywne reprodukcyjnie, a także zatrudniali personel ogrodów zoologicznych doświadczony w opiece nad młodymi zwierzętami. Czego nie robimy potrzebna jest grupa zwierząt geriatrycznych i lekarzy weterynarii zajmujących się opieką paliatywną” – dodaje Abraham.
Własne dostawy mięsa zmniejszają ślad węglowy
W miarę wzrostu liczby urodzeń nadwyżki zwierząt w ogrodach zoologicznych będą musiały zostać poddane ubojowi – jest to praktyka, która może również sprawić, iż ogrody zoologiczne staną się bardziej zrównoważone pod względem środowiskowym. W ten sposób jedno z ogrodów zoologicznych w Niemczech jest w stanie karmić swoje zwierzęta mięsożerne aż do 30% mięsa pochodzącego ze zwierząt w ramach własnej instytucji, zmniejszając swój ślad węglowy i zapotrzebowanie na zwierzęta poddawane ubojowi w celach komercyjnych.
Chociaż odstrzał charyzmatycznych ssaków często budzi kontrowersje, dowody sugerują, iż opinia publiczna jest bardziej zrównoważona, niż to przedstawiają media. „Ogrody zoologiczne mają obowiązek edukować odwiedzających o realiach życia i śmierci w zarządzaniu populacją zwierząt” – mówi Clauss. „Przejrzysta komunikacja może pomóc w zmianie sposobu postrzegania opinii publicznej i dostosowaniu postaw do długoterminowego, zrównoważonego podejścia”.