Niezwykły ogród powstał w Poznaniu. Dziś został oficjalnie otwarty

5 godzin temu

To przestrzeń ogólnodostępna.

Obok Collegium Geographicum UAM powstał Demonstracyjny Ogród Klimatyczny. To przestrzeń, w której spacerowicze, w tym naukowcy, studenci i mieszkańcy Poznania, mogą zobaczyć modelowy przykład wdrażania rozwiązań opartych na zasobach przyrody, znanych jako nature-based solutions (NBS). Ogród ten ma na celu wspieranie przystosowania miast do skutków zmian klimatu.

"Oprócz funkcji pokazowych, ogród stanowi miejsce odpoczynku i integracji społeczności akademickiej i lokalnej. Jest to przestrzeń ogólnodostępna, która już teraz pełni istotną rolę edukacyjno-dydaktyczną. W umeblowanej wiacie edukacyjnej realizowane są zajęcia dla studentów i uczniów oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami poświęcone przeciwdziałaniu zmianom klimatu i adaptacji do skutków tych zmian, ze szczególnym uwzględnieniem roli błękitno-zielonej infrastruktury i rozwiązań opartych na zasobach przyrody" - informuje Agnieszka Książkiewicz z UAM.

"Są wśród nich: zieleń wertykalna (pnącza), rabaty preriowe oraz łąka kwietna, system przechwytywania i zagospodarowania wody opadowej oraz nowe nasadzenia drzew. Zamontowano także panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową wraz z bankiem energii zapewniającym zasilanie oświetlenia w wiacie edukacyjnej i ładowanie urządzeń mobilnych. W przestrzeni ogrodu powstała także ścieżka edukacyjna" - dodaje.

W poniedziałek, 28 października, odbyło się oficjalne otwarcie Ogrodu. Jak przekazano, idea utworzenie Demonstracyjnego Ogrodu Klimatycznego zrodziła się podczas prac nad "Lokalnym planem działania na rzecz klimatu" w ramach międzynarodowego projektu TeRRIFICA.

Idź do oryginalnego materiału