Warzywo, które najbardziej kojarzy się z jesienią, to oczywiście dynia. Choć ma swoje zastosowanie w kuchni, to coraz więcej osób przyozdabia nimi także domy. Dynie pięknie wyglądają przed drzwiami wejściowymi lub na tarasie, jednak na zewnątrz są nieustannie narażone na działanie warunków atmosferycznych. Najszybciej psują się te warzywa, które zostały wydrążone na Halloween. Patrząc na nie, mogłoby się wydawać, iż nadają się już tylko do wyrzucenia. Lepiej jednak tego nie robić. Mało kto wie, iż stara dynia doskonale sprawdzi się w ogrodzie, nie tylko jako dekoracja, ale przede wszystkim w formie nawozu.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy
Na co przerobić dynie? Zrobisz z nich doskonały kompost do ogrodu
Dynia jest bogata w wartościowe składniki odżywcze, dlatego doskonale sprawdza się jako odżywka do roślin ogrodowych. Ponadto można kompostować każdą jej część, zarówno łodygę i skórkę, jak i miąższ oraz nasiona. Warto jednak mieć na uwadze, iż poszczególne fragmenty tego warzywa nie będą rozkładać się równomiernie. Najkrócej trwa kompostowanie miąższu, a najdłużej twardej skórki. jeżeli chcesz przyśpieszyć te procesy, trzeba najpierw odpowiednio przygotować dynię. Nim jednak zabierzemy się za cięcie, upewnij się, iż produkt, który posiadasz, rzeczywiście się do tego nadaje. Pamiętaj, iż nie można kompostować warzywa, które było ozdabiane farbą, brokatem lub innymi sztucznymi dekoracjami. Zawarte w nich chemiczne związki jedynie zepsują nawóz, którego później nie będzie można już użyć.
Jak zrobić dobry kompost? Pamiętaj o tym podczas pracy
Jak przyśpieszyć rozkład dyni? Trzymaj się poniższe instrukcji krok po kroku.
Najpierw trzeba jak najdrobniej pokroić część dyni ze skórką. Rozdrobnione fragmenty szybciej się rozkładają.
Następnie dzięki ostrego noża kroimy ogonek oraz część pędu.
W przypadku nasion mamy dwie opcje: można je zachować i za rok posadzić w ogrodzie lub dorzucić do kompostu. W przypadku tego drugiego rozwiązania trzeba mieć na uwadze, iż w kompoście pestki mogą zacząć kiełkować.
jeżeli chcesz kompostować również liście dyni, trzeba będzie je wcześniej wysuszyć. Dzięki temu zachowamy równowagę między zielonymi składnikami kompostu, bogatymi w azot, a brązowymi, zawierającymi węgiel.
Rozdrobnioną dynię można wrzucić do kompostownika. Należy jednak najpierw upewnić się, czy proporcja między składnikami jest odpowiednia. Trzy czwarte nawozu powinny stanowić części zielone, a jedną czwartą brązowe. jeżeli tych drugich jest za dużo, możemy dorzucić do kompostu więcej suchych odpadów, na przykład jesienne liście czy drobne gałązki. Trzeba przekładać je warstwowo, by wszystkie składniki dobrze się zmieszały. W ten sposób zachowamy też adekwatny stosunek węgla do azotu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.