Nie wyrzucaj spleśniałych pomidorów. Wykorzystasz je w ten sposób

top.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /INTERIA.PL


Spleśniałe pomidory w żadnym wypadku nie nadają się do jedzenia. Nie pomoże tu choćby odcięcie zainfekowanej pleśnią części. Jednak mało kto wie, iż zepsute owoce można wykorzystać w inny sposób. Zamiast wyrzucać, wykorzystaj nasiona ze spleśniałych pomidorów. Wiosną nie będzie trzeba ich kupować, wystarczy wysiać je na sadzonki.

Grzybnia, która znajduje się w spleśniałych pomidorach, ma działanie toksyczne. Dlatego najczęściej dotknięte nią owoce wyrzucamy, chcąc uniknąć problemów z układem pokarmowym. Jednak działając w duchu zero waste, możesz wykorzystać zepsute pomidorów. Pod koniec zimy jeszcze sobie za to podziękujesz.

Wykorzystaj nasiona ze spleśniałych pomidorów

Pleśń na owocach nie oznacza, iż zostały nią dotknięte również nasiona. Rzadko dochodzi do tego, by zostały one zainfekowane. Zamiast je wyrzucić, możesz je zasuszyć i wykorzystać do wyhodowania sadzonek, idealnych na przyszły sezon. Sekret tkwi we właściwym ich wysuszeniu i przechowywaniu. jeżeli będziesz trzymać się pewnych zasad, wyciśniesz ze spleśniałych pomidorów tyle nasion, ile się da, z korzyścią dla swojego portfela.

Jak pozyskać i przechowywać nasiona ze spleśniałych pomidorów?

Nasiona ze spleśniałych pomidorów przede wszystkim powinny być odpowiednio pozyskane. Wydobądź je delikatnie z miąższu i oczyść. Wciąż jednak będzie je pokrywać maziowata substancja. Aby jej się pozbyć, zanurz nasiona pomidora w słoiku z wodą i pozostaw na kilka dni. Następnie wyjmij je, opłucz i dokładnie wysusz. Tak przygotowane nasiona przechowuj w szczelnym i suchym pojemniku tak, żeby nie dochodziło do nich słońce. W marcu będą gotowe do wysiewu na rozsady.

Plastry spleśniałego pomidora możesz również wyłożyć na watę podobnie, jak to robimy z rzeżuchą. niedługo zaczną kiełkować i rosnąć. Ten sposób sprawdzi się, zwłaszcza kiedy zbliża się termin wysiewu roślin na rozsady, czyli na przełomie marca i kwietnia. Kiełkujące pomidory będą potrzebowały dużo wody, światła i ciepła.

Czytaj też: Zielone pomidory gwałtownie dojrzeją w domu. Wystarczy, iż położysz je obok tego

Co jeszcze zrobić ze spleśniałym pomidorem?

Reszki owoców po pozyskiwaniu nasion lub po prostu spleśniałe pomidory stanowią doskonały nawóz do innych roślin. Możesz wyrzucić je na kompost, gdzie w połączeniu z innymi resztkami roślinnymi stworzą naturalną odżywkę, pełną mikroelementów. Warto jednak w tym przypadku trzymać się żelaznych zasad kompostowania, dzięki czemu pleśń nie przeniesie się na inne resztki. Należy do nich zapewnienie cyrkulacji powietrza, odpowiednie rozdrobnienie odpadków zielonych i kuchennych oraz przesypywanie co jakiś czas kompostownika kredą lub dolomitem.

Zobacz też:

Nie musisz wydawać pieniędzy na krzaczki lawendy. W ten sposób zdobędziesz sadzonki

Zanim posadzisz cebulę, namocz ją w tym. Wiosną zbierzesz duże główki

Widzisz takie plamy na świerku? Ogrodnik zdradza, w czym tkwi problem

Idź do oryginalnego materiału