Małe, duże i włochate – miłośnicy psów kochają swoich pupili bezwarunkową miłością i chcą wiedzieć na ich temat, jak najwięcej. Zastanawialiście się, kiedyś skąd pochodzą Wasze psiaki? Niemcom przez wiele lat udało się wyhodować sporo ras o ciekawym rodowodzie. Przedstawimy najpopularniejsze z nich, a także opowiemy o bogatej historii tych czworonogów. Jesteście ciekawi? Zapraszamy Was w fascynującą podróż po niemieckich rasach psów.
Najpopularniejsze rasy psów niemieckich. Poznaj je razem z nami!
Lista niemieckich psów jest długa i imponująca. Znajdują się na niej zwierzaki głównie o charakterze użytkowym – czyli psiaki przeznaczone do polowań oraz ochrony ludzi i ich mienia. Wiele z ras stróżujących i obronnych przekształciła się w wiernych towarzyszy rodzin. Chcecie wiedzieć więcej na ich temat? Poniżej znajdziecie kompleksowy przewodnik.
Owczarek niemiecki
Kto z nas nie kojarzy kultowego dziś serialu „Czterej pancerni i pies” i dzielnego Szarika? Odtwórcą głównej zwierzęcej roli był właśnie owczarek niemiecki, który swoim oddaniem i bohaterską postawą zjednał sobie sympatię setek telewidzów. Chcesz wiedzieć więcej na temat jego pochodzenia? Sprawdź razem z nami!
Krótka historia
Owczarek niemiecki to rasa bardzo popularna, posiada długą tradycję hodowlaną. Autorami pierwszego wzorca byli A.Meyer oraz Max von Stephanitz i na przestrzeni lat był on wielokrotnie modyfikowany – dążono do uzyskania wszechstronnego psa użytkowego, dlatego starano się połączyć najlepsze cechy niemieckich psów owczarskich. Oficjalna hodowla ruszyła w 1899 roku, zaraz po utworzeniu Stowarzyszenia Owczarka Niemieckiego (SV).
Owczarek niemiecki to pies wielu talentów. Służył w wojsku i policji. Strzegł ludzi oraz ich dobytku, a także zajmował się wypasaniem owiec. Dziś również możemy go spotkać w charakterze psa służbowego i stróżującego. Oprócz tego jest fantastycznym towarzyszem rodzin.
Wygląd
Owczarek niemiecki to pies o zwartej, muskularnej sylwetce. Występuje w odmianie długowłosej i krótkowłosej. Jego cechą charakterystyczną są spiczaste, stojące uszy oraz oczy w kształcie migdała. Nie sposób przejść obojętnie obok jego przenikliwego spojrzenia oraz pięknego, gęstego futra.
Charakter
Owczarek niemiecki to pies odważny i bardzo oddany swojej rodzinie. W stosunku do dzieci jest bardzo łagodny – może być dobrym kompanem do wspólnych zabaw. Posiada jednak silny instynkt terytorialny, dlatego obcych traktuje z pewną rezerwą. Skutecznie odstrasza intruzów wchodzących na posesję.
Szkolenie i wychowanie
Owczarek niemiecki chętnie współpracuje z człowiekiem. Jest bardzo inteligentny i gwałtownie się uczy. Jego szkolenie motywowane pozytywnym wzmocnieniem, uczenie dobrych zachowań oraz socjalizacja od najmłodszych lat jest bardzo ważna. Na co dzień musimy zapewnić mu dużo ruchu, a także przestrzeni do biegania. Niemniej ważna jest stymulacja umysłowa, pozwalająca owczarkowi na zachowanie równowagi psychicznej.
Płochacz niemiecki
Płochacz niemiecki to pies obdarzony silnym instynktem łowieckim. Świetnie sprawdza się zarówno, jako pomocnik w polowaniach, jak i przyjaciel rodzin. Co jeszcze wiadomo na jego temat? Przekonaj się razem z nami.
Krótka historia rasy
Psy w typie płochacza niemieckiego można było spotkać na ziemiach niemieckich od dawna. Ich celowa hodowla rozpoczęła się jednak w 1834 roku. Początek rasie dał pies króla Augusta. Początkowo rozmnażano jedynie osobniki brązowe lub biało-brązowo łaciate, kilka lat później została wprowadzona maść dereszowata.
Płochacz niemiecki od dawna jest wszechstronnym psem myśliwskim i jego rola nie zmieniła się do dziś.
Wygląd
Płochacz niemiecki to szlachetny, dobrze umięśniony pies o mocnym kośćcu i doskonałym węchu. Ma piękną sierść, przylegającą i lekko pofalowaną. Występuje w dwóch odmianach barwnych: jednolicie brązowej i brązowej dereszowatej.
Charakter
Płochacz niemiecki to bardzo przyjazny pies. Chętnie okazuje czułość zarówno najbliższym członkom rodziny, jak i gościom odwiedzającym nasz dom. Musimy jednak uważać na spacerach i grodzić posesje, ponieważ ma skłonność do ucieczek.
Szkolenie i wychowanie
Płochacz niemiecki jest wytrwały i gwałtownie się uczy. Podczas szkolenia warto skupić się na ćwiczeniu posłuszeństwa, ponieważ początkowo czworonogi te mogą wykazywać się pewną niezależnością. Psy tej rasy są bardzo energiczne, dlatego należy zapewnić im dużą dawkę aktywności na co dzień – pływanie i aportowanie to ich żywioł.
Dog niemiecki
Dog niemiecki to ogromny, szlachetny pies, niezwykle łagodny w stosunku do swoich opiekunów. Razem z nami bliżej poznasz historię tej niezwykłej rasy.
Historia
Dog niemiecki powstał z połączenia bullenbeiserów (dawnych psów bojowych) z psami gończymi. W 1878 roku został powołany komitet, którego zadaniem było ujednolicenie typu rasy. Natomiast pierwszy wzorzec rasy spisano w 1880 roku.
Dog niemiecki to potężny i szybki pies – dlatego też z powodzeniem był wykorzystywany do pomocy myśliwym. Jego głównym zadaniem było polowanie na dziki. Dziś doskonale odnajduje się w roli stróża domowego ogródka i wiernego kompana ludzi.
Wygląd
Dog niemiecki to pies szlachetny i elegancki pies. Jego silna, idealnie wyrzeźbiona sylwetka nadaje mu dumny wygląd. Cechą charakterystyczną tej rasy jest długa, wąska głowa, umięśniona szyja oraz wysoko osadzone uszy i oczy o życzliwym wyrazie. Ich sierść jest bardzo krótka i przylegająca, co znacznie ułatwia pielęgnację.
Dogi niemieckie to molosy w typie mastifa. Dorosłe osobniki osiągają imponujące rozmiary. Wysokość w kłębie samców powinna wynosić co najmniej 80 cm (nie więcej niż 90 cm), a samic 72 cm (nie więcej niż 84 cm).
Charakter
Dogi niemieckie sprawiają wrażenie niebezpiecznych i agresywnych, w rzeczywistości to bardzo łagodne psy, przyjaźnie nastawione do znajomych ludzi. Są bardzo czułe wobec opiekunów i delikatne podczas zabaw z dziećmi. W stosunku do obcych wykazują pewną rezerwę.
Szkolenie i wychowanie
Dog niemiecki to duży pies, który potrzebuje sporo miejsca oraz odpowiednich akcesoriów dostosowanych do swoich rozmiarów. Jak każdy psiak, nie może obejść się bez odpowiedniej dawki ruchu w ciągu dnia i szkolenia. Opiekun podczas treningów musi wykazać się dużą konsekwencją i cierpliwości, ponieważ zwierzak ten czasem ociąga się z wykonywaniem poleceń.
Wyżeł niemiecki
Wyżeł niemiecki jest psem o szlacheckim pochodzeniu. Jego majestatyczna postawa, piękny wygląd i umiejętności łowieckie czynią go doskonałym psem towarzyszącym, popularnym wśród myśliwych. Skąd wziął się w Niemczech i czym się tam zajmował? Podpowiadamy.
Historia
Wyżły niemieckie pochodzą z państw śródziemnomorskich, gdzie zasłynęły jako świetne psy myśliwskie do polowań na ptaki. Z czasem dotarły do Niemiec, gdzie rozkochały w sobie tamtejszą szlachtę. W 1897 roku została wydana „Księga hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego”, w której książę Albrecht de Solms-Braunfeld opisał najważniejsze cechy i szczegółowe zasady hodowli psów tej rasy, które (z drobnymi zmianami) są respektowane do dziś.
Wygląd
Wyżeł niemiecki to pies pełen elegancji, o harmonijnych liniach sylwetki. Smukła szyja płynnie przechodzi do kształtnej (wysoko uniesionej) głowy. Podstawa tego dumnego psiaka jest wyrazem jego siły i wytrzymałości.
Występuje on w różnych kolorach, brązowym, czarnym, dereszowatym, białym z najrozmaitszymi kombinacjami znaczeń, cętek i łat. Piękny wygląd połączony z wyjątkowymi umiejętnościami łowieckimi czynią go jednym z najpopularniejszych psów myśliwskich na świecie.
Charakter
Wyżeł niemiecki to pies o zrównoważonym temperamencie, można na nim polegać – jest przyjacielski, lojalny, a także odważny. Podczas polowań jest bardzo samodzielny, jednak w domu potrzebuje kontaktu i czułości bliskich mu osób.
Szkolenie i wychowanie
Wyżeł niemiecki to świetny pies myśliwski, potrzebuje jednak solidnego szkolenia, by wydobyć drzemiący w nim potencjał. Jest bardzo aktywny, więc na co dzień musimy zapewnić mu dużą dawkę ruchu i stymulacji umysłowej – dzięki temu w domu będzie spokojniejszy.
Rottweiler
Rottweiler ma wiele talentów – to świetny stróż, towarzysz oraz znakomity pies pasterski. Sprawdźmy razem, jak jego umiejętności kształtowały się na przestrzeni lat?
Historia
Rottweiler to bardzo stara rasa psa. Niegdyś podróżował z Legionami Rzymskimi – pilnował ludzi oraz ich dobytku, a także zajmował się wypasaniem bydła. W końcu trafiły do miasta Rottweil, gdzie zostały skrzyżowane z miejscowymi psami. Były hodowane głównie przez rzeźników, którzy przez lata doskonalili jego cechy użytkowe. Rottweiler z początkiem dwudziestego stulecia zasilił szeregi policji.
Dziś świetnie sprawdza się jako pies użytkowy, towarzyszący i służbowy.
Wygląd
Rottweiler to pies krzepki, ale bardzo szlachetny. Jest masywny i dobrze umięśniony. Posiada średniej wielkości uszy – są wiszące i trójkątne, jego oczy w kształcie migdała mają intensywnie brązowy kolor. Kiedy jego skupiony, ogon unosi się ku górze, natomiast w stanie spoczynku sięga mniej więcej do stawu skokowego.
Szata rottweilera składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Sierść jest zawsze czarna, z wyraźnym podpalaniem o czerwonobrązowym kolorze.
Charakter
Rottweiler to bardzo oddany i kochający pies. Mocno przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Będzie zaciekle bronić swoich opiekunów przed intruzami. Jest również bardzo opiekuńczy w stosunku do dzieci. Zdecydowanie nadaje się na stróża domowego ogródka, ale trzymany na dworze, z dala od najbliższych będzie czuł się nieszczęśliwy. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem.
Szkolenie i wychowanie
W szkoleniu rottweilera ważna jest nauka posłuszeństwa i odpowiednia socjalizacja. Pies ten potrzebuje doświadczonego opiekuna, który dobrze pokieruje jego wychowaniem. Chętnie się uczy, ale potrzebuje odpowiedniej motywacji. Codzienne treningi z wykorzystaniem pozytywnego wzmocnienia będą dla niego idealne.
Bokser
Bokser to kolejna rasa pochodząca z Niemiec. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat jego historii i usposobienia.
Historia
Przodkiem dzisiejszego boksera jest bullenbeisser, który wykorzystywany był w polowaniach. Jego zadaniem było złapanie i przytrzymanie zwierzyny do momentu przybycia myśliwego, dlatego też do hodowli włączano osobniki z szeroką kufą, dzięki której mógłby skutecznie zatrzymać ofiarę. Dziś boksery są świetnymi psami rodzinnymi i obronnymi.
Wygląd
Bokser jest uosobieniem siły, a także szlachetności. To dość krępy czworonóg o kwadratowej sylwetce. Ma mocną kufę, szeroki nos i ciemne oczy. Jego inteligentne spojrzenie sprawiło, iż zjednał już sobie wielu miłośników psów. Porusza się bardzo energicznie.
Bokser posiada krótką sierść – jest twarda i przylegająca. Maść może być żółta (w różnych odcieniach) lub pręgowana. Najbardziej pożądana jest jednak czerwonożółta z białym znaczeniem na piersi i czarną kufą.
Charakter
Bokser to pies nieustraszony i bardzo oddany ludziom. Jest prawdziwym wulkanem energii, dlatego zabawy z ukochanymi opiekunami sprawiają mu dużo radości. Silny instynkt terytorialny czyni z niego świetnego stróża. Sama jego postawa wzbudza spory respekt.
Szkolenie i wychowanie
Bokser potrzebuje socjalizacji już na wczesnym etapie życia. Dzięki temu będzie przyjazny w stosunku do innych zwierząt. Potrzebuje dużej dawki aktywności. By szczeniak wyrósł na dobrze ułożonego psa, ważne jest konsekwentne szkolenie i nauka posłuszeństwa.
Doberman
Doberman to świetny pies stróżujący i obronny. Jakie były początki powstania rasy? Opowiadamy! Zanurz się razem z nami w niezwykłą historię dobermana.
Historia
Nazwa rasy pochodzi od jej twórcy Fryderyka Ludwika Dobermanna, który był poborcą podatkowym i hyclem. Wyłapywał najsilniejsze osobniki i kojarzył je z psami rzeźnickimi. W ten sposób stworzył dobermana – wytrzymałego i odważnego, stróża i obrońcę ludzi. Psiak ten był również wykorzystywany w polowaniach, tępieniu gryzoni, a choćby do pracy w policji.
Wygląd
Doberman to pies o proporcjonalnej budowie ciała. Jest bardzo silny i dobrze umięśniony. Prezentuje się bardzo dumnie i elegancko. Ma długą szyję, owalne, ciemne oczy, a także uszy przylegające do policzków. Jego ogon jest długi i lekko zakręcony. Występuje w czarnym lub czekoladowym kolorze z wyraźnym podpalaniem.
Charakter
Doberman to pies bardzo łagodny i przyjacielski – zwłaszcza w stosunku do dzieci, którym okazuje dużo cierpliwości. Uwielbia być obdarowywany czułościami ze strony opiekuna. Jest on bardzo czujny – wobec obcych zachowuje pewną rezerwę.
Szkolenie i wychowanie
Doberman to inteligentny pies, gwałtownie chłonie wiedzę i jest chętny do nauki. Jest bardzo pewny siebie i nieustraszony, potrzebuje zatem odpowiedzialnego opiekuna, który byłby w stanie odpowiednio pokierować jego szkoleniem i wydobyć najlepsze cechy.
Szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy, czyli pomeranian to uroczy, energiczny psiak, który przypomina puszystą kulkę z radośnie merdającym ogonem. Mimo wszystko, jak każda rasa psa, ma swoje potrzeby. Jak je zaspokoić? Przedstawiamy pochodzenie i wymagania dotyczące szpica miniaturowego.
Historia
Szpice miniaturowe są uważane za najstarszą rasę w Europie Środkowej. Wywodzą się od „psów torfowych” znanych już w epoce kamiennej i :szpiców osady kamiennej”. Dały początek wielu innym rasom. To świetne psy towarzyszące, ich żywiołowy temperament i piękna sierść sprawiają, iż trudno przejść obok nich obojętnie.
Wygląd
Szpic miniaturowy to niewielki psiak, który dorasta do ok. 21 cm wysokości w kłębie. Jego szata jest naprawdę imponująca, składa się z gęstego podszerstka i bujnej okrywy włosowej. Sierść wokół szyi tworzy piękną kryzę. Tułów zakończony jest puszystym ogonem. Małe, czarne oczy w połączeniu ze spiczastymi uszami nadają psu zawadiackiego wyglądu. Występują w różnych kolorach m.in. białym, czarnym, czekoladowym, pomarańczowym i szarym.
Charakter
Pomeranian to pies z charakterem. Jest żywiołowym, radosnym zwierzakiem o przyjaznym usposobieniu. Mocno przywiązuje się do swoich opiekunów i nie przejawia skłonności do ucieczek. Może natomiast z dystansem podchodzić do obcych osób. To świetny towarzysz, który wniesie do domu mnóstwo pozytywnej energii.
Szkolenie i wychowanie
Pomeranian to bardzo pojętny, ale dość niezależny pies. Potrzebuje opiekuna, który zaangażuje się w jego szkolenie. Potrzebuje dużo uwagi ze strony najbliższych członków rodziny. Może być jednak zadziorny w stosunku do innych psów, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja szczeniąt, która powinna być rozpoczęta już w hodowli. Ze względu na niewielkie rozmiary nadaje się zarówno do życia w większych, jak i mniejszych mieszkaniach.
Sznaucer
Sznaucer zaliczany jest do niemieckich psów rasowych. Więcej informacji o historii powstania rasy i jej predyspozycjach użytkowych znajdziesz poniżej.
Historia
Sznaucer według wzorca FCI należy do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do zaganiania bydła. Dawniej rasa ta rozpowszechniona była głównie w północnych Niemczech. Wykorzystywano ją do pilnowania koni i łapania szczurów. Dziś sznaucery są znane przede wszystkim jako świetne psy stróżujące i towarzyszące.
Wygląd
Sznaucer to średniej wielkości pies o kwadratowej sylwetce, jest dość krępy. Posiada wiszące uszy w kształcie litery V, szablasty ogon, a także owalne oczy o żywym wyrazie. Ma w sobie dużo klasy – porusza się elegancko i swobodnie.
Jego sierść jest szorstka i twarda. Jej dopuszczalne kolory to czarny oraz „pieprz i sól”.
Charakter
Sznaucer to bardzo łagodny pies, obdarzony żywym temperamentem. Taka mieszanka sprawia, iż świetnie nadaje się dla aktywnych rodzin z dziećmi. Uwielbia zabawy i długie spacery z ukochanymi opiekunami. Na co dzień potrzebuje dużo ruchu, a także przestrzeni do swobodnego wybiegania się.
Szkolenie i wychowanie
Sznaucer jest inteligentny, odważny i wytrzymały – posiada wszystkie cechy, czyniące go idealnym stróżem i psem służbowym. Czworonóg ten jest podatny na szkolenie, pierwsze treningi posłuszeństwa warto rozpocząć, jak najwcześniej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż szczeniak wyrośnie na wspaniałego, dobrze ułożonego przyjaciela rodziny.
Jamnik
Jamnik również należy do ras niemieckich. To energiczny pies o świetnym węchu. Do czego był wykorzystywany kiedyś i jaką rolę odgrywa dziś? Przekonajmy się razem.
Historia
Jamnik był popularny już w średniowieczu. Jego przodkami były dawne psy gończe – świetnie sprawdzały się w pracy na i pod ziemią. Czworonóg ten obdarzony jest fantastycznym węchem, bardzo dobrze więc nadaje się na psa tropiącego i norowca.
Wygląd
Jamnik hodowany jest w trzech odmianach wzrostu i sierści. Posiada zwartą budowę ciała. Jego cechą charakterystyczną jest długi tułów i krótkie nogi, dzięki czemu bez przeszkód może gwałtownie przemieszczać się pod ziemią. Głównym narzędziem pracy tego wyjątkowego czworonoga jest nos z dobrze rozwartymi nozdrzami.
Charakter
Jamnik to bardzo przyjacielski psiak. zwykle wybiera sobie jednego ulubionego członka rodziny i to jemu najchętniej daje się głaskać. Poza tym jest energiczny i ciekawski – uwielbia eksplorować otoczenie, chętnie udaje się z właścicielem na długie wycieczki, by odkrywać nowe miejsca do wspólnych zabaw.
Szkolenie i wychowanie
Jamniki to psy, które do szczęścia potrzebują dużo ruchu. Dobrze będą się czuć zarówno w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu w bloku, pod warunkiem, iż zaspokoimy ich najważniejsze potrzeby. Psiaki te na co dzień potrzebują stałego kontaktu opiekunem, inaczej mogą popaść w lęk separacyjny. Z natury są inteligentne, ale bardzo uparte – potrzebują więc konsekwentnego trenera, który odpowiednio pokieruje ich szkoleniem.
Niemieckie rasy psów – podsumowanie
Obecnie dużą popularnością cieszą się psy niemieckie. Lista ras pochodzących z tego kraju jest bardzo długa. Znajdują się na niej psy obronne i stróżujące, a także myśliwskie i towarzyszące. W niniejszym artykule omówiliśmy najbardziej znane niemieckie rasy – opisaliśmy ich historię, charakterystyczne cechy oraz pierwotne przeznaczenie. Dzięki temu można lepiej zrozumieć ich pochodzenie oraz funkcje, jakie pełniły przez lata.