Oplątwa wygląda niepozornie, ale ma w sobie coś z roślinnego kosmity. Zamiast w ziemi, rośnie na korze, skałach lub kawałku drewna. Naturalnie występuje w tropikalnych regionach Ameryki Środkowej i Południowej, ale coraz częściej gości także w polskich mieszkaniach jako niecodzienna ozdoba.
REKLAMA
Zobacz wideo Prof. Chojnicki: Wyższa temperatura nie zawsze sprowokuje przyrost roślin
Oplątwa jak dbać, by zachwycała? Zapewnij jej takie stanowisko
Oplątwa, czyli tillandsia, to roślina, która całkowicie łamie zasady tradycyjnej uprawy. Nie potrzebuje ziemi, bo zamiast korzeni chłonących wodę i składniki odżywcze, wykorzystuje w tym celu liście pokryte mikroskopijnymi włoskami - trychomami. To dzięki nim czerpie wilgoć i minerały bezpośrednio z powietrza. Rośnie na gałęziach, skałach czy fragmentach drewna, przyczepiając się do nich delikatnymi korzonkami, pełniącymi wyłącznie funkcję mocującą. W naturze tillandsie radzą sobie w miejscach, gdzie inne rośliny nie przetrwałyby choćby kilku dni, pojawia się na pustynnych terenach, wysoko na drzewie czy w szczelinach skalnych. W domu możesz je umieścić w szklanym naczyniu, na korze, muszli albo dekoracyjnym patyku. Wystarczy zapewnić im rozproszone światło i podwyższoną wilgotność powietrza - bez doniczki, bez ziemi, a mimo to potrafią zachwycać wyglądem i formą przez długi czas.
Oplatwa - zdjęcie ilustracyjneFot. istockphoto.com/sKrisda
Jak pielęgnować oplątwy? Sprawdź, jak moczyć oplątwy?
Uprawa oplątwy znacząco różni się od pielęgnacji tradycyjnych roślin doniczkowych i wymaga innego podejścia. Zamiast podlewania, stosuje się spryskiwanie liści, które ma naśladować tropikalną mgłę. zwykle wykonuje się je raz dziennie, a w wyjątkowo gorące dni – choćby częściej. Do tego celu używamy miękkiej, przefiltrowanej lub odstanej wody o temperaturze pokojowej – woda prosto z kranu zawiera chlor, który może roślinie zaszkodzić.
Zobacz też: Piękna bylina do ogrodu. Rośnie jak szalona i oszałamia intensywnym kolorem "dzwonków"
Raz w tygodniu warto zafundować oplątwie kąpiel. Wystarczy zanurzyć całą roślinę w wodzie na 20-30 minut (jeśli jest mocno przesuszona, to choćby dłużej). Po wyjęciu należy ją dobrze osuszyć w przewiewnym miejscu, aby nie dopuścić do gnicia wnętrza rozety. Gęsto skręcone liście lub te pokryte meszkiem skorzystają dodatkowo z delikatnego, ciepłego prysznica, który pozwoli im lepiej wchłonąć wilgoć i oczyści powierzchnię z zanieczyszczeń.
Jak dbać o oplątwę?Jak dbać o oplątwę? Fot. istockphoto.com / vaitekune
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.