Nie wyrzucaj fuksji na zimę. Po pierwszych mrozach możesz ją jeszcze przechować do następnej wiosny

1 rok temu
Zdjęcie: Jak przezimować fuksje, fot. freepik


Fuksje są bylinami, ale ponieważ bywają kłopotliwe w chłodniejszych miesiącach, wiele osób traktuje je jak rośliny jednoroczne, wymieniając je co roku. Jednak przy odrobinie troski można utrzymać fuksje w zdrowiu przez wiele lat! Pokażemy Ci dzisiaj, jak przezimować fuksje.

Jak przezimować fuksje?

Najlepiej przezimować fuksje w szklarni lub w pomieszczeniu, jeżeli rośliny znajdują się w doniczkach lub koszykach. Podlewaj rośliny co 3-4 tygodnie, począwszy od jesieni, a następnie całkowicie przestań. Kiedy zaczniesz mieć chłodniejszą pogodę, ogranicz się do podlewania roślin fuksji co 3-4 tygodnie. Następnie przestań je podlewać na około 4-7 dni przed planowanym przygotowaniem ich do zimowania. jeżeli bryła korzeniowa będzie zbyt mokra, spowoduje to zbieranie się kropel wody w miejscach przycinania rośliny, co może uszkodzić fuksję.

Obserwuj pierwsze przymrozki, aby wiedzieć, kiedy przygotować rośliny. Aby określić, kiedy powinieneś przyciąć fuksje na zimę, sprawdź kiedy można spodziewać się pierwszego silnego mrozu w roku. jeżeli mróz pojawi się niespodziewanie, należy przenieść rośliny do środka, aż minie, a następnie przezimować je w normalny sposób.

Jak przezimować fuksje, fot. freepik

Bierzemy się za przycinanie…

Przycinamy roślinę o około 1/3, przycinając ją 2,5 cm powyżej stawów liściowych. Następnie obcinamy około 1/3 gałęzi rośliny. Za każdym razem, gdy wykonujesz cięcie, upewnij się, iż ucinasz przynajmniej 2,5 cm powyżej pary liści, aby pobudzić przyszły wzrost. Podczas cięcia skup się szczególnie na gałęziach, które wychodzą poza obwód doniczki lub ponad resztę rośliny.

Aby uniknąć potencjalnego rozprzestrzeniania się chorób i bakterii, dezynfekuj ostrza nożyc pomiędzy roślinami, jeżeli będziesz przycinać kilka fuksji. jeżeli planujesz przezimować roślinę w stanie spoczynku, możesz przyciąć ją całą, pozostawiając około 7,6 cm nad ziemią. jeżeli jednak wolisz, możesz przyciąć ją tylko o około 1/3.

Teraz odetnij wszystkie pozostałe liście z rośliny. Nie martw się – nowe liście wyrosną na wiosnę. jeżeli Twoja roślina przeszła już przez mróz, część lub wszystkie liście mogły już opaść. W takim przypadku wystarczy przyciąć wszystkie, które pozostały. Gotowe? To możemy teraz pomyśleć o tym, gdzie je przechowamy.

Jak zimować fuksję Fot/ genialne.pl

Jak i gdzie przechowywać fuksje?

Starsze fuksje należy przechowywać w temperaturze 1-2 °C, aby utrzymać je w stanie spoczynku. Wprowadzenie rośliny w stan spoczynku sprawia, iż nie będzie ona w ogóle rosła, co pozwoli jej zachować energię, która ma wpływ na większy wzrost wiosną. Aby to zrobić, trzymaj ją w miejscu, które jest chłodne, ale nie zamarzające, jak weranda lub piwnica o stałej temperaturze 1-2 °C. Jest to dobra opcja dla roślin, które mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy. Nie szkodzi, jeżeli w tym czasie temperatura będzie się wahać w górę, choć korzenie i gałęzie rośliny mogą trochę urosnąć, jeżeli tak się stanie. jeżeli jednak temperatura w miejscu przechowywania spadnie poniżej zera, należy przenieść rośliny do domu lub w inne chronione miejsce.

Młodsze rośliny utrzymuj natomiast w stanie półsnu, przechowując je w temperaturze 6-7°C. Najlepszym sposobem na utrzymanie fuksji w stanie półsnu jest trzymanie ich w szklarni o stałej temperaturze 6-7 °C, chociaż jeżeli masz cieplejszą piwnicę lub zamknięty ganek, to też może się sprawdzić. Możesz przechowywać rośliny w pozycji pionowej, ale jeżeli masz miejsce, rozważ położenie ich na boku, aby zachęcić je do lepszego wzrostu korzeni.

Jak przezimować fuksję? fot. freepik

Podlewanie

Podlewaj rośliny co 2-4 tygodnie, aby utrzymać wilgoć w bryle korzeniowej. Podczas zimowania rośliny mogą łatwo umrzeć, jeżeli dostaną zbyt dużo lub zbyt mało wody. Aby tego uniknąć, należy lekko zraszać glebę co około 2 tygodnie, choć można odczekać do 4 tygodni, jeżeli gleba jest przez cały czas wilgotna w dotyku. Nie mocz roślin, ale zadbaj o to, by ziemia była dokładnie wilgotna. jeżeli chcesz pobudzić większy wzrost korzeni, możesz wymieszać z wodą rozcieńczony nawóz. Nie jest to jednak konieczne i należy uważać, aby nie przenawozić rośliny, ponieważ jest ona poza normalnym okresem wegetacyjnym.

Gdy nadejdą cieplejsze dni…

Wiosną należy przyciąć i przesadzić rośliny. Po tym jak minie niebezpieczeństwo mrozu, przejrzyj rośliny i usuń martwe przyrosty, które mogły powstać podczas zimowania. Następnie wyjmij fuksję z doniczki, wymień kompost i delikatnie umieść roślinę z powrotem w pojemniku. Ponowne przycięcie rośliny pomoże pobudzić ją do nowego wzrostu.

Ogrodnicy robią to z hortensją po przymrozkach. Na wiosnę rośnie w górę i kwitnie jak szalona

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Idź do oryginalnego materiału