Jesienią przygotuj węgierce mały "poczęstunek". Za rok na gałęziach zabraknie miejsca na owoce

21 godzin temu
Zdjęcie: Jesienią przygotuj węgierce mały 'poczęstunek'. Za rok na gałęziach zabraknie miejsca na owoce, istock/@Olena Lialina


Śliwki węgierki to drzewka, które często są uprawiane w przydomowych ogrodach. Jednak by pięknie rosły i obficie owocowały, warto je trochę wspomóc. Na jesień "nakarm" drzewo tym koktajlem, a w kolejnym sezonie nie nadążysz ze zbieraniem owoców.
Chociaż żywotność węgierki to 30 lat, będzie owocowała przez około 20 lat. Nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych i jest dość prosta w uprawie, jednak by zapewnić sobie owoce na kolejny sezon, warto zastosować odpowiedni nawóz. Na szczęście nie musisz kupować gotowych preparatów, bo odżywkę możesz zrobić w domu.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Czym nawozić węgierkę na jesień? Oto najlepszy nawóz. Za rok zbierzesz kosze słodkich owoców
Śliwka węgierka najlepiej będzie rosła na glebie przepuszczalnej i wilgotnej o pH od 5,5 do 6,5. Dobrym podłożem będą czarnoziemy, lessy i gleby brunatne. Kiepsko zaś poradzą sobie na ziemi lekkiej i piaszczystej. Idealnym stanowiskiem będzie miejsce dobrze nasłonecznione.


Śliwki węgierki, tu jeszcze na drzewie. Będą nich powidła Fot. Dariusz Barański / Agencja Wyborcza.pl


W okresie jesiennym śliwka potrzebuje większej ilości fosforu i potasu, dlatego warto nieco wspomóc ją we wzroście. W tym celu świetnie sprawdzi się domowy nawóz ze skórek po bananach. Potas pomoże w rozwoju systemu korzeniowego i rozwijaniu owoców, a fosfor jest niezbędny do produkcji i rozwoju energii. Taka odżywka świetnie sprawdzi się nie tylko w przypadku śliwek, ale także pomidorów, truskawek, arbuzów, papryki, bakłażanów czy ogórków.


Z czego zrobić domowy nawóz dla śliwki węgierki? Zalej wodą i podlej. Nie pożałujesz
Potrzebujesz kilka skórek od bananów, które należy pociąć na drobniejsze kawałki, włożyć do naczynia i zalać wodą.


OSTRZEŻENIE! Pamiętaj, by zachować proporcje. Ilość skórek w stosunku do wody powinna wynosić 1:1, bo w innym wypadku roztwór będzie zbyt słaby, a efekty nie będą zadowalające.
Mieszankę odstawi na kilka dni do namoczenia, a po upływie tego czasu wyjmij skórki, a pozostałą wodą podlej śliwkę węgierkę. Dzięki temu zabiegowi wzmocnisz ją na jesień i zapewnisz sobie obfite plony w kolejnym sezonie.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału