Niebezpieczny owad panoszy się po Polsce. Atakuje tuje. Lasy Państwowe ostrzegają

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl


We wtorek 10 września 2024 roku na profilu Lasów Państwowych pojawiło się ostrzeżenie dla właścicieli tui. Leśnicy donoszą, iż na terenie naszego kraju zaczął rozprzestrzeniać się niebezpieczny owad, który zagraża kondycji żywotników. Nie są to jednak jedyne rośliny, które szkodnik sobie upodobał.
Ostatnio w jednym z naszych artykułów dotyczących roślin opisywaliśmy sposoby postępowania z tujami, które pomogą im w przetrwaniu srogiej zimy. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy jednak, iż do Polski sprowadziły się niebezpieczne owady, które pomimo działań zabezpieczających drzewka, mogą stanowić spore zagrożenie dla tego gatunku. Przed niszczycielskim przybyszem przestrzegają pracownicy Lasów Państwowych.


REKLAMA


Zobacz wideo Agnieszka Radwańska pokazała ogród


Jakie szkodniki atakują tuje? Twój idealnie wystrzyżony żywopłot znajduje się w dużym niebezpieczeństwie
Tuje to jedne z najczęściej wybieranych krzewów, które są obsadzane w charakterze obrońców posesji. Piękne, zielone żywopłoty pozwalają cieszyć się prywatnością przez cały rok. Pracownicy Lasów Państwowych ogłosili jednak, iż właściciele okazałych roślin powinni w najbliższym czasie zwrócić na nie szczególną uwagę. Wszystko za sprawą niszczycielskiego owada, którego populacja w Polsce zaczęła się znacznie zwiększać.


Brak mroźnych, długich zim, coraz dłuży okres wegetacyjny, sprzyja rozprzestrzenianiu się chrząszcza, który nazywa się DUMEK JAŁOWCOWATY


- przekazano w poście na Facebooku. Leśnicy poinformowali również, iż w 2019 i 2023 roku odnotowano obecność zaledwie jednego osobnika w naszym kraju. w tej chwili (w 2024 roku) zauważono dziesiątki tych owadów. Dlaczego powinniśmy być czujni na ich obecność? Oto powody.


Lasy Państwowe ostrzegają przed niebezpiecznym szkodnikiem. "Krzewy mogą zamierać"
Jak podają funkcjonariusze pracujący w Lasach Państwowych dumek jałowcowaty, którego rozpoznamy po żółtozielonym odwłoku pokrytym niebieskimi plamkami, lubuje się nie tylko w żywotnikach, ale także w cypryśnikach i jałowcach.


Jego larwy rozwijają się w korze i drewnie roślin. (...) Krzewy mogą zamierać z powodu poważnych uszkodzeń wywołanych przez larwy


- czytamy. Jedyną metodą na zwalczanie tych osobników jest pozbycie się zainfekowanych roślin i nasadzenie w ich miejsce nowych - najlepiej innych gatunków, którym owad nie będzie straszny.


Na miejsce obcych tuj i cypryśników, można sadzić rodzime głogi, graby i buki, które świetnie sprawdzają się w roli żywopłotów


- doradzają leśnicy. W sekcji komentarzy ktoś zauważył również, iż dumek jałowcowaty nie pogardzi również hortensjami, berbesami, pomidorami, a choćby miętą. Dlatego zachęcamy do obserwowania ogrodu. Chrząszcze najbardziej aktywne są od kwietnia do sierpnia, jednak w związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami istnieje ryzyko przedłużenia tego okresu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału